Тошкентда Ўзбекистон ва Миср ўртасида савдо-иқтисодий ва илмий-техникавий ҳамкорликни ривожлантириш бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг 7-йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар қилди Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги ахборот хизмати.
Мажлис 2009 йилдаги сўнгги тадбирдан кейин 15 йил ичида биринчи марта ўтказилди. Делегацияга Ўзбекистон томонидан инвестициялар, саноат ва савдо вазири Лазиз Қудратов, Миср томонидан эса режалаштириш, иқтисодий ривожланиш ва халқаро ҳамкорлик вазири Рания ал-Машат бошчилик қилди.
Вазир ал-Машат ўз нутқида мамлакатларнинг стратегик мавқеи икки томонлама муносабатларни ривожлантиришга сезиларли ҳисса қўшиши ва ҳамкорлик учун кенг имкониятлар яратиши мумкинлигини таъкидлади. Миср Ўзбекистоннинг Африка ва Яқин Шарққа экспорти ва сармояси учун дарвоза бўлиб хизмат қилади, Ўзбекистон эса Миср товарлари ва Марказий Осиёдаги сармояси учун асосий марказ ҳисобланади, деди у.
Унинг сўзларига кўра, улкан салоҳиятга қарамай, ўзаро инвестициялар ва товар айирбошлаш ҳажми кутилганидан пастлигича қолмоқда. Айни пайтда Мисрда туризм, хизматлар, телекоммуникациялар, ахборот технологиялари ва қишлоқ хўжалиги каби соҳаларда жами 24 та ўзбек компанияси фаолият юритмоқда. Ўзбекистонда Мисрнинг 15 та корхонаси фаолият юритмоқда.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 47,9 миллион долларни, жорий йилнинг 11 ойида эса 42,1 миллион долларни ташкил этган.
Ўзаро савдо ҳажми пастлигича қолмоқда, бу эса инвестициялар учун янги имкониятлар очиш ва товар айирбошлаш ҳажмини ошириш учун биргаликдаги саъй-ҳаракатларни фаоллаштириш зарурлигини таъкидлайди.
Ўзбекистон инвестициялар вазири тўсиқларни бартараф этиш орқали яқин йилларда Миср билан савдо алоқаларини чуқурлаштириш ва товар айирбошлаш ҳажмини 500 миллион долларга етказишга тайёрлигини билдирди. Шунингдек, у Ўзбекистоннинг Қоҳирадаги Халқаро китоб ярмаркасига таклиф этилгани учун миннатдорлик билдирди.
Лазиз Қудратов Ўзбекистон Миср компанияларининг 2025 йилда ўтказиладиган кўргазмаларда иштирок этишидан, шунингдек, кичик ва ўрта бизнес ўртасидаги ҳамкорликни соддалаштириш учун рақамли савдо платформаларини яратишдан манфаатдор эканини таъкидлади. Шунингдек, у хусусий секторни мустаҳкамлаш учун Ўзбекистон-Миср ишбилармонлар кенгашини тузиш ғоясини қўллаб-қувватлади.
ИССВ раҳбари Мисрнинг электроника, фармацевтика ва тўқимачилик саноати каби соҳалардаги технологиялари, билим ва тажрибасини қайд этди. Вазир икки мамлакат банклари ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш ишбилармонлик алоқаларини кенгайтириш учун мустаҳкам замин яратишини таъкидлади.
Сессия якунида томонлар бир нечта англашув меморандумлари ва битимларини имзолади:
• Ўзбекистон Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги билан Миср Атроф-муҳит вазирлиги ўртасида атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳасидаги техник ҳамкорлик бўйича;
• Айн-Шамс университети ва Тошкент давлат шарқшунослик университети ўртасида;
• Миср қадимий ёдгорликлари олий кенгаши ва Ўзбекистон Ислом сивилизацияси маркази ўртасида;
• Ўзбекистоннинг Самарқанд вилояти билан Мисрнинг Александрия провинцияси ўртасида савдо-иқтисодий, илмий ва маданий алоқаларни мустаҳкамлаш учун;
• Фармацевтика саноатини ривожлантириш агентлиги ва ACDIMA компанияси ўртасида.
Кун дастури икки мамлакатнинг 150 дан ортиқ йирик компаниялари раҳбарлари иштирокидаги бизнес-форум билан давом этди. Хусусан, Миср томонидан El Sewedy Electric, Hassan Allam Holding, ACDIMA, EPICO, Nile sugar, Badawy Group, Masriya machine, Ebtkarat Smart Systems, Solyphar, Al Farouk For Import & Export ва бошқа компаниялар иштирок этди.
