Президент Шавкат Мирзиёев янги таҳрирдаги «Давлат сирлари тўғрисида»ги қонунни имзолади. У 2025 йил 29 мартдан кучга киради.
Аввалги қонун 1993 йилда қабул қилинган, шунинг учун «бу соҳадаги муносабатларни тартибга солишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш зарурати пайдо бўлди», дейилади Сенат хабарида.
Қонуннинг эски версиясида давлат сирларини ҳимоя қилиш соҳасидаги органларнинг ваколатлари, махфийлик даражаси, маълумотларни махфийлаштириш ва давлат сирларидан фойдаланишга рухсат бериш муддатлари белгиланмаган. Шу сабабли давлат сирларидан фойдаланиш ва муомала қилишнинг ҳуқуқий асослари турлича талқин қилинади.
Бундан ташқари, Вазирлар Маҳкамасининг махфий қарорлари асосида давлат сирлари билан ишлаш ва уларни муҳофаза қилиш, махфийликни таъминлаш ва махфий режимда ишлашни тартибга солиш тартиби тасдиқланди.
Ушбу қарорларнинг махфийлиги сабабли Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар давлат сирларидан фойдаланиш ҳуқуқларини етарли даражада билмасликларига олиб келмоқда.
Шунингдек, амалдаги қонунда давлат сирлари билан танишиш учун рухсат бериш тартиби, махфийлаштирилмайдиган маълумотлар рўйхати, давлат сирларини бошқа давлатлар билан ўзаро алмашиш механизми ҳам тартибга солинмаган эди.
Ҳужжатда давлат сирларини сақлаш соҳасидаги ягона давлат сиёсати президент томонидан белгиланиши, шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси, Давлат хавфсизлик хизмати ва давлат сирларидан фойдаланувчи бошқа ташкилотларнинг соҳадаги ваколатларини аниқ белгилаб берилмоқда. Эски қонунга кўра, ваколатларни фақат Давлат хавфсизлик хизмати белгиларди.
Жумладан, Вазирлар Маҳкамаси:
- давлат сирлари соҳасидаги ҳужжатлар лойиҳалари ишлаб чиқилишини ташкил этади ва уларни амалга ошириш чораларини кўради;
- махфий ахборотни ўзаро ҳимоя қилиш тўғрисида ҳукуматлараро битимлар тузади ва уларни амалга ошириш чораларини кўради;
- давлат сирларини хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларга тақдим этиш тартибини белгилайди;
- махфий-режим органларини ташкил этиш, уларнинг фаолияти ва тугатилиши тартибини белгилайди;
- давлат сирларидан фойдаланиш ҳуқуқини расмийлаштириш тартибини белгилайди;
- давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотларда маълумотларни давлат сирлари жумласига киритиш, махфийлаштириш, махфийликдан чиқариш, шунингдек, давлат сирлари ва уларни ташувчилар ҳимоя қилинишини таъминлаш тартибини белгилайди;
- Ўзбекистонда махфийлаштирилиши лозим бўлган маълумотлар рўйхатини ва уни шакллантириш тартибини тасдиқлайди;
- давлат сирларининг ошкор этилиши ёки йўқотилиши оқибатида Ўзбекистон Республикаси хавфсизлигига ёхуд давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотлар манфаатларига етказилган ёки етказилиши мумкин бўлган зарар миқдорини аниқлаш тартибини белгилайди;
- маълумотларни ва уларнинг ташувчиларини махфийлаштириш натижасида маълумот ташувчиларнинг мулкдорига етказилган зарар миқдорини аниқлаш тартибини белгилайди;
- ва бошқалар.
Давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотлар давлат сирлари билан боғлиқ фаолият учун рухсатнома олиш учун ДХХга мурожаат қилади, махфий-режим органларнинг тўлақонли фаолият кўрсатиши учун зарур шарт-шароитлар яратади, уларга тегишли малакага ва махсус ваколатли давлат органи томонидан берилган сертификатларга эга бўлган ходимларни тайинлайди, давлат сирларидан фойдаланишга рухсат берилган шахсларнинг ўқишини таъминлайди ва бошқа ваколатларга эга.
Давлат сирларига киритилган маълумотлар тўрт тоифага бўлинади:
- ҳарбий соҳа;
- ташқи сиёсат ва ташқи иқтисодий соҳалар;
- разведка ва тезкор қидирув фаолияти йўналишлари;
- иқтисодиёт, таълим, фан ва техника соҳаларига доир маълумотлар.
