Олий Мажлис Қонунчилик палатаси 14 январь куни бўлиб ўтган мажлисда Ўзбекистонда букмекерлик фаолиятини қонунийлаштиришга доир тузатишларни қабул қилди.
Ҳужжат президентнинг апрель ойидаги фармони ижроси учун ишлаб чиқилган бўлиб, унга кўра 2025 йил 1 январдан бошлаб таваккалчиликка асосланган онлайн ўйинлар ва букмекерлик фаолиятини ташкил этишга рухсат берилади.
Соҳани тартибга солиш учун қимор ўйинлари, лотереялар ва ставкаларни ташкил этиш учун лицензия бериш тартиби, ушбу ўйинларда иштирок этиши тақиқланган фуқароларнинг тоифаларини белгилаш, ўйинларга қарам бўлган шахслар рўйхатини юритиш, букмекерлик фаолиятининг ўзига хос хусусиятлари (лудоманиядан азият чекаётганлар) назарда тутилган.
Қўшимчалар билан Интернетда қимор ўйинларини ҳуқуқий тартибга солиш, ўйинларга ҳаддан ташқари мойил бўлган фуқароларнинг иштирокини чеклаш механизмларини жорий этиш, шунингдек, хорижий ва ноқонуний хизматлардан фойдаланишни чеклашга қаратилган ҳуқуқий нормаларни белгилаш назарда тутилган.
Депутатларнинг фикрича, ушбу қонуннинг қабул қилиниши капитал ва суғурта бозорини янада ривожлантиришга, шунингдек, таваккалчиликка асосланган лотерея ва ўйинларни тартибга солишга хизмат қилади.
Қонун, шунингдек, Қимматли қоғозлар марказий депозитарийси, суғурта ташкилотлари ва фонд бозори фаолиятини, шунингдек ушбу соҳалардаги ваколатли орган (Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги) фаолиятини тартибга солиш ва унинг функцияларини белгилайди.
Қонунни кўриб чиқиш
24 декабрь куни бўлиб ўтган мажлисда 120 нафар депутат қонунни қабул қилиш учун биринчи ўқишда овоз берди, 10 нафари қарши чиқди (улардан 7 нафари «Миллий тикланиш», 3 нафари «Адолат» партиясидан), 12 нафари бетараф қолди, 2 нафари овоз бермади.
Истиқболли лойиҳалар миллий агентлиги директорининг биринчи ўринбосари Вячеслав Пакнинг маълум қилишича, бошқа қонун лойиҳаси билан Жиноят кодексининг 278-моддаси 4-қисмига ўзгартиришлар киритиш режалаштирилмоқда, унга кўра, ҳозирда телекоммуникация тармоқларида, шу жумладан, провайдерлар томонидан хизматлар кўрсатиш, қимор ва таваккалчиликка асосланган бошқа ўйинларни ташкил этиш ёки ўтказиш учун тегишли дастурий таъминотни кўпайтириш, тарқатиш тақиқланади.
«Миллий тикланиш» партиясидан сайланган депутат Илҳом Абдуллаев биринчи ўқиш пайтида букмекерлик фаолиятига оид тузатишлар билан бирга «Реклама тўғрисида»ги қонунга ҳам ўзгартиришлар киритиш зарурлигини таъкидлаган эди. «Букмекерлик идораларига ишлашга рухсат бериш ва шу билан бирга ушбу фаолият ҳақидаги маълумотларни тарқатишни тартибга солмаслик мумкин эмас», — деди у.
Унинг сўзларига кўра, ёшларни хорижий мамлакатларда бўлгани каби букмекерлик идоралари ва қимор ўйинлари рекламасидан ҳимоя қилиш муҳим. «Вақт бўйича чекловлар бор. Бундай реклама ва ахборот айланиши кундузи содир бўлмаслиги керак. Буларнинг барчаси кечаси соат 23:00 дан 7:00 гача бўлиши керак. Жой бўйича албатта чеклов бўлиши керак. Уларни қўйиш мумкин бўлган ва мумкин бўлмаган жойлар бор. Шаҳарнинг ҳеч бир ерида, ҳеч бир баннерда, таълим муассасалари атрофида бундай маълумотни жойлаштириш мумкин эмас», — деди депутат.
Шунингдек, Абдуллаев рекламада ёшларга мурожаат қилишни тақиқлаш, бу соҳани муваффақиятга эришиш жойи ва асосий даромад манбаи сифатида тақдим этиш зарурлигини таъкидлади. Бундан ташқари, реклама хавфлар ва оқибатлар тўғрисидаги маълумотлар билан бирга бўлиши керак.
Депутатнинг таъкидлашича, таклиф этилаётган қонун лойиҳалари реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатларига тузатишлар киритилмагани сабабли «концептуал жиҳатдан тўлиқ эмас».
Президентнинг 2024 йил 19 апрелдаги букмекерлик фаолияти ва қимор ўйинларини легаллаштириш тўғрисидаги фармони билан уч ой муддатда «Реклама тўғрисида»ги қонун ва бошқа ҳужжатларга ўзгартиришлар киритиш лойиҳасини Вазирлар Маҳкамасига киритиш топширилди.
Қонунни қабул қилиш
14 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда депутатлар қонун лойиҳасини иккинчи ўқишда маъқуллади — 122 киши «ёқлади», 5 киши «қарши,» 5 киши бетараф қолди, 7 киши овоз бермади. Букмекерлик фаолиятига оид тузатишларга қарши 10 киши овоз берди.
