Ўзбекистонда турар жой бинолари қурилишига янги талабларни ишлаб чиқиш режалаштирилмоқда. Бу жамоатчилик муҳокамаси учун эълон қилинган 2025 йилга мўлжалланган давлат дастури лойиҳасида назарда тутилган.
Сентябрь ойига қадар кўп хонадонли турар жой биноларини лойиҳалаш, қуриш ва фойдаланишга топшириш жараёнида автомобиллар учун ерости тўхташ жойларини ташкил этишни назарда тутувчи ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқиш таклиф этилмоқда. Давлат дастури тўғрисидаги президент қарори лойиҳасида ерусти автотураргоҳлар ҳам қайд этилган.
Бошқа таклифлар орасида чиқинди, ёмғир ва техник сувдан фойдаланган ҳолда суғориш тизимларини ўрнатиш, санитария-техник воситалар истеъмол қиладиган сув ҳажмини 3−6 литргача чеклаш, сув сарфини камайтириш учун аэратор аралаштиргичлардан фойдаланиш кабилар ҳам бор.
Бундан ташқари, бинолар деворларини базальт асосидаги материаллар билан изоляциялаш (2023 йилда Тошкент шаҳридаги уйлар оммавий равишда базальт плиталар билан қопланган) ва уйларни ис гази сигнализатори билан жиҳозлаш режалаштирилмоқда.
2023 йилга мўлжалланган давлат дастури тўғрисидаги қарорда турар жой бинолари, ижтимоий ва савдо объектларини лойиҳалаш ва қуришда автотураргоҳлар, жумладан, кўп қаватли ва ерости тўхташ жойларини ташкил этиш мажбурий бўлиши кўзда тутилганди. Бироқ Шаҳарсозлик кодексига ўзгартиришлар киритилмади.

В Узбекистане планируется разработать новые требования при строительстве жилых домов. Это предусмотрено проектом государственной программы на 2025 год, опубликованном для общественного обсуждения.
До сентября предлагается разработать проект документа, предусматривающего создание подземных стоянок для автомобилей при проектировании, строительстве и приёмке в эксплуатацию многоквартирных жилых домов. В проекте указа президента к госпрограмме указаны в том числе надземные стоянки.
Среди других предложений — установка систем для полива с использованием сточных, дождевых и технических вод, ограничение объёма потребляемой воды санитарными устройствами на уровне 3−6 литров, использование аэраторных смесителей для снижения расхода воды.
Кроме того, планируется утепление стен зданий материалами на основе базальта (в 2023 году в Ташкенте массово обшивали дома базальтовыми плитами) и оснащение домов сигнализаторами угарного газа.
В указе о госпрограмме на 2023 год уже предусматривалось, что при проектировании и возведении жилых домов, социальных и торговых объектов станет обязательным создание автостоянок, в том числе многоэтажных и подземных. Однако поправки не были внесены в Градостроительный кодекс.