Ушбу рўйхат ҳукуматнинг 1994 йилги қарори билан тасдиқланган йўриқномада махфий қилиб берилган.
Хусусан, ҳарбий соҳадаги давлат сирларига қуйидагилар киради:
- қўшинларнинг биргаликда ҳаракатланиш режаларини, тезкор режаларни, махфий объектларни қўриқлаш ҳамда мудофаа қилиш режаларини фош этувчи маълумотлар, жанговар бошқарув ҳужжатлари, фавқулодда вазиятларда Қуролли Кучлар қўшинларини турли даражадаги жанговар шайлик ҳолатига келтириш бўйича ҳужжатлар;
- Қуролли Кучларининг стратегик жиҳатдан ёйилиши, сони, жанговар таъминоти, ҳолати, қуролланиши, ташкилий тузилмаси, ривожланиши, жанговар таркиби ёки миқдори, жанговар тайёргарлиги тўғрисидаги, шунингдек, ҳарбий-сиёсий ва (ёки) тезкор вазият ҳақидаги маълумотлар;
- қўшинларнинг сафарбарлик жиҳатдан ёйилиши, одамларни ва транспорт воситаларини сафарбар қилиш, сафарбарлик жиҳатдан ёйилишни бошқариш тизими ва (ёки) қўшинларни шахсий таркиб билан бутлаш, қурол-яроғ, ҳарбий техника ҳамда бошқа моддий ва молиявий воситалар билан таъминлаш имкониятлари тўғрисидаги маълумотлар;
- давлат мудофаа буюртмаси доирасидаги буюртмалар, қурол-яроғ ва ҳарбий техникани ишлаб чиқариш ҳамда етказиб бериш ҳажмлари ва йўналишлари, қурол-яроғ ва ҳарбий техниканинг конструкциялари, уларни ишлаб чиқариш технологиялари, уларнинг жанговар, физик, кимёвий тавсифлари тўғрисидаги, шунингдек, қурол-яроғ ва ҳарбий техникани қўллаш тартиби ҳақидаги маълумотлар;
- ҳарбий мақсадларда фойдаланиладиган ракета ёқилғиси, балист порохлар, портловчи моддалар ва портлатувчи воситалар, шунингдек, қурол-яроғ ва ҳарбий техника учун янги қотишмалар, махсус суюқликлар, ёқилғини фош этувчи маълумотлар;
- мудофаа қобилиятини ва хавфсизлигини таъминлаш учун мўлжалланган алоқа тармоқлари ҳамда телекоммуникация инфратузилмаси тўғрисидаги маълумотлар;
- ҳарбий ёки махсус мақсадларда фойдаланиладиган радиочастота полосаларининг тақсимланишини фош этувчи маълумотлар;
- Ўзбекистон Республикасининг мудофаа қобилиятини ва хавфсизлигини таъминлаш манфаатларини кўзлаб космик инфратузилмадан фойдаланиш ва (ёки) уни ривожлантириш истиқболлари тўғрисидаги маълумотлар;
- ҳарбий объектлар ва инфратузилмаларнинг лойиҳаларини ҳамда ҳарбий-техник таъминот шартномаларни фош этувчи маълумотлар;
- республика бюджетининг Ўзбекистон мудофаа қобилияти ва хавфсизлиги таъминланишини фош этувчи харажатлари тўғрисидаги маълумотлар (умумий кўрсаткичлардан ташқари);
- ва бошқалар (тўлиқ рўйхат 20 банддан иборат).
