Олий Мажлис Қонунчилик палатаси 14 январь куни бўлиб ўтган йиғилишда ўзбекистонликларга ўзига кредит ажратилишини тақиқлаш ҳуқуқини берувчи қонунни қабул қилди, деб хабар қилди парламент қуйи палатаси матбуот хизмати. Ҳужжат Сенатга юборилди.
Ўзгартишларга кўра, «Кредит ахбороти алмашинуви тўғрисида»ги қонунга аҳолини кредитлаш, уларнинг номига кредитлар олиш ва ушбу кредит маблағларини масофадан туриб ўғирлаш кўринишидаги фирибгарлик жиноятларидан ҳимоя қилиш мақсадида ўзгартиришлар киритилмоқда.
Қонун лойиҳаси декабрь ойида биринчи ўқишда кўриб чиқилаётганда Марказий банк раиси ўринбосари Аброрхўжа Турдалиев бундай ўғирлик ҳолатлари, асосан, онлайн кредитлар билан кўпаяётганини таъкидлаганди. «Газета.uz»нинг аниқлашича, 2023 йилда 2790 нафар фуқаронинг номига уларнинг хабардорлигисиз 19 миллиард сўмлик кредитлар берилган, жорий йилнинг саккиз ойида эса 874 нафар жисмоний шахс жабрланган, уларга 36,6 миллиард сўм маблағ ажратилган.
Қонунга кўра, кредит олиш учун ариза беришни ихтиёрий равишда рад этиш механизмини жорий этиш режалаштирилмоқда. Шу муносабат билан кредит битимларини тузиш тақиқланган шахслар реестрини яратиш назарда тутилмоқда.
Яъни жисмоний шахс бундай операциялар билан боғлиқ фирибгарлик ҳаракатларига йўл қўймаслик мақсадида кредит бюросига ўз номидан кредит шартномасини унинг иштирокисиз ёки хабардорлигисиз амалга оширишни тақиқлаш тўғрисида ариза билан мурожаат қилиши мумкин бўлади. Ушбу хизмат кредит олиш ёки мижознинг пул маблағлари билан операцияларни амалга ошириш имкониятини чеклаш учун мўлжалланган.
Кредит шартномасини тузишни тақиқлаш ёки ушбу тақиқни бекор қилиш тўғрисидаги ариза Ягона интерактив давлат хизматлари портали (ЯИДХП, my.gov.uz) орқали электрон шаклда, давлат хизматлари марказлари ёки кредит бюролари орқали ёзма ёки электрон шаклда тақдим этилади.
Кредит шартномасини тузишни тақиқлаш ёки тақиқни бекор қилиш ихтиёрий равишда амалга оширилади
Дастлаб ушбу хизматларни Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда пуллик асосда кўрсатиш таклиф қилинган эди. Бироқ ҳужжатни иккинчи ўқишга тайёрлаш жараёнида депутатлар ушбу қоидани ўзгартирди — энди хизмат бепул бўлади.
Реестрни юритиш кредит бюролари зиммасига юкланади, банклар ва нобанк кредит ташкилотларига реестрни текширмасдан мижозлар билан битимлар тузиш тақиқланади. Яъни потенциал қарз олувчига кредит беришдан олдин молия институтлари, биринчи навбатда, мавжуд чекловларни текшириши ва шундан кейингина кредит бериш тўғрисида қарор қабул қилиши керак. Агар бундай шартнома жисмоний шахснинг хабардорлигисиз тузилса, кредит шартномаси бўйича юзага келадиган ҳуқуқий оқибатлар учун банклар, нобанк кредит ташкилотлари ёки микромолия ташкилотлари жавобгар бўлади.
Қонунда МБ кредит бюроларига нисбатан қўллаши мумкин бўлган санкциялар ва чоралар ҳам баён этилган. Ҳуқуқбузарликларни бартараф этиш тўғрисида мажбурий фармойишлар юбориш ва БҲМнинг 5000 баравари (1,875 миллиард сўмгача) миқдорда жарима солиш шулар жумласидан.
Кредит бюроларининг устав капитали камида 2 миллиард сўмни ташкил этади. Бугунги кунда Ўзбекистонда 2 та кредит бюроси фаолият кўрсатмоқда. Kredit-axborot tahliliy markazi’нинг устав капитали 12,8 миллиард сўм бўлиб, улуши 26 та тижорат банки ва Ўзбекистон банклари ассоциациясига тегишли. «CRIF кредит ахборот хизматлари» 6 та банк акциялари билан 23,8 миллиард сўмлик кўрсаткичга эга.
