Жиноят ишлари бўйича Андижон шаҳри суди 4 декабрь куни бўлиб ўтган йиғилишда Россия томонида Украинага қарши курашган Ўзбекистон фуқаросига нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» суд қарори билан танишди.
Айблов хулосасига кўра, 39 ёшли Т.А. 2023 йил апрель ойида мавсумий иш топиш мақсадида Москвага борган. У ердалигида у РФ Қуролли кучлари сафига қўшилишга ҳамда Россия ва Украина ўртасидаги ҳарбий ҳаракатларда қатнашишга қарор қилган.
2023 йил 21 июлда судланувчи Россия Қуролли кучлари билан 625-сонли шартнома тузган. Ўша йилнинг декабригача у Россия қўшинлари томонидан Украинанинг Шахтёрск ва Бахмут шаҳарларида олиб борилган жангларда қатнашган. 2023 йил 31 декабрь куни Ўзбекистонга қайтган.
Суд мажлисида собиқ ёлланувчи ўз айбига тўлиқ иқрор бўлиб, пушаймонлигини билдирди.
Унинг сўзларига кўра, 2023 йил 17 апрель куни Москвага келиб, дастлаб «Сарок» дўконида 15 кун қассоб бўлиб ишлаган, сўнг «Новатэк» нефть биржасига ишга кирган. У ерда юқори ойлик маош эвазига Украинага қарши жанговар ҳаракатларда қатнашиш учун РФ Қуролли кучлари сафига қўшилишга таклиф қилган Россия фуқароси билан танишган.
Судланувчининг сўзларига кўра, янги таниши ёлланма жангчилар жароҳат олса, товон пули ҳам тўланишини ваъда қилган. Ўзбекистон фуқароси бу таклифга қизиқиб қолган ва 2023 йил июнида шартнома тузиб, Москвадаги полигонда икки ойлик ҳарбий тайёргарликдан ўтган.
2023 йил 21 июлда у Россия кучлари билан қўшимча шартномалар тузган, унга жанговар ҳаракатларда қатнашгани учун ойига 450 минг рубль (ўша пайтдаги курс бўйича тахминан 4950 доллар/57,5 миллион сўм) ваъда қилинган. Аввалига у ҳар бири 150 минг рублдан иккита тўлов қабул қилган, аммо кейин тўловлар тўхтаган.
2023 йил июль ойининг охирида у Украинанинг Шахтёрск ва Бахмут шаҳарларига юборилган ва у ерда тожиклар ва бошқа чет элликлар билан учрашган. 2023 йилнинг ноябригача бўлган жангларда айбланувчи, ўзининг тан олишича, 10 дан ортиқ украиналик ҳарбийни ўлдирган.
Жанг майдонидаги фаоллиги учун у рус қўшинларининг разведка бўлимига ўтказилган. Кейин беш ой давомида у Луганскдаги ҳарбий ҳаракатларда қатнашган.
2023 йил декабрь ойида у Москвага қайтиб келган. Россияда хизматда қолиш таклифини рад этиб, синглиси ва рафиқаси билан Ўзбекистонга боришга қарор қилган. Унинг кўрсатмаларига кўра, оила аъзолари унинг нима қилганидан қисман хабардор бўлган.
2023 йил 31 декабрь куни фуқаро Қозоғистон чегарасини кесиб ўтиб, Ўзбекистонга қайтган, шундан сўнг у ўз ихтиёри билан ҳуқуқ-тартибот идораларига мурожаат қилган ва Россия Қуролли кучларида хизмат қилганини тасдиқловчи барча ҳужжатларни тақдим этган, дейилади суд қарорида.
Йиғилишда судланувчи қилмишидан пушаймонлигини билдириб, буни ўзининг оғир моддий аҳволи ва оиласининг ягона боқувчиси экани билан изоҳлади.
Судья Отабек Мамажонов уни Жиноят кодекси 154-моддасининг 1-қисми (ёлланиш / 5 йилдан 10 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) ва 154−1-моддасининг 1-қисми (хорижий давлатларнинг ҳарбий хизматига кириш, ёлланиш / БҲМнинг 300 бараваригача жарима ёки 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади) билан айбдор деб топди.