Ташқи сиёсатга оид ва ташқи иқтисодий соҳадаги давлат сирларига қуйидагилар киради:
- барвақт тарқатилиши Ўзбекистон Республикасининг манфаатларига зарар етказиши мумкин бўлган, ташқи сиёсат стратегияси ва тактикасини фош этувчи, Ўзбекистон Республикасининг давлатлар ҳамда халқаро ташкилотлар билан икки томонлама муносабатларини тавсифловчи ташки сиёсат, ташқи савдо, илмий-техник алоқалар масалаларига доир маълумотлар ва шу каби бошқа маълумотлар;
- битта ёки бир неча чет давлатга нисбатан сиёсий, иқтисодий, ҳарбий ёки илмий-техник масалалар юзасидан ишончлилик тартибида олинган маълумотлар, агар уларнинг ошкор этилиши манбанинг аниқланишига олиб келиши мумкин бўлса;
- халқаро муносабатларда ягона принсипиал ёндашувни ишлаб чиқиш юзасидан Ўзбекистон Республикаси вакиллари ва бошқа давлатлар вакиллари ўртасидаги музокаралар тўғрисидаги маълумотлар, агар музокаралар иштирокчиларининг фикрига кўра ушбу маълумотларнинг ошкор этилиши тарафлардан бири учун дипломатик мураккабликларга сабаб бўлиши мумкин бўлса;
- барвақт тарқатилиши Ўзбекистон Республикасининг мудофаа қобилиятига, хавфсизлигига, сиёсий ёки иқтисодий манфаатларига зарар етказиши мумкин бўлган халқаро шартномаларнинг тайёрланиши, тузилиши, мазмуни, бажарилиши, амал қилиши тўхтатиб турилгани ёки тугатилгани тўғрисидаги маълумотлар;
- қурол-яроғ, ҳарбий техника ёки аслаҳа экспорти ва импорти тўғрисидаги маълумотлар, агар ушбу маълумотларнинг ошкор этилиши Ўзбекистон Республикасининг халқаро шартномаларида назарда тутилган қоидаларга зид бўлса;
- чет давлатлар ва халқаро ташкилотлар билан алоҳида даврдаги иқтисодий ҳамкорликнинг ҳажми ҳамда мазмунини фош этувчи маълумотлар.
Разведка, контрразведка, тезкор-қидирув ва давлат хавфсизлигига тааллуқли бўлган бошқа фаолият соҳасидаги сирлари жумласига қуйидагилар киради:
- разведка, контрразведка, тезкор-қидирув фаолиятининг кучлари, воситалари, услублари, режалари, шакллари ва натижаларини фош этувчи маълумотлар, шунингдек разведка, контрразведка, тезкор-қидирув фаолиятини молиялаштириш тўғрисидаги маълумотлар;
- аниқ шахсларнинг разведка, контрразведка, тезкор-қидирув фаолиятини амалга оширувчи органларнинг кадрлар таркибига мансублигини фош этувчи маълумотлар;
- тезкор-сафарбарлик тадбирлари, уларнинг ҳолати ва натижалари ҳақидаги маълумотлар;
- Ўзбекистон Республикаси президентининг ва Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг, шунингдек, давлат органларининг ички идоравий ҳамда халқаро ҳимояланган алоқа тармоқлари ва тизимлари (жойлаштирилган объектлари ва қурилмалари), криптографик ҳимоя воситаларининг калитли (яратиш, ишлаб чиқариш ва таъминлаш) хужжатлари, криптографик ҳимоя воситаларини таҳлил қилиш услублари ёки воситалари ҳақидаги ҳамда махсус мақсадга мўлжалланган ахборот-таҳлилий тизимлар тўғрисидаги маълумотлар;
- конституциявий тузумга тажовуз қилиш, тинчлик ва инсониятнинг хавфсизлигига қарши жиноятлар билан боғлиқ бўлган жиноят ишлари бўйича терговни амалга ошириш кучлари, воситалари ва услубларини фош этувчи маълумотлар, агар улар давлат сирларини ташкил этувчи маълумотларни ўз ичига олган вазиятларни текшириш билан боғлиқ бўлса;
- давлат томонидан қўриқланадиган шахсларнинг хавфсизлигини таъминлаш кучлари, воситалари, услублари, режалари, унинг ташкил этилиши тўғрисидаги маълумотлар;
- ва бошқалар (9 банддан иборат).
