Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Одилжон Тожиев Чеченистон (Россия) раҳбари Рамзан Қодировнинг Ўзбекистон амалдорларига (шу жумладан, собиқ амалдорга) таҳдидларини қоралаб, буни мамлакат ички ишларига аралашиш деб баҳолади.
Ўз Telegram каналида «Миллий тикланиш» партияси вакили Рамзан Қодировнинг каналидаги эълонларга жавобан шундай ёзди: «Бундай ҳаракатлар икки дўст давлат муносабатларига салбий таъсир кўрсатиши ва ҳар икки мамлакат халқлари ўртасидаги дўстона алоқаларга зарар етказиши мумкин».
«Мен Россия Федерацияси Бош прокуратурасидан Рамзан Қодировнинг ўзбек мулозимларига таҳдиди юзасидан ҳолатга ҳуқуқий баҳо беришини сўрайман», — деди депутат.
Бундан ташқари, у Чеченистон Республикаси раҳбари ўз фикрлари учун Ўзбекистон халқидан очиқдан очиқ кечирим сўраши кераклигини таъкидлади.
«Агар у дўст бўлса, Ўзбекистон Бош прокуратурасига қидирувда бўлган Бислан Расаев ва Шамиль Темирхановни топишда амалий ёрдам бериши ва уни Ўзбекистонга топшириши лозим», — дея қўшимча қилди Одилжон Тожиев.
Шунингдек, экология вазири маслаҳатчиси, жамоатчилик фаоли Расул Кушербаев ҳам ҳолат юзасидан ўз муносабатини билдирган. У Ўзбекистондаги мансабдор шахсларга очиқча таҳдид қилишни терроризм дея баҳолаган. «Буни амалга оширмоқчи бўлган ёки гапириб чиққан шахслар ҳам жавоб бериши лозим», — деб ёзган мансабдор.
Рамзан Қодиров нима деганди?
Рамзан Қодиров 26 декабрдаги постида президент администрацияси Ахборот сиёсати департаменти собиқ раҳбари Комил Алламжоновга суиқасд қилишда «чечен изи» (бу ҳақда ОАВ хабар берган эди) борлигини ва бу ишга алоқадорлигини иккинчи бор рад этганди. «Буни суиқасд деб аташ қийин», деб ёзди у ва такрорлади: «Агар буни мен тайёрлаганимда эди, ишни охирига етказган бўлардим… Мен ҳақимда бундай ёмон фикрда бўлманг». Чеченистон раҳбари бу иш бўйича биринчи постни 11 ноябрда ёзганди. Собиқ амалдорнинг автомобили 26 октябрга ўтар кечаси ўққа тутилган.
Эртаси куни, 27 декабрда Бош прокуратура Интерпол орқали икки нафар Россия фуқароси — Бислан Расаев ва Шамиль Темирхановнинг Ўзбекистонга ноқонуний кириб-чиқиш, жиноят ҳақида хабар бермаслик ва ўқотар қуролларнинг ноқонуний муомаласи бўйича айбланиб, қидирувга берилганлиги ҳақидаги ОАВ хабарини тасдиқлади.
ОАВ, шунингдек, Ўзбекистон Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директори Дмитрий Лининг суиқасдига тайёргарлик кўрилган иккинчи шахс сифатида пайдо бўлгани ҳақида ҳам ёзган.
Рамзан Қодиров Комил Алламжонов ва Дмитрий Лига «жабрланувчилар ролини ўйнамасликни» «тавсия қилди». «Нима ният қилганингиздан қатъи назар, ўз вақтида тўхтасангиз маъқул, акс ҳолда барча фитна, туҳмат ва уйдирмаларга жавоб беришга мажбур бўласиз. Мен ҳозир анъаналаримизга кўра жавоб бериш ҳақида гапиряпман», — дея таҳдид қилди у.
Чеченистон раҳбари, шунингдек, «ушбу воқеа билан шуғулланаётган терговчиларга нисбатан хизмат текшируви» зарурлигини айтди.
Рамзан Қодиров иккала постда ҳам ОАВ хабарларини иғвогарлик ва қандайдир сиёсий ўйиннинг бир қисми деб атади, шунингдек, Ўзбекистон ва Чеченистон халқлари ўртасидаги дўстликни таъкидлади.

Депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Одилжон Тожиев осудил угрозы главы Чечни (Россия) Рамзана Кадырова в адрес чиновников (включая бывшего) Узбекистана, назвав это вмешательством во внутренние дела страны.
В публикации в своём Telegram-канале в ответ на публикации в канале Рамзана Кадырова представитель партии «Миллий тикланиш» («Национальное возрождение») написал: «Такие действия могут негативно повлиять на отношения двух дружеских стран и дружественные отношения народов обеих стран».
«Прошу Генеральную прокуратуру Российской Федерации дать правовую оценку ситуации, связанной с угрозой Рамзана Кадырова узбекистанским чиновникам», — заявил депутат.
Кроме того, он подчеркнул, что глава Чеченской Республики должен принести открытые извинения народу Узбекистана за свои высказывания.
«Если он друг, он должен оказать практическую помощь в нахождении Беслана Расаева и Шамиля Темирханова, объявленных в розыск Генеральной прокуратурой Узбекистана, и передать их Узбекистану», — добавил Одилжон Тожиев.
Что заявил Рамзан Кадыров
В своём посте от 26 декабря Рамзан Кадыров во второй раз отверг наличие «чеченского следа» (о нём сообщали СМИ) в деле о покушении на бывшего руководителя Департамента информационной политики Администрации президента Комила Алламжонова и свою причастность к делу. «Покушением это и с натяжкой назвать трудно», написал он, повторив: «Если бы это готовил я, то довёл бы дело до конца… Не стоит быть обо мне такого плохого мнения». Первый пост по этому делу глава Чечни писал 11 ноября. Обстрел автомобиля экс-чиновника произошёл в ночь на 26 октября.
На следующий день, 27 декабря Генеральная прокуратура подтвердила информацию СМИ об объявлении в розыск через Интерпол двух гражданин России — Бислана Расаева и Шамиля Темирханова по обвинению в незаконном въезде и выезде из Узбекистана, несообщении о преступлении и незаконном обороте огнестрельного оружия.
СМИ также писали о появлении в деле второго человека, на которого готовилось покушение, — это директор Национального агентства перспективных проектов Узбекистана Дмитрий Ли. Генеральная прокуратура такие сообщения не комментировала.
Рамзан Кадыров «рекомендовал» Комилу Алламжонову и Дмитрию Ли «не заигрываться в роли пострадавших». «Что бы вы ни замышляли, лучше вовремя остановиться, иначе придётся отвечать за все козни, клевету и домыслы. И я сейчас про ответ по нашим традициям», — пригрозил он.
Руководитель Чечни также заявил, что необходима «служебная проверка в отношении следователей, которые занимаются данной историей».
В обоих постах Рамзан Кадыров назвал сообщения СМИ провокационными вбросами и частью некой политической игры, а также отметил дружбу между народами Узбекистана и Чечни.