«Афросиёб» тезюрар поезди 2025 йилдан Самарқанд вилоятининг Каттақўрғон шаҳрида тўхтаб ўтишни бошлайди. Бу ҳақда президентнинг 2024 йил 29 ноябрдаги «Самарқанд вилоятида инвестиция ва тадбиркорлик муҳитини янада ривожлантириш ҳамда аҳоли турмуш даражасини яхшилаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорига таянган ҳолда Самарқанд шаҳри ҳокимлиги хабар берди.
Жамоатчилик учун очиқ бўлмаган ҳужжатга кўра, Транспорт вазирлиги ва «Ўзбекистон темир йўллари»га «Тошкент — Бухоро» йўналиши бўйича Каттақўрғон шаҳрида оралиқ поездлар тўхтаб ўтишини ташкил этиш топширилган.
Бундан ташқари, ҳужжатда Самарқанд ва Каттақўрғон ўртасида электропоезд қатновини йўлга қўйиш режалари ҳақида сўз боради.
Шунингдек, янги йўналишлар, жумладан, «Булунғур — Самарқанд — Жума — Каттақўрғон» йўналишини очиш режалаштирилган. Лойиҳа доирасида вокзаллар инфратузилмаси яхшиланади, замонавий поездлар харид қилинади.
Шавкат Мирзиёев 20 ноябрь куни Самарқанд вилоятини ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш чора-тадбирларига бағишланган йиғилиш ўтказганди. 2025 йилда ҳудудий дастурлар доирасида вилоятга 1 миллиард 850 миллион доллар сармоя киритиш, 20 минг иш ўрни яратиш, қўшимча равишда 1,2 триллион сўмлик маҳсулот ишлаб чиқариш режалаштирилган.

Высокоскоростной поезд Afrosiyob начнёт делать остановку в городе Каттакурган Самаркандской области в 2025 году. Об этом сообщил хокимият Самарканда со ссылкой на постановление президента Узбекистана от 29 ноября 2024 года «О мерах по дальнейшему развитию инвестиционного и предпринимательского климата, а также повышению уровня жизни населения в Самаркандской области».
Документом, которого нет в открытом доступе, Министерству транспорта и компании «Узбекистон темир йуллари» поручено организовать промежуточную остановку поезда в Каттакургане на маршруте «Ташкент — Бухара».
Кроме того, в документе говорится о планах запустить электричку между Самаркандом и Каттакурганом.
Предусмотрено также открытие новых направлений, включая маршрут «Булунгур — Самарканд — Джума — Каттакурган». В рамках проекта будет улучшена инфраструктура железнодорожных станций и закуплены современные поезда.
20 ноября президент Шавкат Мирзиёев проводил совещание по мерам социально-экономического развития Самаркандской области. В 2025 году в рамках региональных программ планируется освоить в регионе инвестиции в размере 1,85 млрд долларов, создать 20 тысяч рабочих мест и дополнительно произвести продукцию на 1,2 трлн сумов.