Иқтисодиёт, таълим, фан ва техника соҳасидаги давлат сирлари жумласига қуйидагилар киради:
- Ўзбекистон Республикаси иқтисодиётининг уруш даврида барқарор ишлашига тайёргарлигини белгиловчи кўрсаткичлар тўғрисидаги маълумотлар;
- иқтисодиётнинг турли тармоқларида принципиал жиҳатдан янги буюмларни, технологик жараёнларни яратишда фойдаланилиши мумкин бўлган, шунингдек, қурол-яроғ ва ҳарбий техника имкониятларининг, уларнинг жанговар самарадорлигини оширишнинг сифат жиҳатидан янги босқичини белгиловчи фан ва техника соҳасидаги янги ютуқларнинг моҳиятини фош этувчи маълумотлар;
- металлургия саноати томонидан айрим турдаги нодир металларни ва стратегик аҳамиятга эга бўлган бошқа материалларни ишлаб чиқариш ҳақидаги маълумотлар;
- ер қаъридаги ресурслар потенциалини, баланс захираларни ёки айрим турдаги фойдали қазилмаларни қазиб олиш тўғрисидаги ахборотни фош этувчи маълумотлар;
- давлат ҳужжатларини қалбакилаштиришдан ҳимоя қилиш усуллари ва уларнинг ҳақиқийлигини аниқлаш усуллари тўғрисидаги маълумотлар;
- индикация, газдан тозалаш, аҳолини оммавий қирғин қуролидан кимёвий ҳимоя қилиш воситаларини ёки ушбу воситалар учун янги сорбцион ва бошқа материалларни яратиш мақсадида амалга ошириладиган ишларни фош этувчи маълумотлар;
- муҳим мудофаа ёки иқтисодий аҳамиятга эга бўлган топографик, геодезик ёки картографик фаолият натижаларини фош этувчи маълумотлар;
- сафарбарлик чоғида темирйўлларнинг юкларни темирйўлларда ташишни таъминлаш, ҳарбий юкларнинг ташилишини ташкил этиш бўйича имкониятлари ва (ёки) захираларини ҳамда ҳажмларини, энергетик, минерал ва қишлоқ хўжалиги хомашёсининг, ёқилғининг, материалларнинг стратегик турларини, қурол-яроғнинг ёки ҳарбий техниканинг алоҳида турларини ташиш ҳажмларини ҳамда транспортда ташиш йўналишларини, шунингдек, темирйўл ҳаракати хавфсизлигини ва юкларнинг бут сақланишини таъминлашга доир махсус чора-тадбирларни фош этувчи маълумотлар;
- фуқаро муҳофазаси кучларининг ёки воситаларининг ҳолатини фош этувчи маълумотлар;
- Ўзбекистон Республикасининг мудофаа манфаатларини кўзлаб фойдаланилиши мумкин бўлган кон қазилмалари, табиий бўшлиқлар, метрополитен ва бошқа иншоотлар тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек аҳолиси 200 минг кишидан ортиқ бўлган шаҳарларнинг ичимлик суви таъминоти схемаларини, темирйўл боғламалари, стратегик ва мудофаа аҳамиятига эга бўлган объектларнинг схемаларини ва (ёки) ичимлик суви таъминоти бош иншоотларининг, уларни таъминловчи сув ажратгичларнинг жойлашишини фош этувчи маълумотлар;
- ядровий материалларнинг ва ядро қурилмаларнинг жисман ҳимоя қилинишини таъминлаш тўғрисидаги маълумотлар, бундан Ўзбекистон томонидан ратификация қилинган ва уларни айирбошлашни назарда тутувчи халқаро шартномалар таъсирига тушадиган маълумотлар ҳамда очиқ манбалардан олиниши мумкин бўлган маълумотлар мустасно;
- Ўзбекистон миллий валютасини ва давлат қимматли қоғозларининг бланкаларини қалбакилаштиришдан ҳимоя қилиш усуллари ҳамда уларнинг ҳақиқийлигини аниқлаш усуллари тўғрисидаги маълумотлар;
- ва бошқалар (25 банддан иборат).
Махфийлаштириш тартиби
Маълумотларни давлат сирлари жумласига киритиш ва уларни махфийлаштириш махфийлаштирилиши лозим бўлган маълумотлар рўйхати асосида амалга оширилади.
Маълумотларнинг махфийлик даражасидан келиб чиққан ҳолда уларни тарқатиш, тақдим этиш ва (ёки) чекловлар ўрнатиш бўйича чора-тадбирлар давлат сирлари тўғрисидаги қонун ҳужжатлари талаблари доирасида амалга оширилади.
Махфий маълумотлар рўйхати Давлат сири жумласига кирувчи маълумотлар асосида ва давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотларнинг марказий органлари таклифларидан келиб чиққан ҳолда Вазирлар Маҳкамаси томонидан ДХХ билан келишилган ҳолда тасдиқланади.
Давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотлар раҳбарлари маълумотларни давлат сирлари таркибига киритиш тўғрисидаги қарори учун шахсан жавоб беради.
