Шавкат Мирзиёев 31 декабрь куни мамлакатни ижтимоий, сиёсий ва иқтисодий ривожлантиришда стратегик таҳлил ва тадқиқотлар фаолиятини самарали ташкил этиш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорни имзолади. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Ҳужжат билан, Таҳлилий ва тадқиқот тузилмалар фаолиятини ташкил қилиш бўйича мувофиқлаштирувчи кенгаш ташкил этилди.
Ижтимоий, сиёсий ва иқтисодий ривожланиш бўйича узоқ муддатли стратегик таҳлилий ҳужжатларни ҳамда мамлакатнинг ички ва ташқи сиёсатига оид таклифларни мунтазам равишда президентга киритиб бориш кенгашнинг асосий вазифаларидан бири этиб белгиланди.
Мувофиқлаштирувчи кенгаш ички ва ташқи сиёсат жараёнлари бўйича стратегик тадқиқотларни ташкил қилиш ҳамда уларни ўтказишнинг барча жараёнларини мувофиқлаштириш масалаларига масъул бўлган маслаҳат органи ҳисобланади.
Кенгаш фаолиятини тўғри йўлга қўйиш, умумий мувофиқлаштириш ҳамда идоралараро ҳамкорликни таъминлаш Президентнинг махсус топшириқлар бўйича маслаҳатчиси томонидан амалга оширилади. Бу лавозимни 2023 йил августидан буён Президент администрациясининг собиқ раҳбари Сардор Умурзаков эгаллаб келмоқда.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 31 декабря подписал постановление о мерах по эффективной организации деятельности по стратегическому анализу и исследованиям в социальном, политическом и экономическом развитии страны. Об этом сообщает Министерство юстиции.
Документом создан Координационный совет по организации деятельности аналитических и исследовательских структур.
Одной из ключевых задач совета определено регулярное представление президенту долгосрочных стратегических аналитических документов и предложений по внутренней и внешней политике страны.
Координационный совет будет консультативным органом, ответственным за организацию стратегических исследований по внутренним и внешним политическим процессам, а также за координацию всех этапов их проведения.
Общее руководство и координация работы совета, а также обеспечение межведомственного взаимодействия будут осуществляться советником президента по специальным поручениям. Эту должность с августа 2023 года занимает бывший глава Администрации президента Сардор Умурзаков.