Александр Сергеевич Огородников Беларуснинг Ўзбекистондаги янги элчиси этиб тайинланди. Давлат раҳбари Александр Лукашенко 14 январь куни бу ҳақда қарор қабул қилди.
У 1970 йил 23 июнда Минскда туғилган. 1993 йилда Минск радиотехника институтини «Микроэлектроника ва яримўтказгичли қурилмалар» мутахассислиги бўйича тамомлаган. 2007 йилда Беларусь давлат иқтисодиёт университетининг магистратурасини «Иқтисодиёт ва халқ хўжалигини бошқариш» мутахассислиги бўйича тамомлаган.
Элчи тайинловга қадар — 2022 йил май ойидан буён cаноат вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётганди.
Ушбу лавозимда Александр Огородников 2018 йил апрелидан буён ушбу лавозимда ишлаб келган Леонид Маринич ўрнини эгаллайди.
Номзоднинг тайинланиши сабаблари ҳақидаги саволга жавоб берар экан, Беларусь президенти администрацияси раҳбари Дмитрий Крутой МДҲ мамлакатлари билан алоқаларни мустаҳкамлаш вазифасини эслатди. «Сизнинг вазифангиз ўлароқ, ташқи савдомизнинг икки асосий йўналишидан — Россия ва Хитойдан ташқари — биз МДҲ мамлакатлари билан муносабатларимизни мустаҳкамлашимиз керак эди. Улар орасида катта учлик — Қозоғистон, Озарбайжон ва Ўзбекистон алоҳида ажралиб туради», — дея тушунтирди у.

Александр Сергеевич Огородников назначен новым послом Беларуси в Узбекистане, сообщается на сайте президента Александр Лукашенко. С мая 2022 года он работал первым заместителем министра промышленности.
Александр Огородников родился в 1970 году, в 1993 году окончил Минский радиотехнический институт по специальности «Микроэлектроника и полупроводниковые приборы», в 2007 году — магистратуру Белорусского государственного экономического университета по специальности «Экономика и управление народным хозяйством».
На новом посту Александр Огородников сменит Леонида Маринича, занимавшего должность посла Беларуси в Ташкенте с апреля 2018 года.
Глава администрации президента Беларуси Дмитрий Крутой на совещании у главы государства 14 января напомнил о поручении Александра Лукашенко укрепить отношения со странами СНГ, наряду с двумя «китами во внешней торговле» — Россией и Китаем. «Из них выделяется большая тройка — Казахстан, Азербайджан и Узбекистан», — сказал он.
Александр Лукашенко отметил важность сотрудничества на межрегиональном уровне. «С президентом [Шавкатом] Мирзиёевым у нас более чем хорошие отношения. Но надо с ними работать. Уверен, что там большое поле деятельности», — сказал он.