Eriell компанияси ходимлари Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёевга иш ҳақи кечикиши бўйича мурожаат қилди. Улар видеони турли оммавий ахборот воситалари таҳририятлари ва интернет каналларга юборишган.
Компания ходимларининг айтишича, улар 28 декабрь ҳолатига кўра август, сентябрь, октябрь ва ноябрь ойлари учун маош олмаган.
Уларнинг қайд этишича, Меҳнат кодексига кўра, иш ҳақи ва бошқа тўловларни тўлаш муддати бузилган тақдирда, иш берувчи уларни кечиктирилган ҳар бир кун учун Марказий банк курсидан келиб чиққан ҳолда фоизлар (пул компенсацияси) билан тўлаши шарт. Пул компенсацияси миқдори Марказий банк ставкасининг 10 фоизини ташкил қилади.
«Бизга иш ҳақимиз ўз вақтида берилишини ва кечиктирилган маошни компенсациялари билан бирга олишда амалий ёрдам беришингизни илтимос қиламиз», — дейилади мурожаатда.
«Она ватанимизда ишлаб туриб, иш ҳақимизни ўз вақтида ололмаслигимиз ҳеч қайси рисолага тўғри келмайди. Бу адолат мезонларини бузяпти. Конституциямизнинг 13-моддасида Ўзбекистон Республикасида демократия умуминсоний принципларга асосланади, уларга кўра инсон, унинг ҳаёти, эркинлиги, шаъни, қадр-қиммати ва бошқа ажралмас ҳуқуқлари олий қадрият ҳисобланади. Демократик ҳуқуқ ва эркинликлар Конституция ва қонунлар билан ҳимоя қилинади, деб белгиланган», — дейди Eriell ходимлари.
«Биз сизнинг фуқароларингиз сифатида сиздан адолатни қарор топтиришингизни илтимос қиламиз. Сизга ва давлатимиз адолатига ишонамиз. Ҳурматли президент, сизга мурожаат қилишдан бошқа иложимиз қолмади. Ягона умидимиз сиздан», — деб таъкидлайди улар.

Сотрудники Eriell выступили с обращением к президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву по поводу продолжающихся задержек зарплаты.
В видеообращении работники компании говорят, что на 28 декабря не получили зарплату за август, сентябрь, октябрь и ноябрь.
Они отмечают, что согласно Трудовому кодексу, при нарушении срока выплаты зарплаты и других выплат работодатель обязан выплатить их с уплатой процентов (денежной компенсации) исходя из ставки Центрального банка за каждый день задержки. Размер денежной компенсации составляет 10% от ставки ЦБ.
«Просим оказать практическую помощь в своевременном получении наших зарплат и компенсации за задержку выплаты зарплат», — говорится в обращении.
«Работать в родной стране и не получать вовремя зарплату не вписывается ни в какие рамки. Это нарушает принципы справедливости. В статье 13 Конституции говорится, что демократия в Республике Узбекистан базируется на общечеловеческих принципах, согласно которым высшей ценностью является человек, его жизнь, свобода, честь, достоинство и другие неотъемлемые права», — заявляют сотрудники Eriell.
«Как ваши граждане просим вас установления справедливости. Мы верим вам и справедливости нашего государства. Уважаемый президент, у нас не осталось другого выхода, кроме как обратиться к вам. Вы наша единственная надежда», — отмечают они.