Ўзбекистонда Канада, Бразилия ва Америка қитъасининг бошқа етакчи давлатлари билан ҳамкорликни чуқурлаштириш ва кенгайтириш режалаштирилмоқда. Бу жамоатчилик муҳокамасига қўйилган 2025 йилга мўлжалланган давлат дастури лойиҳасида назарда тутилган.
Хусусан, лойиҳада Канадада Ўзбекистон бош консулхонасини очиш масаласини ишлаб чиқиш таклиф этилмоқда.
Канада ва Ўзбекистон ўртасидаги дипломатик муносабатлар аввалроқ Москвадаги элчихона орқали амалга оширилган бўлса, 2024 йилда бу жараён Остона шаҳрига кўчирилган. Канаданинг Қозоғистон, Ўзбекистон, Қирғизистон, Тожикистон ва Туркманистондаги элчиси Алан Хэмсон ҳисобланади. Ўзбекистоннинг АҚШ, Бразилия ва Канададаги элчиси Фурқат Сидиқовдир.
Бундан ташқари, Канада, Бразилия ва Куба билан сиёсий маслаҳатлашувларнинг навбатдаги раундларини ташкил этиш режалаштирилган.
Бошқа таклифлар қаторида Бразилия, Канада, Аргентина ва бошқа етакчи давлатларнинг салоҳиятли компанияларини Ўзбекистонга жалб қилиш орқали қўшма лойиҳаларни амалга ошириш ва турли иқтисодий тадбирларни ташкил этиш мавжуд.
Шунингдек, Куба билан соғлиқни сақлаш ва фармацевтика соҳаларида ҳамкорликни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилмоқда.
Лойиҳада Лотин Америкасидаги қишлоқ хўжалиги ривожланган мамлакатларнинг тегишли вазирликлари ва давлат органлари билан ҳамкорлик ўрнатиш ва тажриба алмашиш таклиф этилмоқда.
Давлат дастури лойиҳасига кўра, маданият ва спорт соҳасидаги икки томонлама алоқаларни ривожлантириш мақсадида Ўзбекистон ва Лотин Америкаси мамлакатларида ўтказиладиган турли тадбир ва фестивалларда маданият ва спорт соҳаси вакилларининг иштирокини таъминлаш режалаштирилган.

В Узбекистане планируется углубление и расширение сотрудничества с Канадой, Бразилией и другими ведущими партнёрскими странами Американского континента. Это предусмотрено проектом государственной программы на 2025 год, выставленным на общественное обсуждение.
В частности, предлагается разработать предложение об открытии генерального консульства Узбекистана в Канаде.
Дипломатические отношения Канады с Узбекистаном ранее осуществлялись через посольство в Москве, в 2024 году этот процесс был перенесён в Астану. Послом Канады в Казахстане, Узбекистане, Кыргызстане, Таджикистане и Туркменистане является Алан Хэмсон. Послом Узбекистана в США, Бразилии и Канаде является Фуркат Сидиков.
Кроме того, планируется организовать очередные раунды политических консультаций с Канадой, Бразилией и Кубой.
Среди других предложений — реализация совместных проектов и организация различных экономических мероприятий за счёт привлечения потенциальных компаний из Бразилии, Канады, Аргентины и других ведущих государств в Узбекистан.
Также рассматривается расширение сотрудничества с Кубой в сферах здравоохранения и фармацевтики.
Проектом предлагается установить сотрудничество и обмен опытом с профильными министерствами и государственными органами стран Латинской Америки с развитым сельским хозяйством.
Согласно проекту госпрограммы, планируется обеспечить участие представителей культурной и спортивной сфер в различных мероприятиях и фестивалях, проводимых в Узбекистане и странах Латинской Америки, для развития двусторонних связей в области культуры и спорта.