Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни «Тадбиркорлар учун тенг шароитлар ва адолатли рақобат муҳитини таъминлаш бўйича кейинги чора-тадбирлар тўғрисида»ги фармонни имзолади.
Ҳужжат 20 декабрь куни фаолтадбиркорлар билан бўлиб ўтган учрашув якунлари бўйича қабул қилинди.
Фармонга кўра, 2028 йил 1 январга қадар қўшилган қиймат солиғи (ҚҚС) ва фойдасолиғи ставкалари ўзгаришсиз қолади.
2025 йилнинг 1 январидан 2028 йилнинг 1 январигача айрим ижтимоий шартларни бажарувчи тикув, поябзал ва чарм-атторлик саноати корхоналари учун фойда солиғи ва ўзларининг ходимлари учун жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи ставкалари 1 фоиз этиб белгиланди. Улар қуйидаги шартларга бир вақтнинг ўзида жавоб бериши керак:
- жами ходимлар сонининг камида 15 фоизи Ижтимоий ҳимоя ягона реестри ёки Камбағал оилалар реестрига киритилган оилаларнинг аъзоларидан ташкил тогганда;
- ҳар ойда ҳар бир ходимга иш ҳақи миқдори меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдорининг. икки бараваридан кам бўлмаган миқдорда ҳисобланганда;
- солиқ даврида тикув-трикотаж, пойабзал ёки чарм-атторлик маҳсулотларини реализация қилишдан тушган умумий тушуми жами товарларни (хизматларни) реализация қилишдан олинган даромаднинг камида 90 фоизини ташкил этганда.
Савдо-саноат палатаси ҳузурида Тадбиркорларга ташқи молия бозорларига чиқишга кўмаклашиш маркази ташкил этилади. Марказ халқаро маблағларни жалб қилиш бўйича консалтинг хизматларини кўрсатади.
Ҳар йили камида 100 нафар тадбиркор унинг хизматларидан фойдаланиши мумкин бўлади. Марказни молиялаштириш Савдо-саноат палатасининг фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси ҳисобидан амалга оширилади.
Тикланиш ва тараққиёт жамғармаси 2025 йилда айланма маблағларини тўлдиришга ажратиладиган кредитлар учун Савдони ривожлантириш компаниясига унинг талабномасига асосан 5 йил муддатга 2028 йил 1 январдан қайтариш шарти билан 2 фоиз ставкада 100 млн доллар миқдорида қўшимча маблағ ажратади.
Тижорат банклари ушбу маблағлардан қишлоқ хўжалиги, саноат ва савдо корхоналарини кредитлаш учун фойдаланиш имкониятига эга бўлади.
Тижорат банкларининг айланма маблағларини тўлдиришга ажратиладиган кредитлар учун кредит суммасининг 50 фоизигача (50 фоизи ҳам киради), бироқ 10 миллиард сўмдан ошмаган миқдорда кафиллик тақдим этилади.
2025 йил 1 январдан бошлаб тадбиркорлар қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини калибровка қилиш ва қадоқлаш бўйича лойиҳалари учун револъвер кредитлар олишлари мумкин бўлади.
2025 йил 1 январдан тўқимачилик маҳсулотларига экспорт солиқлари белгиланади:
- ҳар бир килограмм пахта ип-калаваси учун унинг йиғим экспорт нархинидан 2 фоизи (0,05 доллардан ошмаслиги керак).
- ҳар бир килограмм трикотаж мато учун унинг йиғим экспорт нархининг 1 фоизи.
Шунингдек, ҳар йили 5 мингдан ортиқ иш ўрни яратиб, 100 млрд сўмдан ортиқ солиқ тўлаётган тадбиркорлар ўртасида «чемпионлар» рўйхати шакллантирилади.
