Президент Шавкат Мирзиёев 27 декабрь куни «Тадбиркорлар учун тенг шароитлар ва адолатли рақобат муҳитини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида»ги фармонни имзолади.
Ҳужжатнинг «йўл харитаси»га мувофиқ, электр энергиясини беҳуда сарфлаш, жумладан, ундан биноларни ёритиш учун хўжасизларча фойдаланиш тушунчаси ва тадбиркорлик субъектлари фаолият турларининг хусусиятини инобатга олиб, белгиланган молиявий ва маъмурий жарима миқдорлари қайта кўриб чиқилади.
Хусусан, уларнинг жаримадан қарздорлиги ҳисобига тармоқдан узиш ўрнига бўлиб-бўлиб тўлаш имконияти берилиши режа қилинмоқда.
«Ўзэнергоинспексия», бизнес омбудсман ва Савдо-саноат палатаси бу борада қонун лойиҳасини ишлаб чиқиб, 2025 йил мартигача кўриб чиқиш учун тақдим этиши керак.
Бундан ташқари, тадбиркорларга корпоратив картадан мобил иловалар орқали электр энергиясига тўловларни амалга ошириш тизимини жорий этиш кўзда тутилган.
Шунингдек, табиий газ истеъмолини онлайн назорат қилиш юзасидан «Ҳудудгазтаъминотт АЖ томонидан «Ҳудудгаз корпоратив» дастурини ва Солиқ қўмитасининг my.soliq.uz дастури билан интеграция қилиш ишларини якунлаш режа қилинган.
Шу билан бирга, ЭҲФлар ҳисобот ойи давомида хатоликларсиз улгуржи истеъмолчиларга тўлиқ юборилишини йўлга қўйиш белгиланган.
Масъул вазирлик ва корхоналар табиий газдан фойдаланиш қоидаларига тегишли ўзгартириш киритиш юзасидан қарор лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига тақдим этиши керак.
Бунда:
- истеъмолчи томонидан табиий газни етказиб бериш учун белгиланган муддатда тўлов амалга оширилмаган тақдирда, истеъмолчи табиий газ учун тўловни амалга ошириш зарурлиги ҳақида автоматик тарзда (овозли қўнғироқ ёки SMS хабар ёрдамида) хабардор қилинади;
- бир иш куни давомида тўлов амалга оширилмаган тақдирда газ таъминоти тўхтатилади.
«Йўл харитаси»да республика бўйича корпоратив истеъмолчилар тўловларини ягона шахсий варақда юритиш бўйича тизим жорий қилиш юзасидан «Ҳудудгазтаъминотт АЖ томонидан ички буйруқ қабул қилиш ва ҳудудий филиалларда амалиётга жорий қилиш режалаштирилган.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Ўзбекистон ҳукумати кечикиб бўлса-да, белгиланган лимитдан ортиқ истеъмол қилинган электр энергияси ва газ учун қўшимча тўловлар миқдорини пасайтирганихабар қилинганди. Лимитнинг ўзи эса оширилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 27 декабря подписал указ о мерах по обеспечению равных условий для предпринимателей и справедливой конкурентной среды.
Согласно «дорожной карте» к документу (на узбекском языке), будут пересмотрены размеры установленных финансовых и административных штрафов за нерациональное потребление электроэнергии с учётом понятия «бесхозяйственного использования для освещения зданий» и особенностей видов деятельности субъектов предпринимательства.
Вместо отключения бизнеса от сети за задолженность поручено предусмотреть возможность её поэтапного погашения.
Узэнергоинспекция, бизнес-омбудсман и Торгово-промышленная палата должны разработать и внести на рассмотрение законопроект к марту 2025 года.
Кроме того, планируется разрешить предпринимателям оплачивать электроэнергию с помощью корпоративных банковских карт через мобильные приложения.
Также поручено завершить интеграцию программного обеспечения «Hududgaz Corporate» компании «Худудгазтаъминот» с программой «my.soliq.uz» Налогового комитета для обеспечения онлайн-контроля за потреблением природного газа.
Дополнительно планируется наладить отправку электронных счетов-фактур (ЭСФ) оптовым потребителям в течение отчётного месяца без ошибок и в полном объёме.
Ответственные министерства и компании должны внести в Кабинет министров проект постановления о внесении изменений в Правила пользования природным газом.
В рамках этого:
- В случае несвоевременной оплаты за поставку природного газа потребитель должен быть автоматически уведомлён (с помощью голосового звонка или SMS-сообщения) о необходимости произвести оплату.
- В случае, если оплата не будет произведена в течение одного рабочего дня, предусматривается прекращение подачи газа.
«Дорожной картой» также намечено внедрить систему ведения единых личных счетов для корпоративных потребителей по всей республике, издав внутренний приказ компании «Худудгазтаъминот» и обеспечив его практическое применение в региональных филиалах.
Как мы сообщали ранее, правительство Узбекистана с опозданием уменьшило размер доплаты за электроэнергию и газ, потреблённые сверх лимитов, а также сам порог, после которого применяется повышенный тариф.