2024 йилда Ўзбекистонда инфляция 9,8 фоизни ташкил этди, дея хабар берди президент ҳузуридаги Статистика агентлиги.
Бу Марказий банкнинг дастлабки (8−9 фоиз) ва янгиланган (9,5 фоиз) инфляция прогнозидан бироз юқори ҳисобланади. Кўрсаткич 2023 йилдаги инфляциядан (8,77 фоиз) юқори, лекин 2022 йил (12,25 фоиз) ва 2021 йилдагидан (9,98 фоиз) паст.
Декабрь ойида нархлар 1,04 фоизга ошди, бу камида беш йил ичидаги энг паст кўрсаткич ҳисобланади.
Ўтган ойда озиқ-овқат нархлари ўртача 1,8 фоизга ошди (йиллик ҳисобда 2,4 фоизга). Ноозиқ-овқат товарлар 0,7 фоизга (7,7 фоиз), пулли хизматлар нархи эса 0,4 фоизга (26,7 фоиз) қимматлади.
Декабрь ойида нархлар ўсиши асосан (мева-сабзавотларни истисно қилганда) тухум (+19,5 фоиз), пахта ёғи (+9,2 фоиз) ва кунгабоқар ёғи (+6,1 фоиз) каби озиқ-овқат маҳсулотларида қайд этилди.
Статистика агентлиги кузатадиган савдо объектлари бўйича тухум нархларининг юқори чегараси декабрда 10 донаси учун 19−24 минг сўм чегарасида тебранган. 2024 йилда асосий озиқ-овқат маҳсулотларидан ўсимлик ёғлари (+14,8 фоиз) ва гўшт (13,3−14,6 фоиз) нархи бошқа маҳсулотлар нархларига қараганда юқорироқ ўсган.
Декабрь ойида гуруч (2,3−2,4 фоиз оралиғида), 1-навли буғдой уни (-1,3 фоиз), гречка (-0,8 фоиз), оқ қанд (-0,7 фоиз) нархларида пасайиш кузатилди. Йил давомида гречка (-9,6 фоиз), гуруч ва гуруч оқшоғи (-6,3 фоиз), тухум (-7,3 фоиз), 1-навли буғдой уни (-5,7 фоиз), шакар (-3,7 фоиз) каби маҳсулотлар нархи арзонлади.
Ўтган ойда янги соғилган сут 1,6 фоизга (йил давомида 6 фоизга), кефир 0,4 фоизга (6,6 фоиз), балиқ 1,6 фоизга (6,8 фоиз) қимматлаган.
Декабрда бодринг нархи 52,7 фоизга, булғор қалампири 46,5 фоизга, бақлажон 27,7 фоизга, помидор 22,4 фоизга, картошка 6,3 фоизга, карам 6 фоизга, пиёз 5,7 фоизга ошган.
Йиллик ҳисобда картошка нархи 39,9 фоизга, сабзиники 18,3 фоизга, пиёзники эса 2,2 фоизга ошди.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, лавлаги 4,1 фоизга, сабзи 4,3 фоизга, банан 13,5 фоизга арзонлашган.
Декабрь ойида алкоголли ичимликлар нархи 0,5 фоизга (йил давомида 10 фоизга), тамаки маҳсулотлариники эса 0,5 фоизга (+11,8 фоиз) ошди.
2024 йилда кийим-кечаклар поябзалга қараганда бироз кўпроқ қимматлади — 5,1 фоизга нисбатан 4,8 фоиз.
Декабрь ойида Қашқадарё вилоятида иссиқ сув ва иссиқлик таъминоти хизматлари учун тўлов миқдори ошгани қайд этилди. Ой давомида бошқа турдаги коммунал хизматлар учун тарифлар барқарор бўлиб турди.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, 2023 йилнинг декабрига нисбатан газ тарифлари ўртача 2,3 баробар, электр энергиясиники — қарийб 1,7 баробар, чиқиндиларни йиғишники — 54,7 фоиз, иситиш тизиминики — 36 фоиз, иссиқ сувники — 32,1 фоизга қимматлаган.
Йил давомида дори воситалари ва тиббиёт маҳсулотлари нархи 26,2 фоизга, жумладан антибиотикларники 28,5 фоизга, тиббий лаборатория хизматлариники 14,5 фоизга ошди.
Декабрь ойида пропан нархи 10,3 фоизга арзонлади, бироқ йиллик ҳисобда нарх 30,9 фоизга ошди. Бир ой давомида бензин 0,7 фоизга арзонлади, йил давомида эса 5,9 фоизга қимматлади.
