Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Бахтиёр Саидов Европа Иттифоқининг ташқи ишлар ва хавфсизлик сиёсати бўйича олий вакили — Европа комиссияси вице-президенти Кая Каллас билан телефон орқали мулоқот қилди, деб хабар берди ТИВ раҳбари ўз Telegram саҳифасида.
Эслатиб ўтамиз, Кая Каллас ўтган йилнинг ўрталарида бу лавозимга тасдиқланган ва 1 декабрдан ўз вазифасини бошлаган эди. Бу Ўзбекистон ташқи ишлар вазири ва Европа дипломатиясининг янги тайинланган раҳбари ўртасидаги илк телефон мулоқоти бўлди.
Телефон мулоқоти чоғида икки томонлама ва кўп томонлама ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди, шунингдек, икки минтақа ўртасидаги шериклик муносабатлари ривожланиб бораётгани алоҳида таъкидланди.
«Кўплаб натижаларга эришдик, ҳали олдимизда янада кенгроқ имкониятлар мавжуд. Бу йил Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё — Европа Иттифоқи саммитини интиқлик билан кутмоқдамиз», — деди Бахтиёр Саидов.
Эслатиб ўтамиз, саммит 2024 йил баҳорида Самарқандда бўлиб ўтиши керак эди, бироқ бу йилга кўчирилди. Аввалроқ ЕИ элчиси Тойво Клаар «Газета.uz»га маълум қилганидек, уни йилнинг биринчи ярмида ўтказиш режалаштирилган.
Декабрда ўз миссиясини якунлаган ЕИнинг Марказий Осиё бўйича махсус вакили Терхи Хакала нашрга берган интервьюсида саммитни кейинга қолдиришга тўғри келганидан афсусда эканини билдирганди (материал рус тилида). Унинг таъкидлашича, ягона муаммо шундаки, ўтган йил янги ҳукуматнинг шаклланиши туфайли ЕИ учун қийин бўлган.
«Биз ЕИ тарихидаги биринчи Марказий Осиё саммитини ташкил этиш таклифини юборгани учун президентингиз, ҳукуматингиздан жуда миннатдормиз. Энди Брюсселдаги янги раҳбарларимиз ўз ишига киришганидан сўнг, ушбу учрашув санасини аниқ келишиб олишади, чунки бу жуда муҳим — бу биз йиллар давомида ишлаб чиққан юқори даражадаги мулоқотни мустаҳкамлайди», — деганди Терхи Хакала.

Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонный разговор с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности — вице-президентом Европейской комиссии Каей Каллас, сообщил глава МИД в своём Telegram-канале.
Отметим, Кая Каллас была утверждена в должности в середине прошлого года и приступила к обязанностям с 1 декабря. Таким образом, это первый телефонный разговор министра иностранных дел Узбекистана с вновь назначенной главой европейской дипломатии.
В ходе телефонного разговора стороны обсудили вопросы двустороннего и многостороннего сотрудничества, а также подчеркнули развитие партнёрства между двумя регионами.
«Уже достигнуты значительные результаты, и впереди ожидают новые свершения. С нетерпением ждём проведения саммита Центральная Азия — ЕС в этом году в Самарканде», — отметил Бахтиёр Саидов.
Напомним, саммит должен был состояться весной 2024 года в Самарканде, однако был перенесён на нынешний год. Как сообщил ранее «Газете.uz» посол Евросоюза Тойво Клаар, провести его планируется в первой половине года.
Завершившая в декабре свою миссию специальный представитель ЕС по Центральной Азии Терхи Хакала в интервью изданию выразила сожаление, что саммит пришлось отложить. Она подчеркнула, что проблема заключалась лишь в том, что для ЕС минувший год был сложным в связи с формированием нового правительства.
«Мы очень благодарны вашему президенту, вашему правительству за продление приглашения организовать этот первый в истории ЕС Центральноазиатский саммит. Теперь, когда наши новые лидеры в Брюсселе начали работу, они обязательно согласуют дату этой встречи, потому что она очень важна — она закрепит диалог на высоком уровне, который мы за эти годы развивали», — сказала тогда Терхи Хакала.