Давлат сирларини ташкил этувчи маълумотларнинг махфийлигининг қуйидаги уч даражаси ва ушбу маълумотларни ташувчилар учун ушбу даражаларга мувофиқ махфийлик грифлари белгиланади:
- махфийликнинг биринчи даражаси — «Алоҳида аҳамиятли»;
- махфийликнинг иккинчи даражаси — «Мутлақо махфий»;
- махфийликнинг учинчи даражаси — «Махфий».
Давлат сирларини ташкил этувчи маълумотларни махфийлаштириш муддати давлат аҳамиятига молик сир учун — 30 йилдан, хизмат сири учун — 10 йилдан ошмаслиги керак.
Махфийлаштирилмайдиган маълумотлар
Айрим маълумотлар давлат сирларига киритилиши мумкин эмас:
- фуқароларнинг ҳаёти ва соғлиғига таҳдид солаётган фавқулодда вазиятлар тўғрисида;
- табиий офатлар, уларнинг прогнозлари ва оқибатлари тўғрисида;
- экология, соғлиқни сақлаш, таълим, маданият, демография ва ижтимоий таъминотнинг ҳолати тўғрисида;
- жиноятчиликнинг ҳолати ва давлат бюджети параметрлари тўғрисида;
- давлат органлари, бошқа ташкилотлар ва уларнинг мансабдор шахслари томонидан қонунчиликнинг бузилишлари ҳақидаги маълумотлар;
- фойдаланиши, тарқатилиши ва тақдим этилиши қонун билан чекланмаган бошқа маълумотлар.
Бундай маълумотларни махфийлаштириш тўғрисида асоссиз қарор қабул қилган мансабдор шахслар жавобгарликка тортилади, фуқаролар эса бундай қарорлар юзасидан судга шикоят қилиши мумкин.
Давлат сирларидан фойдаланувчи ташкилотлар мулкдорлардан маълумотларни бошқа шахсга ўтказиш тўғрисида шартномалар тузиш ҳуқуқига эга. Шартномада маълумотлар мулкдорига тўланадиган компенсация миқдори ва маълумотларни ошкор қилмаслик мажбурияти кўрсатилади.
Мулкдор воз кечган тақдирда, бошқа шахсга ўтказиш суднинг қарорига биноан компенсация тўланган ҳолда мажбурий амалга оширилиши мумкин.
Бироқ чет эл фуқаролари ва ташкилотларига тегишли маълумотларга бўлган мулк ҳуқуқи, агар улар қонун бузилмасдан тайёрланган бўлса, чекланиши мумкин эмас.
Фуқаролар бундай қарорларга судда эътироз билдириш ҳуқуқига эга.
Давлат сирларидан фойдаланиш
Давлат сиридан фойдаланиш рухсат беришни талаб қиладиган лавозимлар номенклатураси асосида тартибга солинади.
Рухсатномани расмийлаштириш ДХХ томонидан амалга оширилади. Рухсатномага эга бўлмаган шахслар давлат сирларига киришни талаб қиладиган лавозимларга тайинланиши мумкин эмас.
Рухсатнома Ўзбекистон фуқаролари, чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларга (халқаро шартномаларга риоя қилган ҳолда) расмийлаштирилиши мумкин.
Давлат сиридан фойдаланишга рухсат олиш учун ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги ёзма мажбурият, қонун ҳужжатларига мувофиқ ўз ҳуқуқларини чеклашга ёзма розилик, ваколатли давлат органи томонидан ўтказиладиган текшириш тадбирларига розилик, давлат сирлари тўғрисидаги қонун ҳужжатлари, шу жумладан уларни бузганлик учун жавобгарлик чоралари билан танишиш талаб этилади.
Президентга, бош вазирга, Қонунчилик палатаси депутатларига, Сенат аъзоларига, судяларга, давлат лавозимларига президент томонидан тайинланадиган шахсларга текшириш тадбирисиз рухсат берилади.
Рухсат беришни рад этиш учун асослар:
- судланганлик ҳолати тугалланмаган ёки олиб ташланмаган бўлса;
- давлат сирлари тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузиш билан боғлиқ жиноят, фуқаролик ёки маъмурий ишнинг мавжудлиги;

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 23 декабря подписал закон «О государственных секретах» в новой редакции. Он вступит в силу с 29 марта 2025 года.
Предыдущий закон был принят в 1993 году, поэтому возникла «необходимость совершенствования правовой базы по регулированию отношений в этой сфере», отмечали в Сенате.
