Тошкент президент мактаби барқарор ривожланиш бўйича Шайх Зоид Ол Наҳаён номидаги нуфузли мукофотнинг «Глобал ўрта мактаблар» номинациясида ғолиб деб топилди, дея хабар бермоқда президент матбуот котиби Шерзод Асадов.
Мукофотни Бирлашган Араб Амирликлари президенти Шайх Муҳаммад бин Зоид Ол Наҳаён топширди.
Абу-Дабидаги тақдирлаш маросимида президент Шавкат Мирзиёев ҳам иштирок этди. У «Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги» халқаро саммитида иштирок этади. «Давлат раҳбари мактаб вакиллари билан учрашиб, уларни ғалаба билан қизғин табриклади», — дейилади хабарда.
президент мактаби, Zayed Sustainability Prize, баа
Тошкентдаги президент мактаби ёмғир сувини йиғиш ва фильтрлаш орқали ичимлик суви сифатида фойдаланиш тизими лойиҳаси билан мукофотга сазовор бўлди.
Мактабнинг икки нафар ўқувчиси томонидан тақдим этилган лойиҳада ичимлик суви танқислиги мавжуд бўлган туманлар ва қишлоқларда фойдаланилмай турган ер участкаларида катта ҳажмдаги ёмғир сувларини йиғиш таклиф этилган. Бунинг учун ёпиқ резервуарлар (цистерналар) ва фильтрлаш ускуналаридан фойдаланиш режалаштирилган бўлиб, улар орқали сув ичимлик ва турмуш эҳтиёжлари учун қайта ишланади.
Zayed Sustainability Prize мукофоти «Глобал ўрта мактаблар» номинацияси 2012 йилда таъсис этилган бўлиб, ҳар йили дунёнинг турли минтақаларидан олтита ўрта мактабга топширилади. Ушбу мукофот барқарор ривожланиш соҳасида сезиларли таъсир кўрсата оладиган лойиҳаларни тақдим этган мактабларни рағбатлантиришни мақсад қилган.
Мукофотнинг мақсади ўқувчиларни инновацион ва барқарор лойиҳаларни амалга оширишга рағбатлантириш ҳамда қўллаб-қувватлашдан иборат. Ушбу лойиҳалар соғлиқни сақлаш, озиқ-овқат хавфсизлиги, энергетика ва сув таъминотини яхшилашга қаратилган бўлиб, мактаблар ва маҳаллий жамоаларда амалга оширилади.
Ҳар бир олти минтақавий номинация ғолиблари ўз лойиҳаларини амалга ошириш учун 150 минг долларгача маблағ олади.
Мукофот веб-сайтида қайд этилишича, 2013 йилда Global High Schools мукофоти илк бор топширилганидан буён, унинг совриндорлари, жумладан, 55 мингдан ортиқ ўқувчилар, бутун дунё бўйлаб 887 453 нафар одамнинг ҳаётига ижобий таъсир кўрсатган. Шунингдек, 7,3 миллион кВт/соат электр энергия ишлаб чиқарилган, 383,2 минг литр сув тежаб қолинган ва СО2 чиқиндилари 5719 тоннага камайтирилган.

Президентская школа Ташкента признана победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии имени Шейха Заида Аль Нахайяна в области устойчивого развития, сообщил пресс-секретарь президента Узбекистана Шерзод Асадов.
Премию вручил президент Объединённых Арабских Эмиратов Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахайян.
На церемонии награждения в Абу-Даби присутствовал президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, он принимает участие в саммите «Неделя устойчивого развития Абу-Даби». «Глава нашего государства встретился с представителями школы и горячо поздравил их с победой», — говорится в сообщении.
Президентская школа Ташкента стала лауреатом премии с проектом системы по сбору и фильтрации дождевой воды для её последующего использования в качестве питьевой.
В проекте, представленном двумя учащимися школы, предлагается собирать значительные объёмы дождевой воды на неиспользуемых земельных участках в районах и сёлах, где ощущается нехватка питьевой воды. Для этого предполагается использовать закрытые резервуары (цистерны) и фильтрующее оборудование, с помощью которых вода будет перерабатываться для питья и бытовых нужд.
Премия Zayed Sustainability Prize в категории «Глобальные средние школы» была учреждена в 2012 году и присуждается шести средним школам из разных регионов мира, которые представляют проекты, способные оказать значительное влияние в области устойчивого развития.
Цель премии — поощрить и поддержать учащихся в реализации инновационных и устойчивых проектов, направленных на улучшение здоровья, продовольственной безопасности, энергетики и водоснабжения в их школах и местных сообществах.
Победители в каждой из шести региональных категорий получают до 150 тысяч долларов для реализации своих проектов.
На сайте премии отмечается, что с момента вручения первой награды Global High Schools в 2013 году её лауреаты, в том числе более 55 тысяч учащихся, положительно повлияли на жизнь 887 453 человек в сообществах во всем мире. Выработано 7,3 млн кВтч электроэнергии, сэкономлено 383,2 тысячи л воды, сокращено выбросов CO2 на 5719 тонн.