Учинчи ўқишда 118 нафар депутат ёқлаб, 8 нафари қарши, 5 нафари бетараф, 7 нафари овоз бермади.
«Миллий тикланиш» партияси етакчиси Алишер Қодировнинг айтишича, унинг партияси дастлаб «аҳолини унчалик қувонтирмайдиган» ушбу қонунга қарши бўлган.
«Биз назоратни кучайтириш орқали соҳани тартибга солиш концепциясини қўллаб-қувватладик, чунки бу масала тақиқ билан ҳал қилинмайди. Партиямиз қонунни фақат шунинг учун қўллаб-қувватлади», — деди у.
Декабрь ойида ҳукумат Ўзбекистонда қимор, лотерея ва ставкаларни ташкил этиш бўйича талаб ва шартларни тасдиқлади. Ташкилотчилар учун лицензия муддати беш йилни ташкил этади, уларнинг устав капитали камида 56,25 млрд сўм бўлиши керак. Шунингдек, тақиқ ва чекловлар ўрнатилган.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 14 января приняла поправки для легализации букмекерской деятельности в Узбекистане. Закон отправлен в Сенат.
Документ был разработан для исполнения апрельского указа президента, согласно которому с 1 января 2025 года разрешается организация онлайн-игр, основанных на риске, и букмекерская деятельность.
Для регулирования сферы предусмотрен порядок выдачи лицензии для организации азартных игр, лотерей и ставок, определение категорий граждан, которым запрещено участвовать в этих играх, ведение списка лиц, зависимых от игр, особенности букмекерской деятельности (страдающие лудоманией).
Поправками предусмотрено правовое регулирование азартных игр в интернете, внедрение механизмов ограничения участия граждан с чрезмерным пристрастием к играм, а также определение правовых норм, направленных на ограничение пользования зарубежными и нелегальными сервисами.
По мнению депутатов, принятие этого закона послужит дальнейшему развитию рынка капитала и страхования, а также регулированию лотерей и игр, основанных на риске.
Закон также определяет регулирование деятельности Центрального депозитария ценных бумаг, страховых организаций и фондового рынка, а также уполномоченного органа (Национального агентства перспективных проектов) в этих сферах и его функции.
Рассмотрение закона
На заседании 24 декабря в первом чтении 120 депутатов проголосовали за принятие закона, 10 выступили против (7 из них — из партии «Миллий тикланиш», 3 — «Адолат»), 12 воздержались, 2 не голосовали.
Первый заместитель директора Национального агентства перспективных проектов Вячеслав Пак также сообщил, что другим законопроектом планируется внести изменения в часть 4 статьи 278 Уголовного кодекса, согласно которой сейчас запрещено предоставление услуг в сетях телекоммуникации, в том числе провайдерами, тиражирование, размножение, распространение соответствующего программного обеспечения для организации или проведения азартных и других основанных на риске игр.
Депутат от партии «Миллий тикланиш» Илхом Абдуллаев во время первого чтения отмечал, что вместе с этим поправками о букмекерской деятельности необходимо также внести изменения в закон «О рекламе». «Невозможно разрешить работать букмекерским конторам и при этом никаким образом не регулировать распространение информации об этой деятельности», — сказал он.
По его словам, важно оградить молодых людей от рекламы букмекерских контор и азартных игр, как это сделано в зарубежных странах. «Есть ограничения по времени. Такая реклама и оборот такой информации не должны происходить днём. Это всё должно быть ночью с 23:00 до 7:00. Обязательно есть ограничение по месту. Есть места, где их можно ставить, где нельзя. Нигде в городе, ни на одном баннере, вокруг образовательных учреждений нельзя размещать такую информацию», — заявил парламентарий.
Абдуллаев также указал, что необходимо запретить в рекламе обращаться к молодёжи, преподносить эту сферу как место для достижения успеха и основной источник дохода. Кроме того, реклама должна сопровождаться информацией о рисках и последствиях.
Депутат отмечал, что предлагаемый законопроекты «концептуально неполный» из-за отсутствия поправок в законодательство о рекламе.
Указом президента о легализации букмекерской деятельности и азартных игр от 19 апреля 2024 года было поручено в трёхмесячный срок внести в Кабмин проект поправок в закон «О рекламе» и другие документы.
Принятие закона
На заседании 14 января депутаты одобрили приняли законопроект во втором чтении — 122 голосов «за», 5 «против», 5 воздержались, 7 не голосовали. В части поправок о букмекерской деятельности, голосовавших против было 10 человек.
В третьем чтении 118 депутатов проголосовали «за», 8 — против, 5 воздержались, 7 не голосовали.
Лидер партии «Миллий тикланиш» Алишер Кадиров сообщил, что его партия изначально была против этого закона, «который не слишком обрадует наше население».
«Мы поддержали концепцию о регулировании сферы через усиление контроля, так как этот вопрос не решался запретом. Наша партия поддержала закон только из-за этого», — сказал он.
В декабре правительство утвердило требования и условия для организации азартных игр, лотерей и ставок в Узбекистане. Срок лицензии для организаторов составит пять лет, их уставной капитал должен быть минимум 56,25 млрд сумов. Установлены также запреты и ограничения.