Тошкентда BMW S1000 RR спорт мотоцикли ҳайдовчиси соатига 310 км тезликда ҳаракатланиб, бу ҳақда ижтимоий тармоқларда видео жойлаштирди. У маъмурий жавобгарликка тортилди, деб хабар берди пойтахт ИИББ ЙҲХБ матбуот котиби Қаҳрамон Худойберганов.
Ҳуқуқбузарнинг айтишича, видео ўтган йилнинг август ойида ёзиб олинган. У ёшлар ва бошқалар ундан ўрнак олишларини хоҳламаслигини айтди.
Унга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 128−3-моддаси 3-қисми билан маъмурий баённома расмийлаштирилган (транспорт воситалари ҳайдовчиларининг белгиланган ҳаракат тезлигини соатига 40 км/соатдан ортиқ ошириб юбориши БҲМнинг 9 баравари ёки 3,37 млн сўм миқдорида жарима солишга сабаб бўлади).
Эслатиб ўтамиз, 23 сентябрь куни бокс бўйича Париж Олимпиадаси чемпиони Асадхўжа Мўйдинхўжаев президент совғаси сифатида олинган автомобилда Тошкент марказида 110 км/соат (шаҳарларда рухсат этилган тезлик — 60 км/соат) тезликда ҳаракатланиб, йўл ҳаракати қоидаларини бузганди. У ҳам Instagram`га видео жойлаштирган (кейинчалик видео олиб ташланди). Спортчига БҲМнинг 9 баравари миқдорида жарима солинди, шунингдек, у билан «профилактик суҳбат» ўтказилган.
Сентябрь ойи охирида ижтимоий тармоқларда Тошкентда блогер Нигина Мелиқўзиеванинг Lacetti автомашинаcида юқори тезликда кетаётиб, йўл тор ва тирбанд бўлишига қарамай бир нечта қатнов чизиқлари бўйлаб хавфли ҳаракатлар (халқ орасида «шашка» деб аталади) амалга оширгани акс этган видеоси тарқалганди. Унга БҲМнинг 10 баравари миқдорида жарима белгиланган ва «профилактик суҳбат» ҳам ўтказилган. ЙҲХБ ходимлари билан суҳбат чоғида у юртдошлар ва обуначиларидан «узр сўраган», лекин бу ишни менсимаслик билан қилган.
Октябрь ойида қўшиқчи Тошкент-Самарқанд йўлида автомобилини 195 км/соат тезликда бошқариб, йўл ҳаракати қоидасини бузган хонанда Жаҳонгир Отажонов 3 млн 375 минг сўм жаримага тортилганди. Видео унинг Instagram саҳифасида эълон қилинган.

В Ташкенте водитель спортивного мотоцикла BMW S1000 RR разогнался до 310 км/ч и разместил видео об этом в социальных сетях. Он был привлечён к административной ответственности, сообщил пресс-секретарь УБДД ГУВД столицы Кахрамон Худойберганов.
Правонарушитель, позиционирующий себя как первый мотоблогер Узбекистана, рассказал, что ролик был записан в августе прошлого года. Он заявил, что не хотел, чтобы молодёжь и другие брали пример с него.
На видео он также разогнался до 299 км/ч на другом мотоцикле Yamaha R1. При этом на записи, которая всё ещё не удалена с его страницы в Instagram, можно увидеть, что он несколько раз нарушил скоростной режим на этих двух мотоциклах, а также ранее публиковал ролики с другими нарушениями скоростного режима.
Кахрамон Худойберганов не уточняет, оштрафован ли правонарушитель за другие правонарушения или административный протокол оформлен только по одному факту.
В отношении него оформлен административный протокол по части 3 статьи 128−3 Кодекса об административной ответственности (превышение водителями транспортных средств установленной скорости движения на величину более 40 км/ч / влечёт наложение штрафа в сумме 9 БРВ, или 3,37 млн сумов).
23 сентября чемпион Олимпийских игр по боксу в Париже Асадхужа Муйдинхужаев нарушил ПДД, разогнавшись в центре Ташкента на автомобиле, полученном в качестве подарка президента, до 110 км/ч (разрешённая скорость в городах — 60 км/ч). Он также сам опубликовал видео в Instagram (позже ролик был удалён). Спортсмен был оштрафован на 9 БРВ (3,06 млн сумов), с ним также провели «профилактическую беседу».
В конце сентября в соцсетях распространилось видео с блогером Нигиной Меликузиевой, которая на автомобиле Lacetti в Ташкенте на высокой скорости совершает частые перестроения с полосы на полосу при интенсивном движении. Она объяснила такую езду «азартом». Ей назначили штраф в 10 БРВ (3,4 млн сумов) и также провели «профилактическую беседу». Во время разговора с сотрудниками УБДД она «попросила прощения» у соотечественников и подписчиков, но сделала это в пренебрежительном тоне.
В октябре певец Жахонгир Отажонов на автомобиле Zeekr нарушил ПДД, разогнавшись до 195 км/ч при допустимых 100 км/ч вне населённых пунктов. Видео опубликовано в его Instagram.