В старой версии закона не определены полномочия органов в области защиты государственных секретов, степень конфиденциальности, срок засекречивания сведений и выдача допуска на использование госсекретов. Из-за этого правовые основы по использованию и работе с госсекретами толкуются по-разному.
Кроме того, порядок работы с госсекретами и их защита, обеспечение режима секретности и регулирование работы в секретном режиме были утверждены на основе секретных постановлений Кабинета министров.
Это приводит к тому, что граждане Узбекистана, иностранцы и лица без гражданства не знают на должном уровне о правах по использованию государственных секретов.
Также до этого не были урегулированы порядок выдачи разрешения на ознакомление с госсекретами, перечень информации, не подлежащей засекречиванию, механизм взаимного обмена госсекретами с другими странами.
В новой редакции документа устанавливается, что единая государственная политика в области госсекретов определяется президентом, а также конкретно определяются полномочия в сфере Кабинета министров, СГБ и других организаций, пользующихся госсекретами. В старом законе полномочия были определены только у СГБ, который остаётся специально уполномоченным госорганом.
В частности, Кабмин:
• организует разработку проектов документов в области государственных секретов и принимает меры по их реализации;
• заключает межправительственные соглашения о взаимной защите секретной информации и принимает меры по их реализации;
• определяет порядок предоставления государственных секретов зарубежным государствам и международным организациям;
• устанавливает порядок создания режимно-секретных органов, их деятельности и ликвидации;
• определяет порядок оформления права пользования госсекретами;
• определяет порядок отнесения сведений к госсекретам, их засекречивания, рассекречивания, а также защиты государственных секретов и их носителей в организациях, пользующихся госсекретами;
• утверждает перечень сведений, подлежащих засекречиванию в Узбекистане;
• устанавливает порядок определения размера ущерба, который
• нанесён или может быть нанесён безопасности Узбекистана либо интересам организаций
• вследствие разглашения или утраты госсекретов;
• устанавливает порядок определения размера ущерба, наносимого собственнику носителей сведений, в результате засекречивания сведений и их носителей;
• и другое.
Организации, пользующиеся государственными секретами, обращаются в СГБ за получением разрешения на деятельность, связанной с госсекретами, создают необходимые условия для полноценного функционирования режимно-секретных органов, назначают туда сотрудников, имеющих соответствующую квалификацию и сертификаты, выданные специально уполномоченным государственным органом, обеспечивают обучение лиц, имеющих допуск на использование госсекретов, и имеют другие полномочия.
Утверждается конкретный перечень из четырёх категорий сведений, которые подлежат отнесению к тайне государственной значимости:
• военная сфера;
• внешняя политика и внешнеэкономические сферы;
• сведения в сфере разведки и контрразведки, оперативно-розыскной деятельности и других сферах государственной безопасности;
• сведения из экономической, образовательной, научной и технической сфер.
Ранее этот список указан в постановлении правительства от 1994 года под грифом «секретно».
В частности, к государственным секретам в военной сфере относятся:
• сведения, раскрывающие планы совместного движения, применения войск, оперативные планы, планы охраны и обороны секретных объектов, документы боевого управления, документы по приведению войск вооружённых сил (ВС) в различные степени боевой готовности при чрезвычайных ситуациях;
• сведения о стратегическом развёртывании ВС, численности, боевом обеспечении, состоянии, вооружении, об организационной структуре, о развитии, боевом составе или количестве войск, их боевой готовности, а также о военно-политической и (или) оперативной обстановке;
• сведения, раскрывающие направления, долгосрочные планы и перспективы развития вооружения и военной техники и комплектования войск, о содержании и результатах выполнения целевых программ, научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию и модернизации образцов вооружения и военной техники, а также сведения, раскрывающие тактико-технические характеристики вооружения и военной техники;
• сведения о заказах в рамках государственного оборонного заказа, объёмах и направлениях производства и поставки вооружения и военной техники, конструкциях, технологиях производства, боевых, физических, химических характеристиках, а также о порядке применения вооружения и военной техники;
• сведения, раскрывающие технологию производства ракетного топлива, балистных порохов, взрывчатых веществ и средств взрывания, используемых для военных целей, а также новых сплавов, специальных жидкостей, топлива для вооружения и военной техники;
• сведения о сетях связи и телекоммуникационной инфраструктуре, предназначенных для обеспечения обороноспособности и безопасности;
• сведения, раскрывающие распределение полос радиочастот, используемых в военных или специальных целях;
• сведения о перспективах использования и (или) развития космической инфраструктуры в интересах обеспечения обороноспособности и безопасности Узбекистана;
• сведения, раскрывающие строительные проекты военных объектов и инфраструктур и договоры, связанные с военно-техническим обеспечением;
• сведения о расходах республиканского бюджета, раскрывающих обеспечение обороноспособности и безопасности Узбекистана (кроме обобщённых показателей).
