Ўзбекистонда чет давлатлар автотранспорт воситаларининг мамлакатга киргани ва унинг ҳудуди орқали транзити учун йиғимларнинг ставкалари кўриб чиқилди. Бу 2025 йилга мўлжалланган Давлат бюджети тўғрисидаги қонундан англашилади.
Хусусан, Туркманистонда рўйхатдан ўтган юк машиналарининг кириши учун тўловлар сезиларли даражада оширилмоқда. 2025 йил 1 январдан бошлаб улар тоннасига қараб:
- 10 тоннагача — битта юк машинаси учун 130 доллар (50 доллар бўлган);
- 10 тоннадан 20 тоннагача — 180 доллар (100 доллар);
- 20 тоннадан ортиқ — 250 доллар (150 доллар).
Бундан ташқари, Туркманистоннинг юк автотранспорт воситаларидан учинчи мамлакатлардан юкларни ташиш ва Ўзбекистон ҳудудидан юкларни олиб чиқиш учун қўшимча йиғим суммаси 200 долларга — 175 доллардан 375 долларгача оширилади.
Европа Иттифоқи давлатлари ва Озарбайжон учун мамлакатда бўлиш вақти бўйича табақалаштирилган тарифлар жорий этилди: 14 кунгача киришда 80 доллар, 14 кундан ортиқ — 280 доллар.
Ушбу йиғимнинг транспорт воситасини Ўзбекистон ҳудудига киришда ҳисобланган суммаси транспорт воситасини Ўзбекистондан чиқишда қайта ҳисобланиши мумкин. Қайта ҳисоблаш транспорт воситасининг мамлакатда ҳақиқатда бўлиш муддатига боғлиқ.
Ўзбекистонга киришда чет давлатларнинг ташувчиларига юкларни автомобилда халқаро ташишга доир рухсатномаларнинг миллий ташувчилар эҳтиёжидан ортиқчасининг ҳар бир донасини реализация қилиш учун 400 АҚШ доллари миқдоридаги йиғим белгиланади. Бунда, транзит рухсатномаси учун ушбу йиғим ставкасига нисбатан 0,5 камайтирувчи коэффициент, учинчи мамлакатларга (дан) юк ташиш рухсатномаси учун 2,0 кўпайтирувчи коэффициент қўлланади.
Эрон автотранспорт воситаларидан Ўзбекистон ҳудудига киргани ва унинг ҳудуди орқали транзити учун йиғимлар ставкаси тенглик асосида «0» (ноль) этиб белгиланади.
Қолган мамлакатлар учун тўловлар аввалги даражада сақланиб қолди:
- Тожикистон — тоннаcига қараб 100−150−200 доллар;
- Қозоғистон — 300 доллар;
- Қирғизистон — 300 доллар;
- Афғонистон — 50 доллар.
қолган давлатлар — 400 доллар.
Октябрь ойида Ўзбекистон ва Туркманистон транспорт хизматлари учун тўловларни тенг ва шаффоф асосда олишга келишиб олганди. Маълум қилинишича, 2025 йилдан бошлаб миллий ташувчилар учун йиғимлар тенглаштирилади.
Шунингдек, мамлакатлар ўртасида рухсатнома бланкаларини электрон алмашиш (E-Permit) тизимини йўлга қўйиш режалаштирилмоқда. Бундай тизимлар ҳозирда Ўзбекистон, Туркия ва Қозоғистон ўртасидаги ташувлар учун ишлайди.

В Узбекистане пересмотрены ставки сборов за въезд на территорию страны иностранного грузового автотранспорта. Это следует из закона о государственном бюджете на 2025 год.
В частности, значительно повышаются платежи за въезд грузовиков, зарегистрированных в Туркменистане. С 1 января 2025 года в зависимости от тоннажа они составляют:
• до 10 тонн — 130 долларов за один грузовик (было 50 долларов);
• от 10 до 20 тонн — 180 долларов ($100);
• свыше 20 тонн — 250 долларов ($150).
Кроме того, сумма дополнительного сбора за перевозку грузов из третьих стран и вывоз грузов с территории Узбекистана с грузовых автотранспортных средств Туркменистана увеличивается на 200 долларов — с 175 до 375 долларов.
Для стран Европейского союза и Азербайджана введены дифференцированные тарифы по времени пребывания: 80 долларов при въезде до 14 дней, 280 долларов — более 14 дней.
Сумма этого сбора, которая была начислена при въезде транспортного средства на территорию Узбекистана, может быть пересчитана при выезде. Пересчёт зависит от фактического срока пребывания транспортного средства в стране.
При въезде в Узбекистане за каждое разрешение на международные автомобильные перевозки грузов, реализуемое иностранным перевозчикам, сверх потребности национальных перевозчиков, устанавливается сбор в 400 долларов. При этом к данной ставке сбора за транзитное разрешение применяется понижающий коэффициент 0,5, а к разрешению на перевозку грузов в (из) третьих стран применяется повышающий коэффициент 2.
Для автотранспортных средств Ирана устанавливается нулевая ставка сбора на паритетной основе.
Для остальных стран сборы сохранились на прежнем уровне:
• Таджикистан — 100−150−200 долларов в зависимости от тоннажа;
• Казахстан — 300 долларов;
• Кыргызстан — 300 долларов;
• Афганистан — 50 долларов.
• остальные страны — 400 долларов.
В октябре Узбекистан и Туркменистан договорились взимать платежи за транспортные услуги на паритетной и прозрачной основе. Сообщалось, что с 2025 года сборы для национальных перевозчиков станут равными.
Между странами также планируется запустить систему электронного обмена бланками разрешений (E-Permit). Такие системы сейчас действуют для перевозок между Узбекистаном, Турцией и Казахстаном.