Президентнинг мазкур фармони билан 59 турдаги озиқ-овқат ва бошқа товарлар, жумладан, гўшт, сут маҳсулотлари, сабзавот ва меваларга импорт божининг ноль ставкаси қўлланиши 2026 йил 1 январгача узайтирилганди. Қарор ички бозорда нархлар барқарорлигини таъминлашга қаратилган
Шу билан бирга, шу фармон билан Тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш бўйича жамоатчилик кенгаши ва эксперт гуруҳлари таркибини тасдиқланди. 46 нафар тадбиркорлар орасида Зафар Ҳошимов, Жаҳонгир Ортиқхўжаев, Мурод Назаров, Click, Amirsoy таъсисчилари ва бошқалар бор.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 декабря подписал указ о мерах по обеспечению равных условий для предпринимателей и справедливой конкурентной среды.
Документ принят по итогам встречи с ведущими предпринимателями 20 декабря.
Согласно указу, до 1 января 2028 года ставки налога на добавленную стоимость (НДС) и налога на прибыль будут сохранены без изменений.
С 1 января 2025 года по 1 января 2028 года для предприятий швейной, обувной и кожгалантерейной промышленности, выполняющих определённые социальные условия, устанавливаются льготные налоговые ставки: налог на прибыль — 1%, налог на доходы физических лиц — 1%. Для этого необходимо, чтобы:
• не менее 15% от общего количества работников составляли члены семей, включённых в Единый реестр социальной защиты или реестр бедных семей;
• ежемесячная зарплата каждого работника должна быть не менее двухкратного размера минимального размера оплаты труда (2,31 млн сумов);
• в налоговый период общая выручка, поступившая от реализации швейно-трикотажной, обувной или кожгалантерейной продукции, должна составлять не менее 90% совокупного дохода, полученного от реализации товаров (услуг).
При Торгово-промышленной палате будет создан Центр содействия предпринимателям в выходе на внешние финансовые рынки. Центр будет оказывать консалтинговые услуги по привлечению международного финансирования.
Ежегодно не менее 100 предпринимателей смогут воспользоваться его услугами. Финансирование Центра будет осуществляться за счёт Фонда поддержки отраслей ТПП.
В 2025 году Фонд реконструкции и развития Узбекистана (суверенный фонд страны) выделит Компании по развитию торговли будет 100 млн долларов для пополнения оборотных средств предприятий на срок 5 лет по ставке 2% годовых с условием погашения начиная с 1 января 2028 года.
Коммерческие банки получат доступ к этим средствам для кредитования предприятий в сельском хозяйстве, промышленности и торговле.
Компания предоставит поручительства по кредитам банков до 50% суммы кредита (но не более 10 млрд сумов). Для обеспечения обязательств будут сформированы депозитные средства в размере 50 млн долларов.
С 1 января 2025 года предприниматели смогут получать револьверные кредиты для проектов по калибровке и фасовке сельскохозяйственной продукции.
С 1 января 2025 года устанавливаются экспортные сборы на текстильную продукцию:
• За каждый килограмм хлопчатобумажной пряжи — 2% экспортной цены (не более 0,05 доллара).
• За каждый килограмм трикотажного полотна — 1% экспортной цены.
Кроме того, будет сформирован список «чемпионов» среди предпринимателей, которые ежегодно создают более 5000 рабочих мест и уплачивают налоги на сумму свыше 100 млрд сумов.
Этим указом президента также продлён срок применения нулевой ставки импортной таможенной пошлины по 59 видам продовольственных и других товаров до 1 января 2026 года, включая мясную, молочную продукцию, овощи и фрукты. Решение направлено на обеспечение стабильности цен на внутреннем рынке.
Нулевые ставки таможенной пошлины при импорте растительного масла также будет действовать до 1 января 2026 года, но срок действия льгот на ввоз мяса птицы решено не продлевать.
Президент утвердил составы экспертных групп при совете по поддержке бизнеса. В число 46 предпринимателей вошли Зафар Хашимов, Джахонгир Артыкходжаев, Мурад Назаров, учредители Click, Amirsoy и другие.