2024 йил кузатувлар тарихидаги энг иссиқ йил ва глобал ўртача ҳарорат саноатгача бўлган кўрсаткичларга нисбатан 1,5 даражадан ортиқ кўтарилган биринчи календарь йили бўлди, деб хабар берди BBC News Европа иқлим ўзгариши бўйича Copernicus хизматига таяниб.
Copernicus маълумотларига кўра, 2024 йилдаги глобал ўртача ҳарорат саноатлашишдан олдинги давр — яъни инсонлар катта миқдорда қазилма ёқилғиларни ёқишни бошлашидан аввалги давр — ҳароратидан тахминан 1,6°C юқори бўлди.
2024 йил кўрсаткичлари, ўз навбатида, 2023 йилда ўртача ҳарорат 1,48 даражага кўтарилган рекорддан ҳам юқорилади. Шундай қилиб, бу сўнгги ўн йиллик кузатувлар тарихидаги энг иссиқ йил бўлди, деб таъкидлайди иқлимшунослар.
Саноатгача бўлган давр билан таққослаганда йиллар бўйича ўртача глобал ҳарорат. BBC инфографикаси.
Мутахассисларнинг фикрича, ўтган йилги жазирама асосан инсоният фаолияти билан боғлиқ бўлиб, бунда Эль-Ниньо каби табиий об-ҳаво шароитлари камроқ роль ўйнаган.
«Шубҳасиз, иқлим ўзгаришига атмосферадаги иссиқхона газлари концентрацияси энг катта ҳисса қўшади», — деди Copernicus директори ўринбосари Саманта Бержесс.
Бир йиллик ўртача глобал ҳароратнинг 1,5 даражага ошиши Париж келишуви кўрсаткичининг бузилишини англатмайди, деб тушунтиради BBC News. Бу содир бўлиши учун ҳарорат 20 йил давомида 1,5 даража ёки ундан юқори бўлиши керак.
«Қачон биз 1,5 градусли узоқ муддатли чегарадан ўтамиз, буни олдиндан айтиш қийин, аммо бунга жуда яқинмиз», — деди иқлимшунос ва Оксфорд университети профессори Майлз Аллен.

2024 год стал самым тёплым годом в истории наблюдений и первым календарным годом, когда средняя глобальная температура повысилась более чем на 1,5 градуса Цельсия по сравнению с доиндустриальными показателями, сообщает BBC News со ссылкой европейскую Службу по изменению климата Copernicus.
По данным Copernicus, средняя глобальная температура в прошедшем году была на 1,6 градуса выше по сравнению с доиндустриальным периодом за 1850−1900 годы — период, когда люди не сжигали ископаемое топливо, выделяющее углекислый газ CO2, в больших объемах.
Показатели 2024 года превышают рекорд, установленный в 2023-м, когда средняя температура выросла на 1,48 градуса. Таким образом последнее десятилетие стало самым тёплым за всю историю наблюдений, отмечают климатологи.
изменение климата
Средняя глобальная температура по годам в сравнении с доиндустриальным периодом. Инфографика BBC.
Эксперты считают, что прошлогодняя жара обусловлена в основном человеческой деятельностью, а естественные погодные условия, такие как Эль-Ниньо, сыграли меньшую роль.
«Безусловно, наибольший вклад в изменение климата вносит концентрация парниковых газов в атмосфере», — заявила заместитель директора Copernicus Саманта Берджесс.
Превышение средней глобальной температуры одного года на 1,5 градуса не означает нарушение показателя Парижского соглашения, поясняет BBC News. Чтобы это произошло, температура должна оставаться на уровне или выше 1,5 градуса в течение 20-летнего периода.
«Когда именно мы пересечём долгосрочный порог в 1,5 градуса, предсказать трудно, но сейчас мы, очевидно, очень близки», — отметил климатолог и профессор Оксфордского университета Майлз Аллен.