Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев Ana tili газетасига берган интервьюсида мамлакатнинг биринчи президенти Нурсултон Назарбоев билан муносабатлари ва собиқ давлат раҳбари истеъфога чиққан дастлабки йилларда юзага келган икки ҳокимиятчилик билан боғлиқ вазият ҳақида гапирди.
Уинг сўзларига кўра, Назарбоевнинг кўп йиллик бошқаруви даврида «камчиликлар» бўлган, аммо «ишламайдиган одам хато қилмайди».
«Истеъфога чиққанидан сўнг Хавфсизлик кенгаши раиси бўлиб қола туриб, у, очиғини айтганда, сиёсий андишаси билан ажралиб турмади, бош вазир, Миллий банк раиси, вазирлар, ҳокимлар иштирокида мунтазам равишда йиғилишлар ўтказди. Бунга ҳатто хорижлик раҳбар ва дипломатлар ҳам ҳайрат билан қаради, жамоатчилигимиз ҳақида гапирмаса ҳам бўлади. Ҳатто ҳазил ҳам пайдо бўлди: „Назарбоев истеъфодан сўнг мартабаси кўтарилиб, президентни ўзига бўйсундирди“. Лекин аслида вазият ҳазиллашадиган эмасди», — деди Тоқаев.
Қозоғистон раҳбарининг сўзларига кўра, бундай вазият икки ҳокимиятчилик ҳақида «миш-мишлар тўлқинини келтириб чиқарди». «Мансабдорлар синфи гоҳ у, гоҳ бу кабинетга кириб, топшириқларни чалкаштириб, саросимага тушиб қолди. Бир қатор амалдорлар ҳатто бу ғайритабиий вазиятни юридик жиҳатдан асослашга ҳаракат қилди: Элбоши институти президент ҳокимиятидан юқори туриши керак, дея», — деб эслайди Токаев.
Назарбоевнинг 2021 йил ноябрь ойида Акордага қайтиш имконияти ҳақидаги баёноти ва собиқ президентнинг ўша йилнинг декабрь ойида Санкт-Петербургда бўлиб ўтган МДҲ саммитидаги иштироки ҳокимият инқирозига олиб келган «муҳим бурилиш» бўлди, дея қўшимча қилди Тоқаев.
2022 йил январь ойида Қозоғистонда оммавий норозилик намойишлари бошланиб кетганди, оқибатда, расмий маълумотларга кўра, 200 дан ортиқ киши ҳалок бўлган. Воқеалар кейинчалик Қаңтар (қозоқчадан «Қонли январь» деб таржима қилинган) деб атала бошланди. Тоқаевга кўра, норозиликларнинг асосий сабаби «очиқ-ойдин ижтимоий адолатсизлик, сиёсий турғунлик, шунингдек, фитначиларнинг тийиқсиз амбициялари» бўлган.
«Албатта, Қаңтар барчамизга кўп нарсани ўргатди. Биринчидан, мамлакатда ҳокимият консолидациялашган бўлиши, қўшҳокимият бўлмаслиги керак. Иккинчидан, давлат раҳбари — „Худонинг ердаги сояси“ эмас, балки маълум муддатга ёлланган давлат менежеридир. Учинчидан, юқори давлат лавозимларига, шу жумладан, ички ишлар органлари раҳбарларига номзодларни синчковлик билан танлаб олиш зарур… Энг муҳими, ҳамма жойда адолат тамойилларини жорий этиш, „Қонун ва тартиб“ концепцияси асосида халқ бирлигини кўз қорачиғидек асраш керак», — деди Тоқаев.
Тоқаев Назарбоев бошқарувига баҳо берар экан, ҳар қандай тарихий даврнинг «ёрқин ва қоронғи томонлари» борлигини, лекин ижобий томонлари, унинг фикрича, «ҳар ҳолда анча кўп бўлганини» таъкидлади. «Сиёсий конъюнктура манфаати йўлида ўз тарихимизни қайта кўриб чиқиш мумкин эмас ва, айниқса, тарихни тоза қоғоз билан қайта ёзиш хавфли», — деди Қозоғистон раҳбари.
Журналистнинг Тоқаев Назарбоев билан қанчалик тез-тез мулоқот қилиши ҳақидаги саволига у «тахминан бир ойда бир марта» телефон орқали гаплашишларини айтди.
