Энергетика вазирлигида тадбиркорлар билан электромобилларни қувватлантириш станциялари билан боғлиқ муаммоларни муҳокама қилиш бўйича йиғилиш бўлиб ўтди, деб хабар қилди вазирлик матбуот хизмати.
Унда энергетика вазири ўринбосари Умид Мамадаминов, Бош прокуратура, «Ўзэнергоинспекция», Кадастр агентлиги, Тошкент шаҳри ҳокимлиги, шунингдек, «Ҳудудий электр тармоқлари» (ҲЭТ), «Яшил Энергия» вакиллари ҳамда зарядлаш станциялари бозори иштирокчилари, жумладан, Tok Bor, Megawatt Energy, GreenTE, Q.Watt, TezTok, Mustang Energy, Voltauto, EBB Charging ва Spectre Energy қатнашди.
«Субистеъмолчи сифатида аҳолига хизмат кўрсатиб келаётган компаниялар ўзлари дуч келган муаммолар ҳақида гапириб беришди. Тегишли мутасаддиларнинг бу борадаги изоҳлари тингланди», — дейилади бошқарма хабарида.
Вазирлик вакиллари яна бир бор ташкилот объектлар фаолиятини тўхтатиш бўйича буйруқ бермагани, аксинча, мамлакатда электромобиллар инфратузилмасини ривожлантиришни қўллаб-қувватлашини таъкидлади. Шу билан бирга, тадбиркорларга энергетика соҳасида қонун ҳужжатларида белгиланган меъёрларга қатъий риоя этиш бўйича тавсиялар берилди.
Тадбир якунлари бўйича таклиф қилинган ташаббусларни ўрганиш ва муҳокамаларни мунтазам давом эттириш тўғрисида қарор қабул қилинди, дейилади хабарда. Тадбиркорлар ва соҳа мутахассисларининг фикр ва таклифлари тингланиб, уларни ўрганишга келишилди.
Учрашув иштирокчиларидан бирининг «Газета.uz»га айтишича, учрашув умуман олганда ижобий ўтган.
«Қувватлаш станцияларини узиш бўйича ким буйруқ берганини тўлиқ аниқлашнинг имкони бўлмади, бироқ аввал ўчирилган объектларни қайтадан улаш лозимлиги айтилди. Керакли ҳужжатлар етишмаётган бўлса, тадбиркорларга уларни йиғиш учун бир ойга яқин вақт берилади. Биз Энергетика вазирлиги қандай ҳужжатлар ҳақида гапираётганига ойдинлик киритишни сўраганимизда „улар ҳақида гапиришга ҳали эрта“ деган жавоб олдик. Ўйлашимча, душанба кунига қадар вазият ойдинлашади ва қандай тартиблар таклиф қилинаётгани маълум бўлади. Айни пайтда жамоамиз ушбу масалалар устида иш бошлади ва тафсилотларга аниқлик киритмоқда», — деди у.
Томонлар зарядлаш станцияларини қонунийлаштириш билан боғлиқ қийинчиликларни ҳам муҳокама қилган. Кадастр агентлиги ҳали жарима қўлламаслигини, бироқ ҳозирги босқичда объектларни қонунийлаштира олмаслигини билдирган.
«Вазият музлатиб қўйилганга ўхшайди — масала ҳозирча тўхтаб турибди. Эҳтимол, Кадастр агентлиги юқорироқ даражада ечим излар», — деди компаниялардан бирининг вакили.
Шунингдек, у 8 декабрь куни станцияларни қайта улаш учун масъул этиб тайинланган ҲЭТ вакили билан учрашув бўлиб ўтганини айтди. Тадбиркорнинг тасдиқлашича, қувватлаш шоҳобчаларининг фаолияти тиклана бошлаган.
Тошкентдаги электромобилларни қувватлантириш шоҳобчаларининг мажбурий тўхтатилиши ва бузиб ташлаш талаблари декабрь ойи ўрталарида маълум бўлган эди. Ўшанда «Газета.uz» электр шоҳобчалари операторлари билан содир бўлган воқеа сабаблари ва соҳа учун юзага келиши мумкин бўлган оқибатларни муҳокама қилган (рус тилида).
ЎзЛиДеП депутати Нуриддин Султонов Энергетика вазирлиги ва Кадастр агентлигига Тошкент шаҳрида электромобилларни қувватлаш станциялари фаолияти тўхтатилиши сабаблари ва уларни демонтаж қилиш талабига ойдинлик киритишни сўраб депутатлик сўрови юборди.
