Ўзбекистонда автомобилларни жамоат транспорти ва махсус транспорт (тез ёрдам, ўт ўчириш бригадалари) учун мўлжалланган йўлакларда ҳайдаганлик учун жарима жорий этилиши кутилмоқда. Бу Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг сешанба кунги мажлисида қабул қилинган қонунда назарда тутилган. Ҳужжат тасдиқлаш учун Сенатга юборилди.
Амалдаги Йўл ҳаракати қоидалари аллақачон йўналишли транспорт воситалари учун йўлакларда ҳаракатланиш ва тўхташни тақиқлайди. Фақатгина узуқ чизиқ чизилган жойдагина қайрилиб олиш учун уни кесиб ўтиш ёки, агар жамоат транспорти ҳаракатига халақит бермаса, йўловчиларни олиш ва тушириш учун мумкин. Бироқ ушбу қоидаларни бузганлик учун жарима белгиланмаганди.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексда жамоат транспорти учун белгиланган йўлакларда йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун жавобгарликни белгиловчи қоидалар мавжуд.
МЖТКнинг таклиф этилаётган янги 128−7-моддасида даставвал биринчи қоидабузарлик учун БҲМнинг 3 баравари (1,125 миллион сўм), бир йилда такрорий қоидабузарлик учун 5 баравари (1,875 миллион сўм) миқдорида жарима солиш назарда тутилган эди.
Худди шу модданинг учинчи қисмида ёндош ҳудуддан чиқиб жамоат транспорти учун алоҳида ажратилган йўлакни бўшатган ҳолда, йўлнинг қатнов қисмидан ўтаётган транспорт воситаларига йўл бермаслик учун БҲМнинг 1 баравари миқдорида жарима таклиф қилинган.
Аммо депутат Улуғбек Кабуловнинг таъкидлашича, жарима миқдорини камайтиришга (йиғилишда қанчагалиги айтилмаган), модданинг учинчи қисмини эса йўл ҳаракати қоидаларида бу норма назарда тутилмагани, амалда тушунмовчиликларга олиб келиши мумкинлиги сабабли чиқариб ташлашга қарор қилинган.
Парламентарийнинг таъкидлашича, Нью Йорк штатида (АҚШ) ажратилган йўлакда ҳайдаганлик учун жарима 50 дан 250 долларгачани ташкил этади, Францияда — 35 дан 135 еврогача, Германияда — 135 еврогача, Беларусда — 12 ва 24 долларни (биринчи ва такрорий ҳуқуқбузарлик учун), Қозоғистонда — 7 ва 70 доллар.
Шу билан бирга, оператив ва махсус хизматларнинг автотранспорт воситаларига ушбу йўлаклар бўйлаб ҳаракатланиш, шунингдек, ёндош ҳудуддан узуқ чизиққа ёки энг яқин участкага кириш ёки чиқишдан 50 метр масофада йўлакка киришга рухсат берилади. Бу йўлак бўйлаб жамоат транспортининг ҳаракатига тўсқинлик қилмагандагина мумкин. Бундан ташқари, йўловчиларни олиш ва тушириш учун энг ўнгдаги йўлакка тўхташга рухсат берилади.
Декабрь ойида Қонунчилик палатаси спикери Нуриддин Исмоилов жазо жорий этиш таклифини танқид қилиб, ҳайдовчи бир вақтнинг ўзида иккита қоидабузарлик — ажратилган йўлакка чиқиб кетгани ва йўл белгилари (жамоат транспорти йўлагини кўрсатувчи белги) талабларига риоя қилмагани учун жарима тўлаши керак бўлиб қолаётганини айтган эди.
Шу сабабли МЖТКнинг 128-моддасида (Ҳайдовчиларнинг транспорт воситаларини пиёдалар йўлкаларидан юргизиши, йўл белгилари ва йўл ҳаракатининг бошқа қоидалари талабларига риоя этмаслиги) ажратилган йўлакларда ҳаракат қилганлик учун фақат битта — 128−7-модда билан жарима белгиланишига доир аниқлик киритилмоқда.

В Узбекистане ожидается введение штрафов за движение автомобилей по полосам, предназначенных для общественного транспорта и специального транспорта (скорая помощь, пожарные расчёты). Это предусмотрено законом, принятым Законодательной палатой Олий Мажлиса на заседании во вторник. Документ направлен на одобрение в Сенат.
Действующие Правила дорожного движения уже запрещают движение и остановку на полосе для маршрутных транспортных средств. Заезжать на неё можно только в местах, обозначенных прерывистой линией разметки, для совершения поворота, а также посадки и высадки пассажиров, если это не создаёт помех движению общественного транспорта. Однако штраф за нарушение этих правил не был предусмотрен.
В Кодекс об административной ответственности вносятся положения, устанавливающие ответственность за нарушение правил движения по выделенным полосам для общественного транспорта.
В предлагаемой новой статье 128−7 КоАО за первое нарушение изначально предусматривалось введение штрафа в размере 3-кратной базовой расчётной величины (1,125 млн сумов), в случае повторного нарушения в течение года — 5 БРВ (1,875 млн сумов).
В третьей части этой же статьи предлагалось ввести штраф в 1 БРВ (375 тысяч сумов), если водитель, выехав с прилегающей территории и проехав выделенную полосу, не уступит дорогу транспортным средствам на проезжей части.
Однако, как сообщил депутат Улугбек Кабулов, сумму штрафа было решено снизить (на сколько, на заседании не было сказано), а третью часть статьи исключить, поскольку эта норма не предусмотрена в ПДД и может вызвать недопонимание на практике.
Парламентарий указал, что в штате Нью-Йорк (США) сумма штрафа за езду по выделенной полосе составляет от 50 до 250 долларов, во Франции — от 35 до 135 евро, в Германии — до 135 евро, в Беларуси — 12 и 24 доллара (за первое и повторное правонарушение), в Казахстане — 7 и 70 долларов.
При этом разрешается движение по этим полосам транспортным средствам оперативных и специальных служб, а также выезд на полосу в пределах 50 метров от въезда или выезда с прилегающей территории до прерывистой линии или ближайшего участка с прерывистой линией. Это возможно при условии, что движение общественного транспорта по полосе не будет затруднено. Кроме того, допускается перестроение на крайнюю правую полосу для посадки и высадки пассажиров.
В декабре спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмоилов критиковал предложение о введении наказания, заявив, что водителю придётся платить штраф за два нарушения одновременно — за выезд на выделенную полосу и за несоблюдение требований дорожных знаков (знак, обозначающий полосу для общественного транспорта).
По этой причине в статью 128 КоАО (вождение водителями транспортных средств по пешеходным дорожкам, несоблюдение ими требований дорожных знаков и других правил дорожного движения) вводится уточнение, что за движение по выделенным полосам предусмотрен один штраф — только по новой статье 128−7.