Солиқ қўмитаси яқин вақтгача сояда бўлган такси бозорини қонунийлаштириш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида ҳисобот берди.
Қайд этилишича, ёзда 142 та такси агрегаторлари солиқ органларининг ахборот тизимлари билан интеграциялашган бўлса, йил охирига келиб уларнинг сони 155 тага етди.
Хусусан, жами 319,06 млн марта йўловчи ташиш амалга оширилди. Такси хизмати кўрсатиш бўйича айланма 5,89 трлн сўмни (ёзда 3 трлн сўм) ташкил этди. Уларнинг қарийб 4,5 трлн сўми (76,3 фоизи) нақд пул, 1,4 трлн сўми (23,7 фоизи) карта орқали тўланган.
Бир чекнинг ўртача нархи август ойига нисбатан 18 000 сўмдан 18 456 сўмга ошди.
Агрегаторлар орқали йўловчи ташиш билан 498 мингга яқин ўзини ўзи банд қилган ҳайдовчилар шуғулланмоқда. Уларнинг ярмидан кўпи (57 фоиз) 30−50 ёшда — 283 680 киши, 30 ёшгача — 179 245 киши (36 фоиз), 50 ёшдан катталар — 35 004 киши (7 фоиз).
Шундан аёл ҳайдовчилар сони деярли 4 баробарга ошган: 2024 йил бошида 1053 нафар, йил охирига келиб 4124 нафар аёл фаолият юритмоқда.
Йил давомида ҳайдовчилар қуйидагича даромад олди:
- 100 млн сўмдан ортиқ — 4,7 мингга яқин ҳайдовчи;
- 50−100 млн сўм — 23,1 минг ҳайдовчи;
- 10−50 млн сўм — 114,6 минг ҳайдовчи;
- 5−10 млн сўм — 63,5 минг ҳайдовчи;
- 1−5 млн сўм — 136,4 минг ҳайдовчи;
- 1 млн сўмгача — 155,5 минг ҳайдовчи.
Солиқ қўмитаси аввалроқ айрим ҳайдовчилар йўловчи ташиш билан мунтазам шуғулланмаслиги, балки такси хизмати кўрсатишни ҳафтасига бир марта амалга оширишини билдирганди. Шу сабабли, уларнинг ҳисобланган вақтдаги даромади 1 млн сўмдан кам бўлиши мумкин.
Йўловчилар асосан Nexia (17,8 фоиз), Cobalt (16,9 фоиз), Lacetti (13,9 фоиз), Спарк (10,7 фоиз) ва Matiz (7,9 фоиз) автомашиналарида ташилади. 4906 нафар ҳайдовчи Tracker, 1345 нафари Epica, 1560 нафари BYD Song, 1265 нафари Captiva ва 1049 нафари Monza автомашиналаридан фойдаланган ҳолда такси хизматларини кўрсатади. Электр транспорт воситаларининг улуши 1,2 фоизни ташкил қилади.
Автомобилларнинг ёши (ишлаб чиқарилган йилига асосланган):
- 1−3 йил — 10,4 фоиз;
- 3−5 йил — 9 фоиз;
- 5−10 йил — 23,6 фоиз;
- 10 йилдан ортиқ — 56,9 фоиз.
Ишлаб чиқарилганига 1 йилдан кам бўлган фақат 22 та машина такси хизматини кўрсатган.
Сафарларнинг катта қисми Тошкент шаҳрига тўғри келади — 51,6 фоиз. Шунингдек, Самарқанд вилоятида — 7,65 фоиз, Фарғона вилоятида — 7,56 фоиз, Бухоро вилоятида — 6 фоиз, Андижон вилоятида — 5,74 фоиз ва Қорақалпоғистонда — 5 фоиз.
2024 йилда такси агрегаторлари томонидан 156,8 млрд сўм солиқ тўланган бўлса, шундан 66,2 млрд сўми қўшилган қиймат солиғи ҳисобланади.