Қонун лойиҳасини ишлаб чиқишда АҚШ, Қозоғистон, Россия, Сингапур тажрибаси ўрганилган. Банк хизматларини рақамлаштириш кредит олиш имкониятини соддалаштирса-да, бир вақтнинг ўзида ўғирлик хавфини туғдиради, шу сабабли хорижий мамлакатларда ўзига кредит ажратилишини тақиқлаш жорий этилмоқда, деди МБ раҳбари ўринбосари.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 14 января приняла закон, дающий право узбекистанцам устанавливать самозапрет на получение кредитов, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента. Документ направлен в Сенат.
Согласно поправкам, в закон «Об обмене кредитной информацией» вносятся изменения для защиты населения от мошеннических преступлений в сфере кредитования, оформления на их имя кредитов и хищения этих кредитных средств дистанционно.
Заместитель председателя Центрального банка Аброрхужа Турдалиев во время рассмотрения законопроекта в первом чтении в декабре сообщил, что таких случаев хищений становится всё больше, в основном с онлайн-кредитами. «Газета.uz» выяснила, что в 2023 году на имя 2790 граждан были оформлены кредиты без их ведома на сумму 19 млрд сумов, а за восемь месяцев этого года пострадали 874 физлиц, которым выделили 36,6 млрд сумов.
Согласно закону, планируется внедрить механизм добровольного отказа от оформления кредита. В связи с этим предусмотрено создание реестра лиц, с которыми запрещено заключать кредитные сделки.
То есть физическое лицо сможет подать заявление в кредитное бюро, чтобы запретить оформление кредитного договора от его имени без его участия или ведома, с целью предотвращения мошеннических действий, связанных с такими сделками. Такая услуга призвана ограничить возможности оформления кредитов или выполнение операций с денежными средствами клиента без его ведома.
Заявление о запрете на заключение кредитного договора или отмене этого запрета будет подаваться в электронном виде через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ, my.gov.uz), в письменной или электронной форме через центры государственных услуг или кредитные бюро. Ожидается, что заявители должны будут утверждать заявки через электронную цифровую подпись
Запрет или отмена запрета на заключение кредитного договора осуществляется на добровольной основе.
Изначально предлагалось, чтобы данные услуги оказывались на платной основе в порядке, установленном Кабмином. Однако, во время подготовки документа ко второму чтению депутаты изменили эту норму — теперь услуга будет бесплатной.
Кредитные бюро будут отвечать за ведение реестра, а банкам и небанковским кредитным учреждениям запретят заключать сделки с клиентами без проверки реестра. То есть перед тем как выдать заём потенциальному заёмщику, финансовые организации обязаны сначала проверить наличие действующих ограничений, а уже потом принимать решение о выдаче кредита. Если такой договор был заключён без ведома физлица, за правовые последствия по кредитному договору несут ответственность банки, небанковские кредитные организации или микрофинансовые организации.
Также в законе описаны санкции и меры, которые может применять Центробанк в отношении кредитных бюро. В их числе — направление обязательных предписаний об устранении нарушений и штрафы до 5000 базовых расчётных величин (до 1,875 млрд сумов).
У кредитных бюро минимальный уставной капитал должен будет составлять 2 млрд сумов. На сегодняшний день в Узбекистане функционируют 2 кредитных бюро. Уставной фонд Kredit-axborot tahliliy markazi составляет 12,8 млрд сумов, доли в котором принадлежат 26 коммерческим банкам и Ассоциации банков Узбекистана. У «CRIF кредит ахборот хизматлари» показатель составляет 23,8 млрд сумов с долями 6 банков.
При разработке законопроекта изучен опыт США, Казахстана, России, Сингапура. Цифровизация банковских услуг упрощает возможности получения кредита, однако в то же время создаются риски для хищений, в связи с чем в зарубежных странах вводится самозапрет на кредиты, отмечал замглавы ЦБ.
С 1 января Центробанк временно ограничил количество банковских карт, которые могут быть выданы одному пользователю, до 5 в одном банке и до 20 в целом, включая виртуальные и кобейджинговые карты (кроме валютных). Банки будут блокировать карты, если по ним в течение года не совершалось операций.