21 ноябрь куни жиноят ишлари бўйича Фарғона вилояти Қўштепа туман суди Украинага қарши Россия томонида жанг қилган 22 ёшли Ўзбекистон фуқаросига нисбатан ҳукм чиқарди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Айблов хулосасига кўра, А.Х. 2022 йил 30 ноябрь куни Россияга хусусий олий таълим муассасаларидан бирига ўқиш учун борган. Ўқиш даврида моддий манфаатдорлик эвазига келгусида Россия Қуролли кучлари сафида туриб, Украинага қарши жанговар ҳаракатларда иштирок этиш учун шартнома тузган, дейилади суд қарорида.
Хусусан, 2023 йил 23 августда у Қуролли кучлар билан ойига 350−400 минг рубль ҳақ олиш эвазига йиллик шартнома тузган. Шу тариқа 2023 йил 13 октябрдан 2024 йил февралигача Украинанинг Луганск ва Донецк вилоятларидаги жанговар ҳаракатларда қатнашган.
Судланувчи ўз кўрсатмасида ўз айбига тўлиқ иқрор бўлиб, 2021 йил сентябрь ойида Москвадаги «Синэнергия» хусусий университетига ўқишга кирганини ва ўқиш даврида мавсумий ишларда ишлаганини билдирган.
2023 йилнинг ёз ойларида у ҳужжатлар йўқлиги сабабли Москвада полиция томонидан ушланган, шундан сўнг унга танлов таклиф қилинган: жиноий иш қўзғатилган ҳолда депортация ёки Россия фуқаролигини ваъда қилиб армия сафига қўшилиш. У ихтиёрий равишда иккинчи вариантни танлаган ва чақирув қоғозини олган.
2023 йил 17 августда у «Яблочко» чақирув пунктига борган ва Россия Қуролли кучлари билан бир йиллик шартнома тузган. У 195 минг рубль (2000 доллардан сал кўпроқ / 24,3 млн сўм) маош олган, бу миқдор жанговар топшириқларни бажаришига қараб 350−400 минг рублга (3620−4136 доллар) ошган.
Йигит Самара вилоятининг Тольятти шаҳрида бир ярим ойлик ҳарбий тайёргарликдан ўтиб, ҳарбий гувоҳнома олган ва кейин бошқа шахслар билан бирга автобусда Ростов вилоятига — Россия-Украина чегарасидаги лагерга жўнаб кетган.
2023 йил 13 октябрда у Луганскга юборилган ва у ерда тўрт ой давомида ҳарбий ҳаракатларда қатнашган. 10 февраль куни йигит Украинанинг Донецк вилоятига борган ва у ерда жанговар ҳаракатлар пайтида яраланган.
2024 йилнинг 26 февралига қадар у Донецкдаги касалхонада даволанган, кейин эса Самара вилоятига қайтган.
Йигит май ойида таътилда бўлган, сўнгра базага қайтиб борган ва 30 июнгача ўша ерда қолган. 1 июль куни эса у Тольятти шаҳри яқинидаги дала машғулотларига юборилган.
Ҳарбий ҳаракатларда қатнашганлик учун олинган маблағга у Тольятти шаҳридан машина ва ипотекага хонадон сотиб олган, ҳарбий ҳаракатлардаги иштироки учун медаль билан тақдирланган ва Россия фуқаролигини олган.
У 14 сентябрь куни тахминан соат 08:00 да автомашинани ўз номига қайта расмийлаштириш учун ҳарбий қисм ҳудудидан яширинча чиқиб кетган ва Тольятти йўл-патрул хизматига борган. Бу вақтда унга Андрей исмли қўмондон қўнғироқ қилиб, уни ҳақратомуз сўзлар билан ҳақоратлаган.
Йигит қўмондоннинг ҳақоратлари ва узоқ муддатли ҳарбий хизматни тарк этиш истаги туфайли шартномани бекор қилиб, Ўзбекистонга қайтишга қарор қилган.