2023 йил февраль ойида Ўзбекистон ва Миср президентларининг музокаралари чоғида томонлар хавфсизликка таҳдидларга қарши курашиш, коррупцияга қарши курашиш бўйича тажриба алмашиш, Афғонистон бўйича халқаро ташаббусларни ўзаро қўллаб-қувватлашдан манфаатдор эканини билдирган, шунингдек, иқтисодиётда ҳамкорликнинг бешта истиқболли йўналишини белгилаб олганди. Давлат раҳбарлари муносабатларни кенг қамровли шериклик даражасига кўтаришга келишиб олган.

В Ташкенте 24 прошло 7-е заседание Межправительственной комиссии между Узбекистаном и Египтом по развитию торгово-экономического и научно-технического сотрудничества, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций, промышленности и торговли.
Заседание прошло впервые за 15 лет после последнего мероприятия в 2009 году. Делегацию с узбекской стороны возглавил министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов, с египетской — министр планирования, экономического развития и международного сотрудничества Египта Рания аль-Машат.
В своём выступлении министр аль-Машат подчеркнула, что стратегическое положение двух стран может значительно способствовать развитию двусторонних отношений и создать широкие возможности для сотрудничества. Египет служит воротами для узбекского экспорта и инвестиций в Африку и Ближний Восток, а Узбекистан — ключевым хабом для египетских товаров и инвестиций в Центральной Азии, заявила она.
По её словам, несмотря на огромный потенциал, объем взаимных инвестиций и товарооборота остаётся ниже ожиданий. В настоящее время в Египте работают всего 24 узбекские компании в таких секторах, как туризм, услуги, телекоммуникации, информационные технологии и сельское хозяйство. В Узбекистане действуют 15 египетских предприятий.
Согласно данным Агентства статистики, товарооборот между странами в 2023 году составлял 47,9 млн долларов, за 11 месяцев этого года — 42,1 млн долларов.
Объем взаимной торговли остаётся низким, что подчёркивает необходимость активизации совместных усилий для открытия новых возможностей для инвестиций и увеличения товарооборота.
Министр инвестиций Узбекистана выразил готовность к углублению торговых отношений с Египтом и повышению объёма товарооборота до 500 млн долларов в ближайшие годы за счёт устранения барьеров и препятствий. Он также поблагодарил за приглашение Узбекистана на Международную книжную ярмарку в Каире.
Лазиз Кудратов отметил, что Узбекистан заинтересован в участии египетских компаний в выставках в 2025 году, а также в создании цифровых торговых платформ для упрощения сотрудничества между малым и средним бизнесом. Он также поддержал идею создания узбекско-египетского делового совета для укрепления частного сектора.
Глава МИПТ отметил технологии, знания и опыт Египта в таких областях, как электроника, фармацевтика и текстильная промышленность. Министр подчеркнул, что укрепление связей между банками двух стран создаст прочную основу для расширения деловых связей.
В завершение сессии стороны подписали несколько меморандума о взаимопонимании и соглашений:
- между Министерством окружающей среды и изменения климата Узбекистана и Министерством окружающей среды Египта по техническому сотрудничеству в области охраны окружающей среды;
- между Университетом Айн-Шамс и Ташкентским государственным университетом востоковедения;
- между Верховным советом древностей Египта и Центром исламской цивилизации Узбекистана;
- между Самаркандской областью Узбекистана и провинцией Александрия Египта для укрепления торговых, экономических, научных и культурных связей;
- между Агентством по развитию фармацевтической промышленности и компанией ACDIMA.
Программу дня продолжил бизнес-форум с участием более 150 глав крупных компаний двух стран. В частности, египетская сторона была представлена El Sewedy Electric, Hassan Allam Holding, ACDIMA, EPICO, Nile sugar, Badawy Group, Masriya machine, Ebtkarat Smart Systems, Solyphar, Al Farouk For Import & Export и другими компаниями.
В феврале 2023 года в ходе переговоров президентов Узбекистана и Египта стороны выразили заинтересованность в обмене опытом противодействия угрозам безопасности, борьбы с коррупцией, взаимной поддержке международных инициатив по Афганистану, а также определили пять перспективных областей взаимодействия в экономике. Главы стран договорились вывести отношения на уровень всеобъемлющего партнёрства