Жаҳон банки Ўзбекистон иқтисодий ўсишининг асосий омилларидан бири бўлган хизматлар соҳасининг Ўзбекистондаги ҳолати бўйича янги ҳисоботини тақдим этди. Унда ташкилот иқтисодиёт ўсиши, иш ўринлари яратиш ва жаҳон савдосига интеграциялашиш учун Ўзбекистонни хизматлар соҳасини ислоҳ қилишга чақирди ва қатор тафсиялар берди.
Ҳисоботда соҳани ривожлантириш йўлидаги қийинчилик ва имкониятлар таҳлил қилиниб, уни либераллаштириш ва модернизация қилишга йўналтирилган ислоҳотлар таклиф этилган. Тегишли чора-тадбирларнинг амалга оширилиши меҳнат унумдорлигининг ошишига, янги иш ўринларининг яратилишига ва хизматлар соҳасига инвестициялар жалб этилишига ҳамда иқтисодиётнинг ўсишда давом этишига олиб келиши айтилган.
Хизматлар соҳаси Ўзбекистон иқтисодиётининг асосий устунларидан бири бўлиб, ЯИМ ўсишини рағбатлантириш ва иш ўринларини яратишда муҳим роль ўйнаши таъкидланган. 2023 йилда унинг ЯИМдаги улуши номинал қийматларда 43,9 фоизни ташкил этиб, саноат (23,5 фоиз), қишлоқ хўжалиги (20,6 фоиз) ва қурилиш (7,1 фоиз) ҳиссасидан юқорироқ бўлган.
Ўзбекистонда барча иш ўринларининг ярмидан кўпини таъминлаб келаётган хизмат кўрсатиш соҳаси мустақилликка эришилганидан буён мамлакат иқтисодиётини таркибий жиҳатдан трансформация қилишда асосий роль ўйнаган. 1991 йилдан 2022 йилгача ушбу сектордаги бандлик улуши 37 фоиздан 50 фоизгача ошди, бу эса қишлоқ хўжалигида бандлик даражаси пасайишини деярли тўлиқ қоплаш имконини берди.
2017 йилдан бошлаб Ўзбекистонда бозор ислоҳотлари барқарор иқтисодий ўсишга замин яратиб, ялпи ички маҳсулотнинг ўртача йиллик ўсиш суръати 5,5 фоиз атрофида бўлди. 2023 йилда хизматлар соҳасининг ривожланиши ортидан ЯИМ 6,3 фоизга ўсди. 2024 йилда мамлакат ялпи ички маҳсулоти яна 6 фоизга ўсиши кутилмоқда, бу эса Ўзбекистонга Европа ва Марказий Осиё минтақасидаги энг тез ривожланаётган бешта иқтисодиёт қаторига кириш имконини беради.
«Бироқ, ҳозирги вақтда иқтисодиётнинг таркибий трансформацияси секинлашди ва хизматлар соҳасининг ялпи ички маҳсулотдаги улуши паст даражада ошди — 2010 йилдаги 41 фоиздан 2022 йилда 44 фоизгача, ушбу секторда бандлик улуши эса 2010 йилдан бери қарийб 50 фоиз даражасида барқарорлашди», — дейилади ҳисоботда.
«Барқарор ўсишни таъминлаш учун хусусий секторни кенгайтириш ва хизматлар соҳасини, айниқса глобал инновацион хизматлар суб-секторини янада ривожлантиришга қаратилган ислоҳотларни амалга ошириш зарур. Бундай хизматларга ахборот-коммуникация технологиялари (АКТ), профессионал хизматлар (консалтинг, юридик, архитектура, муҳандислик ва бошқалар), шунингдек молиявий хизматлар киради», — дея қайд этган Жаҳон банки.