2 январь куни энергетика вазири ўринбосари Умид Мамадаминов декабрь ойида «тегишли идоралар» рейд ўтказгани, унинг давомида бир қанча қувватлантириш станциялари ўчирилганини тасдиқлади. Бироқ вазирлик аралашувидан сўнг уларнинг бир қисми қайтадан электр тармоғига уланган.
«Фақат техник ва бошқа талабларга жавоб бермайдиган 11 та [электромобилларни қувватлантириш] станцияларига ҳужжатлаштириш масалаларини ҳал қилиш учун вақт берилди. Бугунги кунда улар ҳам тармоққа уланган, Тошкент шаҳрида бирорта ҳам ўчирилган қувватлантириш станцияси йўқ», — деганди энергетика вазири ўринбосари.
Spot 4 январь куни Энергетика вазирлиги раҳбари ўринбосарининг баёнотларига қарамай, барча зарядлаш станциялари тармоққа қайта уланмагани ҳақида хабар берди.

Министерство энергетики Узбекистана провело встречу с предпринимателями, чтобы обсудить проблемы с зарядными станциями для электромобилей, сообщила пресс-служба Минэнерго.
В ней приняли участие заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов, представители Генеральной прокуратуры, «Узэнергоинспекции», Агентства по кадастру, хокимията Ташкента, а также компаний «Региональные электрические сети» (РЭС), «Яшил энергия» и участников рынка зарядных станций, включая Tok Bor, Megawatt Energy, GreenTE, Q.Watt, TezTok, Mustang Energy, Voltauto, EBB Charging и Spectre Energy.
«Компании, предоставляющие услуги населению как конечным потребителям, рассказали о проблемах, с которыми они сталкиваются, а соответствующие должностные лица дали свои разъяснения по этим вопросам», — говорится в сообщении ведомства.
Представители министерства вновь подчеркнули, что ведомство не давало распоряжений о прекращении работы объектов и, напротив, поддерживает развитие инфраструктуры электротранспорта в стране. Вместе с тем предпринимателям рекомендовали строго соблюдать установленные законодательством правила в сфере энергетики.
Итогом мероприятия стало решение изучить предложенные инициативы и продолжить обсуждения на регулярной основе, отмечается в сообщении. Были выслушаны мнения и предложения предпринимателей и специалистов отрасли, которые будут проработаны для дальнейшего внедрения.
Один из участников встречи рассказал «Газете.uz», что встреча в целом прошла позитивно.
«Чётко определить, кто отдавал распоряжения об отключении зарядных станций, не удалось, но было сказано, что ранее отключённые объекты должны быть снова подключены. Если не хватает необходимых документов, предпринимателям дадут около месяца на их сбор. Мы попросили уточнить, о каких документах говорило Минэнерго, и получили ответ, что „пока рано говорить о них“. Думаю, к понедельнику ситуация прояснится, и станет ясно, какие процедуры предлагаются. В данный момент наша команда начала работать над этими вопросами и уточняет детали», — сообщил он.
Стороны также обсудили сложности с узакониванием зарядных станций. Агентство по кадастру заявило, что пока не будет применять штрафные меры, но и легализовать объекты на текущем этапе не может.
«Ситуацию как бы заморозили — пока вопрос на паузе. Вероятно, Агентство по кадастру будет искать решение на более высоком уровне», — уточнил представитель одной из компаний.
Он также сообщил, что 8 декабря прошла встреча с представителем РЭС, назначенным ответственным за повторное подключение станций. Предприниматель подтвердил, что станции зарядки начали включать.
Как развивались события
О принудительном отключении и требованиях снести зарядные станции для электромобилей в Ташкенте стало известно в середине декабря. Тогда «Газета.uz» обсудила с операторами электрозаправок причины произошедшего и возможные последствия для отрасли.
Депутат УзЛиДеП Нуриддин Султонов направил запрос в Министерство энергетики и Агентство по кадастру с просьбой разъяснить основания для отключений и требований демонтажа зарядных станций в столице.
2 января заместитель министра энергетики Умид Мамадаминов подтвердил, что в декабре «соответствующие органы» провели рейд, в ходе которого были отключены несколько зарядных станций. Однако после вмешательства министерства часть из них была вновь подключена к электросети.
«Только 11 станциям [зарядки электромобилей], которые не соответствовали техническим и другим требованиям, дали время на решение вопросов с документацией. На сегодняшний день они также подключены к сети, и в Ташкенте нет ни одной отключённой зарядной станции», — сообщал замминистра энергетики.
Spot 4 января сообщил, что не все зарядные станции были снова подключены к сети, несмотря на заявления замглавы Минэнерго.