Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасида 2027 йилда ишга туширилиши кутилаётган янги темирйўл қурилмоқда. Бу ҳақда «Қозоғистон темир йўллари» (ҚТЙ) компанияси матбуот хизмати хабар берди.
ҚТЙ маълумотларига кўра, янги темирйўл линиясининг қурилиши мавжуд Сариағаш — Тошкент участкасидан юкларни янги тармоққа йўналтириш, «Сариағаш» станциясини тушириш ва Ўзбекистонга экспорт юкларини кўпайтириш имконини беради.
«Шу мақсадда „Қазақстан темир жоли“ — „Самруқ-Қазина“ портфель компанияси томонидан қиймати 286 миллиард тенге (545,8 миллион доллар) бўлган инвестиция лойиҳаси амалга оширилмоқда. Бугунги кунга қадар 203 км дан 100 км га яқин рельс-шпал тармоқлари йиғилди. Лойиҳани амалга ошириш учун 46 та йўл-қурилиш техникаси ва 70 дан ортиқ киши жалб этилган», — дейилади хабарда.
Янги темирйўл қурилиши 2023 йил ноябрь ойи охирида бошланган. Ўшанда Дарбаза — Мақтаарал темирйўл линиясининг узунлиги 152 километрни ташкил этиши маълум қилинганди.
Қозоғистон ҳукумати йирик инфратузилма лойиҳаси давлат раҳбари Қасим-Жомарт Тоқаевнинг топшириғи билан амалга оширилаётгани ва республиканинг транспорт-транзит салоҳиятини янада ривожлантиришга қаратилганини маълум қилди. Унинг доирасида Қозоғистон-Ўзбекистон давлат чегараси орқали янги ўтказиш пункти очилади.
темирйўл, қозоғистон, қозоғистон темир йўллар, Самруқ-Қазина, Дарбаза - Мақтаарал
Лойиҳа икки босқичга бўлинган. Биринчиси, «Сирдарё» бекатига чиқадиган Ердаут — Мақтаарал — Ўзбекистон давлат чегараси линиясини қуришни назарда тутади.
Иккинчи босқичда Ўзбекистоннинг давлат чегараси бўлган Жетисай шохобчасини худди шу станцияга чиқиш йўли билан фойдаланишга топшириш кўзда тутилган. Лойиҳада Қозоғистоннинг улуши 85% деб баҳоланди.
ҚТЙнинг собиқ раҳбари Канат Алмагамбетовнинг таъкидлашича, Дарбаза — Мақтаарал линияси Туркистон вилоятининг иккита чекка ҳудуди — Мақтаарал ва Жетисайни Қозоғистоннинг қолган қисми билан боғлайди.
«9 та станция қурилади. Темирйўл Қозоғистондан ушбу ҳудудларга ва ушбу ҳудудлардан Қозоғистонга тўғридан-тўғри юкларни олиб чиқади. Чунки ҳозир улар Ўзбекистон билан чегарадан ўтишга мажбур. Бу туманлар ривожига ҳам ўз таъсирини кўрсатмоқда. Қурилишдан сўнг улар жиддий импульс олади», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, Қозоғистоннинг транзит салоҳияти ҳам сезиларли даражада ошади.
«Афғонистон, Эрон, Тожикистон ва Ўзбекистонга кетаётган юклар бу йўлдан тезроқ ўтади. Яна бир таъсир: Сариағаш — Тошкент участкасидаги таранглик камаяди. Кейинги йилларда у ерда юклар кўп бўлмоқда. Айни пайтда, уларнинг барчаси ҳам ўз вақтида узатилгани йўқ, чунки у ер бундай юк оқимига мўлжалланмаган. Сўнгги икки-уч йил ичида миқдор кескин ўсди. Қурилиш ушбу асосий участкадаги муаммони ҳал қилишга ва йўловчи поездларини ҳаракатлантиришга ёрдам беради», — деди Канат Алмагамбетов.
2024 йил апрель ойида Ўзбекистон ва Қозоғистон қўшма темирйўл корхонасини ташкил этишга келишиб олганди. Томонлар Хитойга товарларни ташиш учун юк терминалларини ўзаро манфаатли тарзда тақдим этади.

Между Узбекистаном и Казахстаном строится новая железная дорога, запуск которой ожидается в 2027 году. Об этом сообщает пресс-служба компании «Казахстанские железные дороги» (КТЖ).
По данным КТЖ, строительство новой железнодорожной линии позволит переориентировать грузы с существующего участка Сарыагаш — Ташкент на новую ветку, разгрузить станцию «Сарыагаш» и увеличить экспортные перевозки в Узбекистан.
«На эти цели „Қазақстан темір жолы“ — портфельной компанией „Самрук-Казына“ — реализуется инвестпроект стоимостью 286 млрд тенге ($545,8 млн)… На сегодняшний день произведена сборка рельсошпальной решётки в объёме порядка 100 км из 203 км. В реализации проекта задействованы 46 единиц дорожно-строительной техники и более 70 человек», — говорится в сообщении.
Компания отметила, что новая линия Дарбаза — Мактаарал также соединит два отдалённых района Туркестанской области — Мактааральский и Жетысайский — с остальной частью Казахстана.
Строительство новой железной дороги началось в конце ноября 2023 года. Тогда сообщалось, что протяжённость железнодорожной линии Дарбаза — Мактаарал составит 152 км.
В правительстве Казахстана сообщали, что крупный инфраструктурный проект реализуется по поручению главы государства Касым-Жомарта Токаева и направлен на дальнейшее развитие транспортно-транзитного потенциала республики. В рамках него будет открыт новый пункт пропуска через казахстанско-узбекскую государственную границу.
Проект разделён на два этапа. Первый предполагает строительство линии Ердаут — Мактаарал — государственная граница Узбекистана с выходом на станцию «Сырдарья».
Вторым этапом предусмотрен ввод в эксплуатацию ветки Жетысай — государственная граница Узбекистана с выходом на ту же станцию.
Доля казахстанского содержания в проекте оценивалась 85%.
Бывший глава КТЖ Канат Альмагамбетов подчеркнул, что линия Дарбаза — Мактаарал соединит два отдалённых района Туркестанской области — Мактааральский и Жетысайский — с остальной частью Казахстана.
«Будет построено 9 станций. Железная дорога даст прямой выход грузов с Казахстана в эти районы и с данных районов в Казахстан. Потому что сейчас они вынуждены проходить границу с Узбекистаном. Это сказывается на развитии районов. После строительства они получат новый серьёзный импульс», — отмечал он.
По его словам, также существенно увеличится транзитный потенциал Казахстана.
«Грузы, которые идут на Афганистан, Иран, Таджикистан и Узбекистан, будут быстрее проходить по этой линии. Ещё один эффект: ослабится напряжение на участке Сарыагаш — Ташкент. В последние годы там много грузов. При этом не все из них вовремя передаются, потому что этот стык не рассчитан на такой грузопоток. Он резко возрос в последние два-три года. Строительство поможет разгрузить этот основной участок и дать движение пассажирским поездам», — заявлял Канат Альмагамбетов.
В апреле 2024 года Узбекистан и Казахстан договорились о создании совместного железнодорожного предприятия. Стороны будут взаимовыгодно предоставлять грузовые терминалы для перевозок товаров в Китай.