Андижон вилоятида 22−26 декабрь кунлари Ўзбекистон акциз маркаси ёпиштирилган «Ўзбекистон» коньягини истеъмол қилиш оқибатида 22 та ўткир заҳарланиш ҳолати қайд этилди. Бу ҳақда вилоят прокуратураси хабар берди.
Шифокорлар томонидан кўрсатилган зарур тиббий ёрдамга қарамасдан, 5 киши вафот этди, дейилади хабарда.
Прокуратура томонидан жиноят иши қўзғатилган. Мазкур жиноят иши бўйича дастлабки тергов ҳаракатлари вилоят прокуратураси терговчилари раҳбарлигида тузилган вилоят ИИБ тергов департаменти, ИЖҚК департаменти терговчиларидан иборат тезкор тергов гуруҳи томонидан олиб борилмоқда.

В Андижанской области 22−26 декабря было зафиксировано 22 случая острого отравления в результате употребления коньяка «Узбекистан», на котором были акцизные марки Узбекистана. Об этом сообщила прокуратура области.
Несмотря на усилия врачей, 5 человек скончались, говорится в сообщении.
Прокуратура возбудила уголовное дело. Предварительное следствие ведёт оперативно-следственная группа, которой руководят следователи областной прокуратуры и в состав которой вошли сотрудники следственного департамента УВД и областного управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Генеральной прокуратуры.