Статистика агентлиги маълумотларига кўра, пропаннинг бир литр учун нархи 6000−7200 сўм оралиғида ўзгариб турган. Турли савдо нуқталарида бензин нархи Аи-80 маркасининг бир литри учун 6900−8500 сўм оралиғида қайд этилган бўлса, АИ-95 учун 13000 сўмгача етди.
Йил давомида метан нархи 21 фоизга ошди.
Қайд этилишича, йил давомида поездлар учун чипта нархлари ўртача 12,6 фоизга (шаҳар ичидаги поездда йўл ҳақи 40,1 фоизга), такси нархлари 12,2 фоизга, самолёт учун чипта нархлари 1,2 фоизга ошган.
Давлат боғчалари учун тўлов ой давомида 20 фоизга, хусусий боғчаларники 12,3 фоизга, давлат олий ўқув юртларида таълим нархи 15,1 фоизга, хусусий олий ўқув юртларида эса 0,5 фоизга ошган. Репетитор хизматлари 16 фоизга қимматлаган.
Йил давомида кафелардаги нархлар 12,3 фоизга, ошхоналар ва шунга ўхшаш муассасалардаги тайёр таомлар 11,4 фоизга, меҳмонхоналар хизматлари нархлари 18,9 фоизга, дам олиш марказлари хизматлари нархлари эса 16,5 фоизга ошган.

In 2024, inflation in Uzbekistan stood at 9.8%, the Agency of Statistics under the president announced.
This is slightly higher than the initial (8−9%) and updated (9.5%) forecasts of the Central Bank. The rate is above the 2023 inflation figure (8.77%), but lower than in 2022 (12.25%) and 2021 (9.98%).
In December, prices rose by 1.04% — the lowest figure in at least the past five years.
Food prices last month increased by an average of 1.8% (with an annual growth of 2.4%). Non-food items rose by 0.7% (7.7%), and the cost of paid services grew by 0.4% (26.7%).
The main price increases in December (excluding fruits and vegetables) were seen in food products such as eggs (+19.5%), cottonseed oil (+9.2%) and sunflower oil (+6.1%).
The upper price range for eggs in December fluctuated between 19,000 and 24,000 soums per ten. Among staple foods in 2024, vegetable oils (+14.8%) and meat (13.3−14.6%) saw the most significant price increases, the agency noted.
The following price decreases were recorded in December: rice (2.3−2.4%), first-grade wheat flour (-1.3%), buckwheat (-0.8%) and granulated sugar (-0.7%). Over the year, products such as buckwheat (-9.6%), rice and rice groats (-6.3%), eggs (-7.3%), first-grade wheat flour (-5.7%) and granulated sugar (-3.7%) became cheaper.
Last month, fresh milk rose in price by 1.6% (6% for the year), kefir by 0.4% (6.6%) and fish by 1.6% (6.8%).
In December, cucumber prices rose by 52.7%, bell peppers by 46.5%, eggplants by 27.7%, tomatoes by 22.4%, potatoes by 6.3%, cabbage by 6% and onions by 5.7%.
Year-on-year, potato prices increased by 39.9%, carrots by 18.3% and onions by 2.2%.
According to the Agency of Statistics, beets became 4.1% cheaper, carrots 4.3% and bananas 13.5%.
Alcohol prices in December rose by 0.5% (10% for the year), while tobacco prices increased by 0.5% (+11.8%).
Clothing prices for 2024 increased slightly more than footwear — 5.1% versus 4.8%.
In December, an increase in hot water supply and heating charges was recorded in Kashkadarya region. Tariffs for other utilities remained stable throughout the month.
Tarrifs on gas on average became 2.3 times more expensive, electricity nearly 1.7 times, waste disposal by 54.7%, heating by 36% and hot water by 32.1%, the statement said.
Medicine prices increased by 26.2% for the year, including antibiotics by 28.5% and medical laboratory services by 14.5%.
In December, a decrease in prices for automotive gas was recorded. The price of propane decreased by 10.3%, but rose by 30.9% for the year. Gasoline prices fell by 0.7% for the month, but increased by 5.9% for the year.
Propane prices fluctuated between 6,000 and 7,200 soums per liter. Gasoline prices ranged from 6,900 to 8,500 soums per liter for AI-80 grade and reached up to 13,000 soums for AI-95 grade.
Methane prices increased by 21% for the year.
The train fares increased by an average of 12.6% for the year (suburban trains by 40.1%), taxi fares by 12.2% and airplane fares by 1.2%.
The cost of public kindergartens rose by 20% for the month, private kindergartens by 12.3%, public universities by 15.1% and private universities by 0.5%. Tutoring services became 16% more expensive.
Cafe prices increased by 12.3% for the year, dining halls and snack bars by 11.4%, hotels by 18.9% and leisure centers by 16.5%.