Ҳисоботда қайд этилишича, Ўзбекистонда иқтисодий ўсишнинг юқори суръатларини таъминлаш ва янги иш ўринларини яратиш учун хизматлар соҳасининг салоҳияти етарли даражада амалга оширилмай қолмоқда. Хусусан, сектордаги бандликнинг қарийб 60 фоизи чакана савдо, меҳмонхона бизнеси ва транспорт каби паст малакали хизматлар суб-секторида тўпланган. Ушбу йўналишларда 2017 йилда 2022 йилгача бўлган даврда меҳнат унумдорлиги бўйича катта натижаларга эришилмади.
Шу билан бирга, соғлиқни сақлаш ва таълим каби ижтимоий хизматлар асосан давлат харажатларининг ошиши ҳисобига кенгайди. 2017−2022 йиллар оралиғида хизматлар соҳасидаги жами янги иш ўринларининг 77 фоизи айнан ушбу суб-секторда яратилган.
Юқорида тилга олинган суб-секторлар билан таққослаганда, ихтисослашган билим ва кўникмаларни талаб қиладиган глобал инновацион хизматлар саноатга қараганда икки баравар юқори меҳнат унумдорлигини кўрсатади. Бироқ, ушбу суб-секторда хизмат кўрсатиш секторидаги барча ишчиларнинг атиги 4 фоизи ишлайди. Хусусий сектор глобал инновацион хизматлар улушини, шунингдек, паст малакали хизматлар суб-секторида меҳнат унумдорлигини ошириши мумкин.
Хизматларнинг турли суб-секторлари самарадорлигини ошириш учун Жаҳон банки ўз ҳисоботида Ўзбекистонга учта йўналишда прогрессга эришиш орқали асосий вазифаларни ҳал қилишга эътибор қаратишни тавсия қилади: ташқи бозорлар билан боғлиқликни ривожлантириш, маҳаллий компаниялар ва корхоналар рақобатбардошлигини кучайтириш, шунингдек ишчиларнинг зарур компетенцияларни (билим ва кўникмаларни) эгаллаши. Нима учун бу омиллар муҳим?
Таъкидланишича, денгизга чиқиш имкониятига эга бўлмаган мамлакат сифатида Ўзбекистон ташқи бозорларга кириш имкониятини кенгайтириш учун ўзининг жисмоний ва рақамли боғлиқлигини такомиллаштириши керак. Жисмоний боғлиқлик соҳасида 2023 йилда Ўзбекистон Жаҳон банкининг Логистика самарадорлиги индексида дунёнинг 139 иқтисодиёти орасида 88-ўринни эгаллаган.
Ҳисоботда айтилишича, рақамли боғлиқлик соҳасида аҳолининг 4G/LTE тармоғи каби юқори тезликдаги мобил интернетдан фойдаланиши чекланганлигича қолмоқда — унинг қамрови 2023 йилда 92 фоизни ташкил этди, бу ушбу алоқа тури билан умумий қамровдан камроқ. Шу билан бирга, аҳолининг атиги 40 фоизи рақамли тўловлардан фойдаланади. Хусусан, ушбу чекловлар АКТ хизматлари ва рақамли бизнес ривожига тўсқинлик қилмоқда.
Рақобатбардошликни кучайтириш соҳасида Жаҳон банки ва ЖСТнинг Хизматлар савдосидаги чекловлар индекси Ўзбекистон 31 та суб-секторнинг 11 тасида трансчегаравий хизматлар кўрсатиш учун тўлиқ ёпиқ эканлигини кўрсатмоқда. Улар орасида архитектура, муҳандислик ва бухгалтерия хизматлари каби бир нечта профессионал хизматлар мавжуд.
Бундан ташқари, Ўзбекистон фуқароларининг шахсий маълумотларини мамлакат ҳудудида жойлашган техник воситаларда сақлаш тўғрисидаги қонунчилик талаблари (шахсий маълумотларнинг локализацияси) маҳаллий фирмалар ва компаниялар томонидан трансчегаравий АКТ хизматларини кўрсатишни сезиларли даражада чеклайди.