• и другое (полный список состоит из 20 пунктов).
К государственным секретам во внешнеполитической и внешнеэкономической области относятся:
• сведения по вопросам внешней политики, внешней торговли, научно-технических связей, раскрывающие стратегию и тактику внешней политики, описывающие двусторонние отношения Узбекистана с государствами и международными организациями, и иные подобные сведения, преждевременное распространение которых может нанести ущерб интересам страны;
• сведения по политическим, экономическим, военным или научно-техническим вопросам в отношении одного или ряда иностранных государств, полученные в доверительном порядке, если их разглашение может привести к выявлению источника;
• сведения о переговорах между представителями Узбекистана и других государств по выработке единой принципиальной позиции в международных отношениях, если, по мнению участников переговоров, разглашение этих сведений может повлечь для одной из сторон дипломатические осложнения;
• сведения о подготовке, заключении, содержании, выполнении, приостановлении действия или прекращении международных договоров, преждевременное распространение которых может нанести ущерб обороноспособности, безопасности, политическим или экономическим интересам Узбекистана;
• сведения об экспорте и импорте вооружения, военной техники или снаряжения, если разглашение этих сведений противоречит правилам международных договоров Узбекистана;
• сведения, раскрывающие объем и содержание экономического сотрудничества с иностранными государствами и международными организациями в особый период.
К государственным секретам в области разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной и иной деятельности, касающейся государственной безопасности, относятся:
• сведения, раскрывающие силы, средства, методы, планы, формы и результаты разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности, а также даипые о финансировании разведывательной, контрразведывательной, оперативно-розыскной деятельности;
• сведения, раскрывающие принадлежность конкретных лиц к кадровому составу органов разведки, контрразведки, оперативно-розыскной деятельности, а также о лицах, оказывающих помощь этим органам на конфиденциальной основе, а также членах их семей;
• сведения об оперативно-мобилизационных мероприятиях, их состоянии и результатах;
• сведения о внутриведомственных и международных защищённых сетях и системах связи (размещённые объекты и устройства) президента Узбекистана и Кабинета министров,
• а также госорганов, ключевых документах (создания, производства и обеспечения) средств криптографической защиты, методах или инструментах анализа средствкриптографической защиты и об информационно-аналитических системах специального назначения;
• сведения, раскрывающие силы, средства и методы следствия по уголовным делам, связанным с посягательством на конституционный строй, преступлениями против мира и безопасности человечества, если они связаны с расследованием ситуаций, содержащих сведения, составляющие госсекреты;
• сведения о силах, средствах, методах, планах, организации обеспечения безопасности охраняемых государством лиц;
• и другое (9 пунктов).
К государственным секретам в области экономики, образования, науки и техники относятся:
• сведения о показателях, определяющих подготовку экономики к устойчивому функционированию в военное время;
• сведения, раскрывающие существо новейших достижений в области науки и техники, которые могут быть использованы в создании принципиально новых изделий, технологических процессов в различных отраслях экономики, а также определяющие качественно новый уровень возможностей вооружения и военной техники, повышения их боевой эффективности;
• сведения о производстве металлургической промышленностью отдельных видов редких металлов и других материалов, имеющих стратегическое значение;
• сведения, раскрывающие ресурсный потенциал, балансовые запасы в недрах или информацию о добыче отдельных видов полезных ископаемых;
• способы защиты государственных документов от подделок и способах определения их подлинности;
• работы, проводимые в целях создания средств индикации, дегазации, химической защиты населения от оружия массового уничтожения или новых сорбционных и других материалов для этих средств;
• результаты топографической, геодезической или картографической деятельности, имеющие важное оборонное или экономическое значение;
• возможности и (или) резервы железных дорог по обеспечению железнодорожных перевозок грузов при мобилизации, организацию и объёмы воинских перевозок, объёмы
• перевозок и маршруты транспортировки стратегических видов энергетического, минерального и сельскохозяйственного сырья, топлива, материалов, отдельных видов вооружения или военной техники, а также специальные меры по обеспечению безопасности железнодорожного движения и сохранности грузов;
• состояние сил или средств гражданской обороны;
• сведения о горных выработках, естественных полостях, метрополитене или других сооружениях, которые могут быть использованы в интересах обороны Узбекистана, а также сведения, раскрывающие схемы питьевого водоснабжения городов
• с населением более 200 тысяч человек, схемы железнодорожных узлов, объектов, имеющих стратегическое и оборонное значение, и (или) расположение головных сооружений питьевого водоснабжения, водоотводов их питающих;
• сведения об обеспечении физической защиты ядерных материалов и ядерных установок, за исключением сведений, подпадающих под действие международных договоров, ратифицированных Узбекистаном и предусматривающих их обмен, и сведений, которые могут быть получены из открытых источников;
• способы защиты бланков национальной валюты и государственных ценных бумаг от подделок и способах определения их подлинности;
• и другое (25 пунктов).