Шу куни соат тахминан 17:00 ларда у такси хизмати билан шуғулланувчи Файзулло исмли таниши билан Haval русумли автомашинада Самара вилояти чегарасида жойлашган Қозоғистон чегара постига етиб борган.
Улар чегарани кесиб ўтиб, икки кун (14−16 сентябрь) Қозоғистон ҳудуди орқали ҳаракатланишган, 16 сентябрь куни тахминан соат 17:30да Ўзбекистондаги «Ғишткўприк» чегара-божхона постига етиб келишган.
Чегара ўтказиш пунктида автомобилни чегарадан олиб ўтишнинг имкони бўлмагани учун у машинани Қозоғистондаги пуллик тўхташ жойига қолдириб, Ўзбекистон чегарасини пиёда кесиб ўтган.
Суд жараёнида у оғир молиявий аҳволи туфайли урушга қўшилганини, ўша пайтда онаси саратон касаллигига чалинганини ва унинг даволаниши ва операцияси учун зудлик билан пул керак бўлганини айтган.
Судланувчи қилмишидан пушаймонлигини билдириб, айбига тўлиқ иқрор бўлган ҳамда суддан унинг оғир оилавий аҳволини инобатга олиб нисбатан енгилроқ жазо тайинлашни сўраган.
Судья Мўминмирзо Сидиқов А.Х.ни Жиноят кодексининг 154-моддаси 1-қисми (Чет давлатларнинг ҳарбий хизматига, хавфсизлик, полиция, ҳарбий адлия органлари ёки шунга ўхшаш бошқа органларига хизматга кириш, ёлланиш) билан айбдор деб топиб, 5 йил муддатга озодликдан маҳрум қилди. Бироқ жазони енгиллаштирувчи ҳолатлар ҳисобга олиниб, шартли 3 йил синов муддати белгиланди.
Синов муддати давомида маҳкум зиммасига қуйидаги мажбуриятлар юкланади:
- ишга жойлашиш;
- яшаш ёки иш жойи ўзгариб қолса, бу ҳақида Қўштепа туман ИИБга хабар бериш;
- ҳар ойнинг 15 ва 25-саналарида Қўштепа туман ИИБда рўйхатдан ўтиш;
- турли кўнгилочар жойларда бўлмаслик;
- соат 21:00 дан 07:00 гача уйда қолиш;
Аввалроқ Ўзбекистон суди Россия томонида туриб Украинадаги урушда қатнашган 39 ёшли эркакни 4 йил 2 ойга озодликдан чеклаганди. Айбланувчининг айтишича, жангларда у 10 дан ортиқ украиналик аскарни ўлдирган. Ҳукм, хусусан, айбига иқрор бўлгани учун юмшатилган.

Куштепинский районный суд по уголовным делам Ферганской области на заседании 21 ноября вынес приговор в отношении 22-летнего гражданина Узбекистана, воевавшего на стороне России против Украины. «Газета.uz» изучила решение суда.
Согласно обвинению, А. Х. 30 ноября 2022 года прибыл в Москву для учёбы в одном из частных высших учебных заведений. В ходе обучения он, руководствуясь материальной выгодой, решил заключить контракт для участия в боевых действиях на стороне вооружённых сил России против Украины, говорится в судебном решении.
23 августа 2023 года он заключил годовой контракт с вооружёнными силами РФ с заработной платой 350−400 тысяч рублей в месяц. С 13 октября 2023 года по февраль 2024 года участвовал в боевых действиях в Луганской и Донецкой областях Украины.
В своих показаниях подсудимый полностью признал вину и рассказал, что в сентябре 2021 года он поступил в частный вуз «Синергия» в Москве. В ходе обучения подрабатывал на сезонных работах.
В летние месяцы 2023 года был задержан полицией в Москве за отсутствие документов, после чего ему предложили выбор: депортация с возбуждением уголовного дела или вступление в армию с обещанием российского гражданства. Он добровольно выбрал второй вариант и получил призывной лист, следует из решения суда.