Шу билан бирга, телекоммуникация тармоғида, шунингдек, ҳаво ва темир йўл транспорти хизматларини кўрсатишда давлат корхоналарининг устунлиги бозор рақобати учун сезиларли тўсиқларни келтириб чиқаради ва ушбу соҳаларга хусусий инвестицияларни жалб қилишни қийинлаштиради.
Ҳисоботда келтирилишича, зарур компетенцияларни эгаллаш бўйича Ўзбекистон хизматлар соҳасининг тегишли суб-секторларида ишлаш учун зарур бўлган асосий кўникма ва билимларни ривожлантиришга кўпроқ сармоя киритиши керак. Хусусан, мамлакатда олий таълим олиш имконияти чекланганлигича қолмоқда. Олий таълим муассасаларига қабул даражаси 2022 йилда 31,5 фоизни ташкил этиб, бу Европа ва Марказий Осиё мамлакатлари бўйича ўртача кўрсаткичнинг — 80 фоизга етади — ярмидан камроғини ташкил этади. Бундан ташқари, Ўзбекистонда базавий АКТ кўникмалари яхши ривожланмаган: аҳолининг атиги 15 фоизга яқини бундай кўникмаларга эга.
Жаҳон банки хусусий корхоналарнинг ўсиши ва хизматлар соҳасининг ривожланишига йўл бермаётган ушбу тўсиқларни бартараф этиш учун регуляторлик ислоҳотларини ўтказишни тавсия қилади. Асосий чора-тадбирлар қуйидагиларга қаратилиши мумкин:
• Жисмоний инфратузилма (автомобиль йўллари, темир йўллар, аэропортлар) ва рақамли инфратузилмани (кенг полосали интернет, 4G/LTE тармоғи) ривожлантиришга инвестицияларни ошириш;
• божхона процедураларини такомиллаштириш ва юкларни кузатиб боришнинг замонавий тизимларини жорий этиш орқали логистика самарадорлигини ошириш;
• телекоммуникациялар, ҳаво ва темир йўл транспорти тармоқларида давлат монополияларининг ролини қисқартириш ҳисобига хизматлар бозорини эркинлаштириш;
• шахсий маълумотларни локализациялаш талабларини юмшатиш орқали АКТ хизматларининг трансчегаравий савдосига чекловларни олиб ташлаш;
• хизматлар соҳаси учун малакали кадрлар тайёрлаш мақсадида олий таълим олиш имкониятини кенгайтириш ва унинг сифатини оширишга инвестицияларни ошириш;
• ходимларнинг асосий АКТ кўникмаларини ривожлантириш учун касбий таълимни, шу жумладан «Бир миллион ўзбек дастурчилари» каби дастурларни қўллаб-қувватлаш;
• Тошкентдаги IT-Park каби ривожланаётган АКТ хабларига халқаро мутахассисларни жалб қилиш учун виза тартибларини соддалаштиришда давом этиш.
Ҳисоботда ёзилишича, хизмат кўрсатиш соҳасини либераллаштириш ва модернизация қилиш учун таклиф этилган ислоҳотларни амалга ошириш Ўзбекистонга қуйидагича сезиларли иқтисодий фойда келтиради:
• хусусан, хизматлар савдосини тўлиқ либерализация қилиш мамлакатнинг реал ЯИМни 17 фоизга ошириши мумкин;
• молия, алоқа ва суғурта соҳалари мос равишда 23 фоиз, 39 фоиз ва 45 фоизга ўсиши мумкин;
• хизматлар соҳасини либераллаштириш фармацевтика, электроника ва машинасозлик каби тармоқларни ҳам мос равишда 24 фоиз, 30 фоиз ва 23 фоизга ўсишини таъминлаши мумкин;
• хизмат кўрсатиш соҳасида рақобатбардошликни ошириш малакали ва малакасиз ходимларнинг иш ҳақи ўсиши орқали аҳолининг реал даромадларини 16 фоизга ошириши мумкин.