Порядок засекречивания
Отнесение сведений к государственным секретам и их засекречивание, осуществляются на основании перечня сведений, подлежащих засекречиванию.
Меры по распространению, предоставлению и (или) установлению ограничений, исходя из степени секретности сведений, осуществляются в пределах требований законодательства о госсекретах.
Перечень секретных сведений утверждается Кабинетом министров по согласованию с СГБ на основании сведений, относимых к государственным секретам и исходя из предложений центральных органов организаций, пользующихся госсекретами.
Руководители организаций, использующих гостайну, несут личную ответственность за своё решение о включении сведений в состав гостайны.
Устанавливаются следующие три степени секретности сведений, составляющих государственные секреты, и соответствующие этим степеням грифы секретности для носителей указанных сведений:
• первая степень секретности — «Особая важность»;
• вторая степень секретности — «Совершенно секретно»;
• третья степень секретности — «Секретно».
Срок засекречивания сведений, составляющих государственные секреты, не должен превышать 30 лет — для тайны государственного значения и 10 лет — для служебной тайны.
Сведения, не подлежащие засекречиванию
Некоторые сведения не могут быть отнесены к государственной тайне:
• о чрезвычайных ситуациях, угрожающих жизни и здоровью граждан;
• о стихийных бедствиях, их прогнозах и последствиях;
• о состоянии экологии, здравоохранения, образования, культуры, демографии и социального обеспечения;
• о состоянии преступности и параметрах государственного бюджета;
• о нарушениях прав и свобод человека, а также законодательства государственными органами.
• Иные сведения, распространение которых не ограничено законом.
Должностные лица, принявшие необоснованное решение о засекречивании таких данных, несут ответственность, а граждане могут оспорить такие решения в суде.
Организации, обладающие государственными секретами, имеют право заключать договоры об отчуждении сведений у собственников. В договоре указываются размер компенсации собственнику сведений и обязательства по неразглашению информации.
В случае отказа собственника, отчуждение может быть осуществлено принудительно по решению суда с выплатой компенсации.
Однако право собственности на сведения, принадлежащие иностранным гражданам и организациям, не может быть ограничено, если они подготовлены без нарушения закона.
Граждане имеют право оспаривать такие решения в суде.
Допуск к государственным секретам
Доступ к государственной тайне регулируется на основе номенклатуры должностей, требующих допуска.
Оформление допуска осуществляется СГБ. Лица, не имеющие допуска, не могут быть назначены на должности, требующие доступа к гостайне.
Допуск может быть оформлен гражданам Узбекистана, иностранным гражданам и лицам без гражданства (при соблюдении международных договоров).
Для получения допуска к государственной тайне требуется письменное обязательство о неразглашении информации, письменное согласие на ограничение своих прав в соответствии с законодательством, согласие на проверочные мероприятия, проводимые уполномоченным государственным органом, ознакомление с законодательством о государственных секретах, включая меры ответственности за его нарушение.
Без проверочных мероприятий допуск предоставляется президенту, премьер-министру, депутатам Законодательной палаты, членам Сената, судьям, лицам, назначаемым на государственные должности президентом.
Основания для отказа в допуске:
• непогашенная или неснятая судимость;
• наличие уголовного, гражданского или административного дела, связанного с нарушением законодательства о государственных секретах;