Суд жазони енгиллаштирувчи ҳолатларни (айбига тўлиқ иқрорлиги, пушаймонлиги, муқаддам судланмагани, оилавий аҳволи ва уч нафар фарзанди борлиги) инобатга олиб, унга 4 йил 2 ой муддатга озодликдан чеклаш жазосини тайинлади.
Унга яшаш жойини тарк этиши тақиқланди, иш ёки ўқиш учун зарур бўлган, шунингдек, иш ёки ўқиш жойига бориш ва уйга қайтиш учун зарур бўлган вақтлар бундан мустасно. Шунингдек, эркакка назорат қилувчи орган розилигисиз яшаш жойини ўзгартириш, шунингдек, Андижон вилояти ҳудудидан ташқарига чиқиш ҳам тақиқланди.

Андижанский городской суд по уголовным делам на заседании 4 декабря вынес приговор в отношении гражданина Узбекистана, воевавшего на стороне России против Украины. «Газета.uz» ознакомилась с судебным решением.
Согласно обвинению, 39-летний Т. А. из Мархаматского района отправился в Москву в апреле 2023 года с целью найти сезонную работу. Находясь там, он решил вступить в ряды Вооружённых сил Российской Федерации и принять участие в военных действиях между Россией и Украиной.
Подсудимый 21 июля 2023 года заключил контракт №625 с Вооружёнными силами России. До декабря того года он участвовал в боевых действиях, проводимых российскими силами в украинских городах Шахтёрск и Бахмут. 31 декабря 2023 года он вернулся в Узбекистан.
На суде бывший наёмник полностью признал свою вину и заявил, что раскаивается.
Он рассказал, что 17 апреля 2023 года приехал в Москву и сначала работал мясником в магазине «Сарок» в течение 15 дней, а затем устроился на нефтяную биржу «Новатэк». Там он познакомился с гражданином России, который предложил ему вступить в Вооружённые силы РФ для участия в боевых действиях против Украины за высокую ежемесячную зарплату.
По словам подсудимого, новый знакомый также пообещал, что в случае ранения наёмнику будет выплачена компенсация. Узбекистанец заинтересовался предложением и, заключив контракт в июне 2023 года, прошёл двухмесячную военную подготовку на полигоне в Москве.
21 июля 2023 года он заключил дополнительные контракты с российскими силами, по которым ему было обещано 450 тысяч рублей (около 4950 долларов / 57,5 млн сумов по курсу на тот период) в месяц за участие в боевых действиях. Сначала он получил два платежа по 150 тысяч рублей, но затем выплаты прекратились.
В конце июля 2023 года он был отправлен в Шахтёрск и Бахмут в Украине, где он познакомился с таджикистанцами и другими иностранцами. В ходе боевых действий до ноября 2023 года подсудимый, по собственному признанию, убил более 10 украинских военнослужащих.
За проявленную активность на поле боя он был переведён в разведывательное подразделение российских войск. Затем на протяжении пяти месяцев участвовал в боевых действиях в Луганске.
В декабре 2023 года он вернулся в Москву. На предложение остаться на службе в России он отказал и решил отправиться вместе с сестрой и супругой в Узбекистан. По его показаниям, члены семьи были частично осведомлены о том, чем он занимался.
31 декабря 2023 года гражданин пересёк границу с Казахстаном и вернулся в Узбекистан, после чего добровольно явился в правоохранительные органы и предоставил все документы, подтверждающие его службу в Вооружённых силах России, говорится в решении суда.
На заседании подсудимый выразил раскаяние, объяснив свои действия тяжёлым материальным положением и тем, что он является единственным кормильцем семьи.
Судья Отабек Мамажанов признал его виновным по части 1 статьи 154 (наёмничество / наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет) и части 1 статьи 154−1 (поступление, вербовка на военную службу иностранных государств / наказывается штрафом до 300 БРВ или исправительными работами до 3 лет) Уголовного кодекса.
Суд учёл смягчающие обстоятельства (полное признание вины, раскаяние, отсутствие судимости, семейное положение и наличие трёх детей) и приговорил его к 4 годам и 2 месяцам ограничения свободы.
Ему запрещается покидать место проживания, за исключением времени, необходимого для работы или учёбы, а также для поездок к месту работы или учёбы и возвращения домой. Мужчине также запрещено менять место жительства без согласия контролирующего органа, а также покидать территорию Андижанской области.