Бундан ташқари, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши хизматлар соҳасини либераллаштириш бўйича ислоҳотларни амалга ошириш учун ноёб имкониятдир. Ушбу чора-тадбирлар соҳа фаолиятини халқаро стандартларга мослаштириш, хорижий инвестицияларни жалб қилишга ва инновацияларни жорий этишга ёрдам беради, дейилади ҳисоботда.

Всемирный банк представил новый отчёт о состоянии сектора услуг в Узбекистане. В документе анализируются барьеры и возможности для развития сектора, а также предложены реформы, направленные на его либерализацию и модернизацию, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
«Сектор услуг является одним из ключевых столпов экономики Узбекистана, играющим ведущую роль в стимулировании роста ВВП и создании рабочих мест», — говорится в обзоре отчета.
В 2023 году его доля в ВВП в номинальных величинах составила 43,9%, что превышает вклад промышленности (23,5%), сельского хозяйства (20,6%) и строительства (7,1%).
Сектор услуг, обеспечивающий более половины всех рабочих мест в Узбекистане, сыграл ключевую роль в структурной трансформации экономики страны с момента обретения независимости. С 1991 по 2022 год доля занятости в этом секторе увеличилась с 37% до 50%, что позволило практически полностью компенсировать снижение занятости в сельском хозяйстве, отметили аналитики.
С 2017 года рыночные реформы в Узбекистане способствовали устойчивому экономическому росту, со среднегодовым темпом роста ВВП на уровне около 5,5%. В 2023 году ВВП увеличился на 6.3% благодаря развитию сектора услуг. Прогнозируется, что в 2024 году ВВП страны вырастет ещё на 6%, что позволит Узбекистану войти в пятёрку самых быстрорастущих экономик в регионе Европы и Центральной Азии.
Однако, подчёркивается в отчёте ВБ, в настоящее время структурная трансформация экономики замедлилась, и вклад сектора услуг в ВВП увеличился лишь незначительно — с 41% в 2010 году до 44% в 2022 году, а доля занятости в этом секторе с 2010 года стабилизировалась на уровне около 50%.
Для обеспечения устойчивого роста аналитики ВБ предлагают провести реформы, направленные на расширение частного сектора и развитие сектора услуг, особенно в подсекторе глобальных инновационных услуг. К таким услугам относятся информационно-коммуникационные технологии (ИКТ), профессиональные услуги (консалтинговые, юридические, архитектурные, инжиниринговые и т. п.), а также финансовые услуги.
В Узбекистане потенциал сектора услуг остаётся недостаточно реализованным для обеспечения более высоких темпов экономического роста и создания новых рабочих мест, считают эксперты.
В частности, около 60% занятости в секторе сосредоточено в подсекторе низкоквалифицированных услуг, таких как розничная торговля, гостиничный бизнес и транспорт. Они продемонстрировали ограниченные достижения в плане производительности труда в период с 2017 по 2022 годы.
В то же время, социальные услуги, такие как здравоохранение и образование, расширялись в основном за счёт увеличения государственных расходов. В период с 2017 по 2022 годы 77% всех новых рабочих мест в секторе услуг были созданы именно в этом подсекторе.
По сравнению с вышеназванными подсекторами, глобальные инновационные услуги, требующие специализированных знаний и навыков, показывают в два раза большую продуктивность труда, чем промышленность. Однако в этом подсекторе занято всего 4% всех работников сектора услуг. Частный сектор мог бы увеличить долю глобальных инновационных услуг, а также повысить производительность труда в подсекторе низкоквалифицированных услуг, считают в ВБ.
Для повышения эффективности различных подсекторов услуг Всемирный банк в своём отчёте рекомендует Узбекистану сосредоточиться на задачах в трёх областях:
Развитие связанности с внешними рынками
Как страна, не имеющая выхода к морю, Узбекистан должен улучшить свою физическую и цифровую связанность для расширения доступа к внешним рынкам.
В области физической связанности в 2023 году Узбекистан занимал 88-е место среди 139 экономик мира в Индексе эффективности логистики Всемирного банка.