2023 йил декабрь ойи охирида Рақобат қўмитаси Yandex Go такси агрегаторлари бозорида 86,3 фоиз улуш билан Ўзбекистонда устун мавқени эгаллашини маълум қилганди.
Яқинда бўлиб ўтган йиғилишда президент жисмоний шахсларнинг ўзини ўзи банд қилган ҳолда таксичилик билан шуғулланишига доимий рухсат берилишини айтди. Бошида бу тартиб 2024 йил охиригача жорий этилганди. Такси бозоридаги агрегаторлар фаолияти тартибга солинади, уларнинг давлат, ҳайдовчи ва йўловчилар олдидаги мажбурияти аниқ белгилаб қўйилади.

Налоговый комитет Узбекистана отчитался о проделанной работе по легализации рынка такси, который ещё недавно находился в тени.
Если к лету 2024 года с информационными системами налоговых органов были интегрированы 142 агрегатора такси, то к концу года их число достигло 155.
Всего за год было совершено 319,06 миллиона поездок. Оборот от оказания услуг такси составил 5,89 трлн сумов (летом было 3 трлн сумов). Из них почти 4,5 трлн сумов (76,3%) оплачены наличными, 1,4 трлн сумов (23,7%) — картой.
Средняя стоимость одного чека выросла с 18 000 до 18 456 сумов по сравнению с августом.
Перевозкой пассажиров через агрегаторы занимаются около 498 тысяч самозанятых водителей. Больше половины водителей (57%), 283 680 человек, — в возрасте от 30 до 50 лет, 179 245 водителей (36%) — в возрасте до 30 лет, 35 004 человек (7%) — старше 50 лет.
Почти в четыре раза выросло число женщин-водителей: если в начале прошлого года их было только 1053, то к концу года через агрегаторы работало уже 4124 женщины.
Что касается заработка:
• более 100 млн сумов за год на перевозках заработали 4697 водителей;
• 50−100 млн сумов — 23,1 тысячи водителей;
• 10−50 млн сумов — 114,6 тысячи водителей;
• 5−10 млн сумов — 63,5 тысячи водителей;
• 1−5 млн сумов — 136,4 тысячи водителей;
• до 1 млн сумов — 155,5 тысячи водителей.
В Налоговом комитете ранее уточнили, что некоторые водители не занимаются регулярными перевозками пассажиров, а могут предоставлять услугу такси раз в неделю, поэтому их доход более чем за восемь месяцев мог составить меньше 1 млн сумов.
Пассажиров в основном перевозят на автомобилях Nexia (17,8%), Cobalt (16,9%), Lacetti (13,9%), Spark (10,7%) и Matiz (7,9%). 4906 водителей оказывают услуги такси на автомобилях Tracker, 1345 — Epica, 1560 — BYD Song, 1265 — Captiva, 1049 — Monza. Доля электромобилей составляет 1,2%.
Возраст автомобилей (с даты производства):
• 1−3 года — 10,4%;
• 3−5 лет — 9%;
• 5−10 лет — 23,6%;
• более 10 лет — 56,9%.
Возраст только 22 автомобилей составляет меньше 1 года.
Большая часть поездок зарегистрирована в Ташкенте — 51,6%. Доля других регионов заметно меньше: Самаркандская область — 7,65%, Ферганская — 7,56%, Бухарская — 6%, Андижанская — 5,74% и Каракалпакстан — 5%.
В 2024 году агрегаторы такси выплатили 156,8 млрд сумов налогов, 66,2 млрд сумов из которых — НДС.
В конце декабря 2023 года Комитет по конкуренции сообщил, что сервис Yandex Go занимает доминирующее положение на территории Узбекистана с долей 86,3% на рынке агрегаторов такси.
На недавнем совещании президент разрешил самозанятым оказывать услуги такси на постоянной основе (ранее действовал временный порядок). При этом поставлена задача урегулировать деятельность агрегаторов и чётко определить их обязательства перед государством, водителями и пассажирами.