Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги матбуот хизмати Республика олий таълим кенгаши қарорлари мажбурий кучга эга эмаслигини маълум қилди.
Аввалроқ кенгаш хусусий олий таълим муассасалари контрактдан тушадиган пулларнинг 4 фоизини Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасига ўтказиши кераклиги тўғрисида қарор қабул қилганди. Баёнда бу гўё олий ўқув юртларининг ўз ташаббуси экани қайд этилган. Бундан ташқари, ўқитувчилар маошининг бир қисмини «Яшил макон» лойиҳасига йўналтириш режалаштирилганди.
Олий таълим вазирлиги маълум қилишича, кенгаш нодавлат нотижорат ташкилоти сифатида фаолият юритади ва давлат функцияларини бажармайди. Кенгаш ўз фаолиятида Ўзбекистон Конституцияси ва қонунларига амал қилади ҳамда фақат тавсиявий характердаги таклифларни ишлаб чиқади, дейилади хабарда.
Кенгашнинг асосий фаолият йўналишлари илғор хорижий тажрибани ўрганиш асосида республика олий таълим муассасаларининг фаолиятини такомиллаштириш бўйича таклифлар тайёрлаш, таълим сифатини таъминлаш юзасидан таъсирчан жамоатчилик назоратини ўрнатиш, олий таълим тизимида кадрлар тайёрлаш, қайта тайёрлаш, малакасини ошириш ва уларнинг илмий-инновацион фаолиятини ривожлантириш юзасидан тавсиялар ишлаб чиқиш, олий таълим муассасаларининг миллий ва халқаро рейтинг кўрсаткичларини мунтазам таҳлил қилиб бориш ва уларни халқаро рейтингларга киришига кўмаклашиш ва бошқалар ҳисобланади.
Ноябрь ойи охирида бўлиб ўтган мажлисда иштирок этган 208 та олий таълим ташкилотлари ректорлари томонидан муҳокамага қўйилган фикр ва мулоҳазалар ҳамда таклифлар асосида келгусида амалга ошириладиган масалалар юзасидан кенгаш аъзоларининг коллегиал қарорлари қабул қилинган.
Тадбирда нодавлат олий таълим ташкилотлари учун шартнома асосида ўқиш қийматининг 4 фоизини Олий таълим вазирлиги ҳузуридаги Олий таълим муассасаларини ривожлантириш жамғармасига йўналтириш мажбурияти йўқлиги ҳам муҳокама қилинди.
«Ҳар қандай маблағ билан боғлиқ ҳаракатлар ва муносабатлар тегишли шартномалар асосида амалга оширилиши мумкин. Бунда Ўзбекистон Республикаси фуқаролик қонунчилиги шартнома эркинлигини кафолатлайди. Кенгаш доирасида ёки қонунчиликка мувофиқ бундай муносабатларни мажбурлаш учун механизмлар мавжуд эмас. Шу боис, ҳар қандай молиявий ва ҳуқуқий ҳаракатлар томонларнинг ихтиёрий келишувлари асосида амалга оширилиши табиий ҳолатдир», — дейилади баёнотда.
Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги кенгаш томонидан қабул қилинган қарорларни нодавлат нотижорат ташкилотнинг ички иши сифатида баҳолаган.
Шунингдек, вазирлик ҳар қандай молиявий ҳаракатлар ёки манфаатлар поймол этилиши ҳолатлари бўйича мурожаатлар қабул қилишга ва уларни белгиланган тартибда кўриб чиқишга тайёрлигини билдирди. Барча мурожаатлар асосида тегишли чоралар кўрилиб, қонуний манфаатлар ҳимоя қилиниши таъминланади.
2022 йил июнь ойида Вазирлар Маҳкамаси Олий таълим бўйича республика кенгаши таркибини янгилаганди ва унинг ваколатларини кенгайтирган. Кенгашга Тошкент транспорт университетининг собиқ ректори, ҳозирда президент Администрациясининг Ижтимоий ривожланиш департаменти раҳбари Одил Абдураҳмонов бошчилик қилмоқда.

Решения Республиканского совета высшего образования не имеют обязательной силы, сообщила пресс-служба Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Ранее совет принял решение, согласно которому частные вузы должны перечислить 4% от стоимости контрактов в эту организацию. В протоколе отмечалось, что это якобы инициатива самих вузов. Кроме того, часть зарплаты преподавателей планировалось направить на проект «Яшил макон».
Минвуз сообщил, что совет действует как негосударственная некоммерческая организация и не выполняет государственных функций. В своей деятельности совет руководствуется Конституцией и законами страны и разрабатывает предложения исключительно рекомендательного характера, говорится в сообщении.
Основные направления деятельности совета включают подготовку предложений по совершенствованию деятельности вузов республики на основе изучения передового зарубежного опыта, установление эффективного общественного контроля за обеспечением качества образования, разработку рекомендаций по подготовке, переподготовке и повышению квалификации кадров, а также развитию их научно-инновационной деятельности, регулярный анализ национальных и международных рейтингов высших учебных заведений и содействие их вхождению в международные рейтинги.
На заседании в конце ноября совет принял коллегиальное решение по вопросам, которые были вынесены на обсуждение ректоров 208 высших образовательных учреждений и которые планируется реализовать в будущем на основе высказанных мнений, замечаний и предложений.
На мероприятии также обсуждалось отсутствие обязательства для негосударственных высших образовательных организаций направлять 4% от стоимости контрактного обучения в Фонд развития высших учебных заведений при Минвузе.
«Любые действия и отношения, связанные с финансовыми средствами, могут осуществляться только на основе соответствующих договоров. Гражданское законодательство гарантирует свободу договорных отношений. В рамках совета или в соответствии с законодательством не предусмотрены механизмы для принудительного регулирования таких отношений. Поэтому любые финансовые и правовые действия осуществляются исключительно на основе добровольного соглашения сторон», — говорится в заявлении.
Минвуз рассматривает решения, принятые советом, как «внутренние дела негосударственной некоммерческой организации».
Кроме того, министерство заявляет о своей готовности принимать обращения по любым случаям неправомерных финансовых действий или ущемления интересов, а также рассматривать их в установленном порядке. По всем обращениям будут приняты соответствующие меры, и законные интересы будут защищены, заверили в министерстве.
В июне 2022 года Кабмин обновил состав Республиканского совета по высшему образованию и расширил его полномочия. Совет возглавляет Одил Абдурахманов, бывший ректор Ташкентского транспортного университета, ныне руководитель Департамента социального развития Администрации президента.