Нью Йорк АҚШнинг ҳайдовчилар тиғиз вақтларда марказий кўчаларда йўл ҳақи тўлайдиган биринчи шаҳри бўлди, деб хабар берди NBC News. Шаҳар ҳукумати шу тариқа мегаполисдаги тирбандлик муаммосини ҳал этиш ва жамоат транспорти тизимини ривожлантириш учун маблағ йиғишни мўлжалламоқда.
Кичик юк машиналари ва автобуслар ҳайдовчилари учун тариф 14,40 доллар, йирик автомобиллар ва туристик автобуслар учун 21,60 доллар миқдорида назарда тутилган.
Тўлов кунига бир марта амалга оширилади. Фавқулодда ва давлат транспорт воситалари, мактаб ва шаҳар атрофига қатнайдиган автобуслар, кам даромадли ҳайдовчилар, шунингдек, жамоат транспортидан фойдаланишга имкон бермайдиган тиббий кўрсатмалар мавжуд бўлганлар бундан мустасно.
Ҳукумат ҳисоб-китобларига кўра, дастурнинг амал қилиши натижасида шаҳар марказида автомобиллар сони 10 фоизга камаяди.
АҚШнинг сайланган президенти ва Нью Йоркда туғилган Дональд Трамп 20 январь куни ўз лавозимини эгаллаши биланоқ схемани бекор қилишга ваъда берди.

Нью-Йорк стал первым из городов США, в котором водители будут платить за проезд по центральным улицам в час пик, сообщает NBC News. Таким образом городские власти рассчитывают решить проблему пробок в мегаполисе и собрать средства на развитие системы общественного транспорта.
Для водителей небольших грузовиков и автобусов предусмотрен тариф в размере 14,40 доллара, для крупнотоннажных автомобилей и туристических автобусов — 21,60 доллара.
Оплата будет производиться один раз в день. Исключение составят экстренные и государственные транспортные средства, школьные и пригородные автобусы, водители с низким доходом, а также те, у кого есть медицинские показания, не позволяющие им пользоваться общественным транспортом.
По подсчётам властей, в результате действия программы количество автомобилей в центре города уменьшится на 10%.
Избранный президент США и уроженец Нью-Йорка Дональд Трамп пообещал отменить схему, как только вступит в должность 20 января.