Сеул округ суди импичмент эълон қилингани учун вақтинча ҳокимиятдан четлатилган президент Юн Сок Ёлни ҳибсга олиш ордерини узайтирди, деб хабар бермоқда Yonhap.
Юқори мартабали мансабдор шахслар ўртасидаги коррупцияни тергов қилиш бошқармаси (CIO) ордерни узайтиришни сўраган.
CIO терговчилари 3 январь куни президент қароргоҳида Юн Сок Ёлни ушлашга уринган, аммо қўриқчилар киришни тўсиб қўйганидан кейин ҳаракат муваффақиятсизликка учраган.
CIO раҳбари О Дон Ун сешанба куни Юнни ҳибсга олишга муваффақиятсиз уриниши учун узр сўради ва иккинчи уринишда буйруқни бажаришга ваъда берди. Унинг сўзларига кўра, CIO иккинчи ордерни ижро этишга «пухта тайёргарлик кўради», чунки бу «сўнгги имконият» бўлиши мумкин. Шунингдек, у президентни танқид қилиб, фармонни бажармаслик қонун устуворлигига путур етказишини таъкидлади.
CIO декабрь ойи бошида мамлакатда ҳарбий ҳолат эълон қилгани учун Юнга қарши исён ва ҳокимиятни суиистеъмол қилиш ишини тергов қилмоқда. Бошқарма ҳибсга олиш ордерини Юн терговга келиш ҳақидаги учта чақирув қоғозини эътиборсиз қолдирганидан кейин сўраган. 31 декабрь куни Сеул округ суди — мамлакат тарихида биринчи марта амалдаги президентни ҳибсга олиш учун ордер берди. CIO, шунингдек, президент қароргоҳини тинтув қилиш учун ордер олди. Ҳибсга олиш учун буйруқ 6 январгача амал қиларди.
Юнни ҳибсга олиш муваффақиятсиз кечганидан сўнг унинг адвокатлари CIO`да исён айбловларини текшириш ваколати йўқлигини таъкидлади ва ҳибсга олиш ҳамда тинтув ордерларини ноқонуний ва ҳақиқий эмас деб атади.
Президент қароргоҳи Сеулнинг корейсча Беверли-Ҳиллз деб номланувчи нуфузли Ҳаннам-дон туманида жойлашган, деб ёзади Reuters. Юн Сок Ёль у ерда рафиқаси Ким Кён Хи, олтита ит ва бешта мушуги билан яшайди.
• Президент Юн Сок Ёль 3 декабрь куни кечқурун Жанубий Кореяда ҳарбий ҳолат эълон қилганди. У буни конституциявий тартибни «коммунистик кучлар»дан ҳимоя қилиш зарурати билан изоҳлаган. Унинг сўзларига кўра, бундай чорани мухолифат ҳаракатлари туфайли қўллаган.
• Бир неча соатдан сўнг парламент президент қарорини блоклади ва Юн уни бекор қилишга мажбур бўлди. Кейинги бир неча кун ичида Жанубий Корея Мудофаа вазирлиги раҳбари Ким Ён Хён истеъфога чиқди ва президент, собиқ вазир ва бошқа бир қатор мансабдор шахсларга нисбатан тергов бошланди. Улар исён, давлатга хиёнат ва ўз ваколатларини суиистеъмол қилишда гумонланмоқда.
• 14 декабрь куни Жанубий Корея парламенти иккинчи уринишда Юнга импичментни қўллаб-қувватлади. Унинг президентлик ваколати тўхтатилди. Иш кўриб чиқиш учун Конституциявий судга юборилди, у президентни лавозимидан четлатиш ёки лавозимга тиклаш тўғрисида қарор қабул қилиши керак.

Окружной суд Сеула продлил действие ордера на арест президента Юн Сок Ёля, которой был временно отстранён от власти из-за объявленного ему импичмента, передаёт Yonhap.
Продление ордера накануне запросило Управление по расследованию коррупции среди высокопоставленных должностных лиц (CIO).
Следователи CIO пытались задержать Юн Сок Ёля в президентской резиденции 3 января, но потерпели неудачу после того, как его охрана заблокировала им вход.
Глава CIO О Дон Ун во вторник принёс извинения за неудачную попытку ареста Юна и пообещал исполнить ордер со второй попытки. По его словам, CIO «тщательно подготовится» к исполнению второго ордера, так как это может быть «последней возможностью». Он также раскритиковал президента, подчеркнув, что неисполнение ордера подрывает верховенство закона.
CIO расследует дело о мятеже и злоупотреблении властью в отношении Юна, которое было возбуждено из-за того, что он ввёл в стране военное положение в начале декабря. Управление запросило ордер на арест после того, как Юн проигнорировал три повестки о явке на допрос. 31 декабря окружной суд Сеула — впервые в истории страны — выдал ордер на арест формально действующего президента страны. CIO также получило ордер на обыск президентской резиденции. Ордер на арест был действителен до 6 января.
Адвокаты Юна утверждают, что у CIO нет полномочий расследовать обвинения в мятеже и назвали ордер на арест и обыск незаконным и недействительным.
Резиденция президента находится в престижном районе Сеула Ханнам-дон, известном как корейский Беверли-Хиллз, пишет Reuters. Юн Сок Ёль проживает там со своей супругой Ким Кён Хи, шестью собаками и пятью кошками.
• Спустя несколько часов парламент заблокировал решение президента и Юн был вынужден его отменить. В течение следующих нескольких дней глава Минобороны Южной Кореи Ким Ён Хён подал в отставку, а в отношении президента, экс-министра и ещё ряда должностных лиц началось расследование. Их подозревают в мятеже, государственной измене и злоупотреблении полномочиями.
• 14 декабря парламент Южной Кореи со второй попытки поддержал импичмент Юну. Его полномочия президента были приостановлены. Дело отправили на рассмотрение Конституционному суду, который должен вынести решение о том, отстранить или восстановить президента в должности.