Шунингдек, Тоқаевдан декабрь ойида Назарбоевнинг Россия президенти Владимир Путин билан Москвада бўлиб ўтган учрашувига изоҳ бериш сўралди, журналистнинг сўзларига кўра, бу учрашув Қозоғистонда бўлиб ўтадиган президентлик сайловлари бўйича «конспирологик версияларни ишга туширди».
«Улар, афтидан, эски дўстлар ва ҳамкасблар сифатида учрашади, улар ёдга оладиган нарсалар бор. Бундай учрашувларнинг ташаббускори Нурсултон Абишевич бўлиб, бу унинг учун жуда муҳим. Қозоғистон ССР Министрлар Советининг собиқ раиси, партия раҳбари ва кейинчалик суверен Қозоғистон президенти сифатида у маънавий ва сиёсий жиҳатдан Кремль билан чамбарчас боғлиқ эканини унутмаслик керак. Ахир Москвага хизмат сафарларида, съездлар ва пленумларда, ишчи ва расмий ташрифларда қанча вақт ўтказилган», — деди Тоқаев.

Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в интервью газете Ana tili рассказал о своих отношениях с первым президентом страны Нурсултаном Назарбаевым и ситуации с двоевластием, сложившимся в первые годы отставки экс-главы государства.
По мнению Токаева, во время многолетнего правления Назарбаева были «упущения», но, подчеркнул он, «не ошибается тот, кто не работает».
«После ухода в отставку, но оставаясь председателем Совета безопасности, он, надо откровенно сказать, не отличался политической деликатностью, регулярно проводил у себя совещания с участием премьер-министра, председателя Национального банка, министров, акимов. На это с удивлением смотрели даже зарубежные руководители и дипломаты, не говоря уже о нашей общественности. Появилась даже шутка: „Назарбаев после отставки пошёл на повышение, получил в подчинение президента“. Но в жизни было не до шуток», — отметил Токаев.
Такая ситуация, по словам главы Казахстана, «породила волну слухов» о двоевластии. «Чиновничий класс впал в смятение, посещая то один, то другой кабинеты и путаясь в поручениях. Ряд чиновников попытался даже юридически обосновать эту ненормальную ситуацию: мол, институт Елбасы должен стоять выше президентской власти», — вспомнил Токаев.
Заявление Назарбаева в ноябре 2021 года о возможности возвращения в Акорду и участие экс-президента в саммите СНГ в Санкт-Петербурге в декабре того же года стали «рубежными событиями», которые привели к кризису власти, добавил Токаев.
В январе 2022 года в Казахстане вспыхнули массовые протесты, в результате которых, по официальным данным, погибло более 200 человек. События впоследствии начали называть Қаңтар или Канды Кантар (в переводе с казахского «Кровавый январь»). По мнению Токаева, главной причиной протестов стала «очевидная социальная несправедливость, политический застой, а также неуёмные амбиции заговорщиков».
«Безусловно, Қаңтар научил всех нас многому. Первое, власть в стране должна быть консолидированной, никакого двоевластия. Второе, глава государства — это нанятый на определённый срок государственный менеджер, а не „тень Всевышнего“. Третье, нужен тщательный отбор кандидатов на высокие государственные должности, включая руководителей силовых органов… И самое главное — нужно повсеместно внедрять принципы справедливости, как зеницу ока беречь единство народа на основе концепции „Закон и Порядок“», — сказал Токаев.
Давая оценку правлению Назарбаева, Токаев отметил, что любая историческая эпоха имеет «свои светлые и тёмные стороны», но положительных моментов, считает он, «все же было гораздо больше». «Нельзя в угоду политической конъюнктуре на ходу перекраивать свою историю и, тем более, опасно переписывать историю с чистого листа», — подчеркнул глава Казахстана.
На вопрос журналиста о том, как часто Токаев общается с Назарбаевым, он ответил, что они говорят по телефону «примерно раз в месяц».
Токаева также попросили прокомментировать декабрьскую встречу Назарбаева с президентом России Владимиром Путиным в Москве, которая, как выразился журналист, «запустила конспирологические версии» по поводу предстоящих президентских выборов в Казахстане.
«Они, видимо, встречаются как давние друзья и коллеги, им есть что вспомнить. Инициатором таких встреч выступает Нурсултан Абишевич, для него они крайне важны. Нельзя забывать, что, как бывший председатель Совета министров Казахской ССР, партийный руководитель и затем президент суверенного Казахстана, он морально и политически тесно связан с Кремлём. Ведь столько времени было проведено в командировках в Москве, на съездах и пленумах, в ходе рабочих и официальных визитов», — заявил Токаев.