17 августа 2023 года он прибыл на призывной пункт «Яблочко» и заключил годовой контракт с вооружёнными силами РФ. Он получал зарплату в размере 195 тысяч рублей (чуть больше 2000 долларов / 24,3 млн сумов), сумма увеличивалась до 350−400 тысяч рублей (3620−4136 долларов) в зависимости от выполнения боевых задач.
Молодой человек прошёл полуторамесячную военную подготовку в городе Тольятти Самарской области, получил военное удостоверение и затем вместе с другими призывниками отправился на автобусе в Ростовскую область — в лагерь на российско-украинской границе.
13 октября 2023 года был отправлен в Луганск, где четыре месяца участвовал в боевых действия. 10 февраля он отправился в Донецкую область Украины, где получил травмы во время военных действий. Согласно экспертизе, у него была диагностирована закрытая черепно-мозговая травма, контузия головного мозга, баротравма, возникшая в результате воздействия взрыва снаряда.
До 26 февраля 2024 года он проходил лечение в госпитале Донецка, а затем вернулся в Самарскую область.
В мае он находился в отпуске, а затем вернулся на базу, где находился до 30 июня. 1 июля он был отправлен на полевые учения в окрестностях города Тольятти.
На средства, полученные за участие в боевых действиях, он приобрёл легковой автомобиль и квартиру в Тольятти в ипотеку. За участие в военных действиях он был награждён медалью и получил гражданство Российской Федерации.
14 сентября, примерно в 08:00, он тайно покинул территорию военной части, чтобы переоформить автомобиль на своё имя, и отправился в дорожно-патрульную службу Тольятти. В это время ему позвонил командир по имени Андрей, который оскорбил его нецензурными словами.
Из-за оскорблений командира и продолжительного желания покинуть военную службу он решил расторгнуть контракт и вернуться в Узбекистан.
В тот же день, примерно в 17:00, он вместе со своим знакомым по имени Файзулло, который занимался услугами такси и был уроженцем Ферганы, на автомобиле Haval прибыл к пограничному пункту, расположенному на границе Самарской области с Казахстаном.
Они пересекли границу и в течение двух дней (14−16 сентября) двигались по территории Казахстана. 16 сентября, примерно в 17:30, они прибыли к погранично-таможенному пункту «Гишт-Куприк» в Узбекистане.
На пограничном пункте не было возможности провести автомобиль через границу, поэтому он оставил автомобиль на платной стоянке в Казахстане и пешком пересёк границу с Узбекистаном.
На суде он заявил, что присоединился к боевым действиям из-за тяжёлого материального положения, так как в то время его мать была больна онкологическим заболеванием, и ему срочно требовались деньги для её лечения и операции.
Подсудимый выразил искреннее раскаяние, полностью признал свою вину и попросил суд учесть его тяжёлое семейное положение и назначить ему более мягкое наказание.
Судья Муминмирзо Сидиков признал А. Х. виновным по части 1 статьи 154 Уголовного кодекса (наёмничество / наказывается лишением свободы от 5 до 10 лет) и назначил ему 5 лет лишения свободы. Однако, с учётом смягчающих обстоятельство наказание определено условным с испытательным сроком на три года.
На осуждённого в течение испытательного срока возложены следующие обязанности:
- трудоустроиться;
- в случае изменения места жительства или работы, уведомить об этом отдел внутренних дел Куштепинского района;
- являться на регистрацию в ОВД каждый месяц 15-го и 25-го числа.
- не посещать развлекательные заведения;
- в период с 21:00 до 07:00 находиться по месту жительства;
Ранее «Газета.uz» сообщала, что 39-летний мужчина из Мархаматского района Андижанской области получил ограничение свободы на 4 года и 2 месяца за участие в войне в Украине на стороне России. Подсудимый заявил, что в период боевых действий убил более 10 украинских солдат. Приговор смягчили, в частности, за явку с повинной.