В области цифровой связанности доступ населения к высокоскоростному мобильному интернету, таким как сети 4G/LTE, остаётся ограниченным — его охват в 2023 году составил 92%, что меньше, чем всеобщее покрытие этим видом связи. При этом только около 40% населения пользуются цифровыми платежами. В частности, эти ограничения препятствуют развитию ИКТ-услуг и цифрового бизнеса.
Усиление конкурентоспособности местных фирм и компаний
В области усиления конкурентоспособности Индекс ограничений в торговле услугами Всемирного банка и ВТО показывает, что Узбекистан полностью закрыт для трансграничного предоставления услуг в 11 из 31 подсектора. Среди них — несколько видов профессиональных услуг, такие как архитектурные, инжиниринговые и бухгалтерские услуги.
Кроме того, законодательные требования о хранении персональных данных граждан Узбекистана на технических средствах, физически расположенных на территории страны (локализация персональных данных), существенно ограничивают трансграничное предоставление ИКТ-услуг со стороны местных фирм и компаний. В то же время, доминирование государственных предприятий в телекоммуникационной отрасли, а также в предоставлении услуг воздушного и железнодорожного транспорта, создаёт значительные барьеры для рыночной конкуренции и затрудняет привлечение частных инвестиций в эти сферы, отмечается в отчете.
Приобретение работниками необходимых знаний и навыков
В области приобретения необходимых компетенций Узбекистану следует больше инвестировать в развитие ключевых навыков и знаний, необходимых для работы в соответствующих подсекторах услуг. В частности, доступ к высшему образованию в стране остаётся ограниченным, отметили в ВБ. Уровень зачисления в высшие учебные заведения в 2022 году составил 31,5%, что менее половины от среднего показателя по странам Европы и Центральной Азии, где этот показатель достигает 80%. Кроме того, базовые ИКТ-навыки в Узбекистане развиты слабо: всего лишь около 15% населения обладают такими навыками, добавили в ВБ.
Всемирный банк рекомендует проведение регуляторных реформ для устранения указанных барьеров, препятствующих росту частных предприятий и развитию сектора услуг. Основные меры могли бы быть направлены на:
• увеличение инвестиций в развитие физической инфраструктуры (автодорог, железных дорог, аэропортов) и цифровой инфраструктуры (широкополосного интернета, сети 4G/LTE);
• повышение эффективности логистики путём совершенствования таможенных процедур и внедрения современных систем отслеживания грузов;
• либерализацию рынков услуг за счёт сокращения роли государственных монополий в секторах телекоммуникации, воздушного и железнодорожного транспорта;
• снятие ограничений на трансграничную торговлю ИКТ-услугами через смягчение требований о локализации персональных данных;
• увеличение инвестиций в расширение доступа к высшему образованию с целью подготовки квалифицированных кадров для сектора услуг;
• поддержку профессионального обучения, включая программы типа «Один миллион узбекских программистов», для развития ключевых ИКТ-навыков работников;
• дальнейшее упрощение визовых процедур для привлечения международных специалистов в развивающиеся ИКТ-хабы, такие как IT-Park в Ташкенте.
В ВБ считают, что реализация предложенных реформ для либерализации и модернизации сектора услуг принесёт Узбекистану значительные экономические выгоды:
• полная либерализация торговли услугами может увеличить реальный ВВП страны на 17%;
• сферы финансов, связи и страхования могут вырасти на 23%, 39% и 45% соответственно;
• либерализация сектора услуг может также содействовать развитию таких отраслей, как фармацевтика, электроника и машиностроение, с ростом на 24%, 30% и 23% соответственно;
• повышение конкурентоспособности в секторе услуг может увеличить реальные доходы населения на 16%, способствуя росту заработной платы квалифицированных и неквалифицированных работников.
«Кроме того, присоединение Узбекистана к ВТО предоставляет собой уникальную возможность для либерализации сектора услуг. Эти меры помогут привести деятельность сектора в соответствие с международными стандартами и способствовать притоку иностранных инвестиций и внедрению инноваций», — отметили в заключение в ВБ.