Олий Мажлис Қонунчилик палатаси 7 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда Ўзбекистонда мажбуриятлар реестрини жорий этиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда қабул қилди.
Амалдаги қонунчиликка кўра, агар қарздорнинг ундириш учун ишлатилиши мумкин бўлган мол-мулки ёки даромади бўлмаса, ижро иши юритиш тугалланган ҳисобланади ва қўйилган чекловлар бекор қилинади.
Қонун лойиҳасида суд ҳужжатлари ва бошқа органлар ҳужжатларининг сўзсиз ижросини таъминлаш мақсадида «Мажбуриятлар реестри» институтини жорий этиш кўзда тутилган. Президент фармони билан уни 2024 йил 1 декабрдан бошлаб жорий этиш таклиф қилинган эди.
Реестр Мажбурий ижро бюроси томонидан юритилади. Унда суд ҳужжатлари ёки бошқа органлар ҳужжатлари бўйича ўз мажбуриятларини бажара олмайдиган қарздорлар тўғрисидаги маълумотлар бўлади.
Агар қарздорда қарзни ундириш мумкин бўлган мол-мулки ёки маблағлари бўлмаса, бу ҳақдаги маълумотлар реестрга киритилади. Солиқ кодексида реестрга киритилган солиқ қарзи учун пеня ундирилмаслиги назарда тутилмоқда.
Реестрга киритилгандан сўнг, қарздорга нисбатан ижро процессининг бир қисми сифатида қўйилган барча чекловлар (масалан, мол-мулкни хатлаш, чет элга чиқишни тақиқлаш, ҳисобварақларни блоклаш) мажбуриятлар тўлиқ бажарилгунга қадар ўз кучида қолади.
Келажакда қарздорнинг мол-мулки ёки маблағлари борлиги аниқланса, мажбурий ижро ҳаракатлари қайта тикланади.
Мажбурий ижро бюроси директорининг биринчи ўринбосари Шавкат Ҳайдаровнинг айтишича, бу тизимга қарздорнинг ЖШШИРини киритиш орқали идоралараро ўзаро ҳамкорлик асосида назорат қилинади. Бугунги кунда МИБ 30 дан ортиқ давлат идоралари ва корхоналари билан интеграциялашган. Масалан, ИИВ автотранспорт воситаларини рўйхатга олади, кадастр органлари — кўчмас мулкни, Агроинспекция — қишлоқ хўжалиги ва махсус техникани, Солиқ қўмитаси — иш ҳақи тўғрисидаги маълумотларни, Марказий депозитарий — қимматли қоғозларни (акция, облигациялар).
«Агар қарздорнинг банк ҳисобрақамига пул тушса, бюро тизими бу ҳақда маълумот олади, кейин эса ундириш чоралари кўрилади», — деди у.
Шавкат Ҳайдаров мазкур қонун масъулиятли тўловчиларга эмас, фақат суд ва бошқа органлар томонидан ўз мажбуриятларини бажаришдан бўйин товлаган қарздорларга таъсир қилишини таъкидлади.
Қарздор тўғрисидаги маълумотлар фақат қуйидаги шартларда реестрдан чиқарилиши мумкин:
• қарздор ижро варақаси бўйича ўз мажбуриятларини бажарса;
• қарздор вафот этган тақдирда;
• ижро ҳужжати берилган суд ҳужжати ёки бошқа органнинг ҳужжати бекор қилинган ёки ҳақиқий эмас деб топилган тақдирда;
• агар 10 йил давомида қарздорнинг мол-мулки ёки маблағлари тўғрисида маълумот аниқланмаса;
• агар қарздор банкрот деб эълон қилинса.
Реестрдан чиқариш даъвогарнинг илтимосига биноан амалга оширилади.
Депутатлар қонун лойиҳасини биринчи ўқишда маъқуллади (олдинда иккинчи ва учинчи ўқиш бор). 138 депутат ёқлаб овоз берди, 2 нафари бетараф қолди, ҳеч ким қарши чиқмади.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 7 января приняла в первом чтении законопроект о введении реестра обязательств в Узбекистане.
Согласно действующему законодательству, если у должника нет имущества или доходов, которые можно использовать для взыскания, исполнительное производство считается оконченным, а введённые ограничения снимаются.
Законопроектом планируется внедрить институт «Реестр обязательств» по обеспечению безусловного исполнения судебных актов и актов иных органов. Его предлагалось ввести ещё с 1 декабря 2024 года по указу президента.
Реестр будет вести Бюро принудительного исполнения. В него будут вноситься сведения о должниках, которые не могут выполнить свои обязательства по судебным актам или актам других органов.
Если у должника нет имущества или денежных средств, с которых можно взыскать долг, информация о нём будет обязательно внесена в реестр. В Налоговом кодексе предусмотрят, что на налоговую задолженность, внесённую в реестр, не будет начисляться пеня.
После внесения в реестр все ограничения, наложенные на должника в рамках исполнительного производства (например, арест имущества, запрет на выезд за границу, блокировка счетов), будут сохраняться до полного исполнения обязательств.
Если в дальнейшем у должника будет обнаружено имущество или денежные средства, то принудительные исполнительные действия возобновятся.
Первый заместитель директора Бюро принудительного исполнения Шавкат Хайдаров сообщил, что за этим будут следить на основе межведомственного взаимодействия через введение ПИНФЛ должника в системе. Сегодня БПИ провело интеграцию со свыше 30 госорганами и предприятиями. Например, МВД регистрирует автотранспортные средства, органы кадастра — недвижимость, Агроинспекция — сельскохозяйственную и специальную технику, Налоговый комитет — информацию о зарплатах, Центральный депозитарий — ценные бумаги (акции, облигации).
«Если на счёт должника в банке поступят деньги, то система бюро получит об этом информацию, а затем будут приняты действия по взысканию», — заявил он.
Шавкат Хайдаров подчеркнул, что этот закон не коснётся ответственных плательщиков, а только тех должников, кто уклоняется от исполнения возложенных обязательств со стороны суда и других органов.
Сведения о должнике могут быть исключены из реестра только при следующих условиях:
• должник исполнит свои обязательства по исполнительному документу;
• в случае смерти должника;
• если судебный акт или акт другого органа, на основании которого был выдан исполнительный документ, будет отменён или признан недействительным;
• если в течение 10 лет не будут выявлены сведения об имуществе или денежных средствах должника;
• если должник будет признан банкротом.
Исключение из реестра происходит по заявлению взыскателя.
Депутаты одобрили законопроект в первом чтении (предстоит второе и третье чтения). «За» проголосовали 138 депутатов, 2 воздержались, никто не выступил против.