Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 14 январь куни бўлиб ўтган мажлисида фуқаролар йиғини раислари — маҳалла раисларининг ваколат муддатини узайтириш тўғрисидаги қонун қабул қилинди, дея хабар қилмоқда парламент қуйи палатаси матбуот хизмати.
Депутат Абдулла Аслановнинг айтишича, қонун лойиҳаси бир гуруҳ депутатлар ташаббуси доирасида президентнинг 2023 йил 21 декабрдаги қарори, шунингдек, президент администрациясининг 2024 йил 31 декабрдаги хати асосида ишлаб чиқилган.
Ўзгартиришларга мувофиқ:
- фуқаролар йиғини раиси ваколатлари муддати уч йилдан беш йилга ўзгартирилади;
- фуқаролар йиғини раиси ваколатлари муддатидан илгари тугатилган тақдирда бўшаб қолган ўринларга янги сайлов ўтказиш орқали раис беш йил муддатга сайланади;
- Сенат кенгашининг фуқаролар йиғини раиси сайловини ўтказиш билан боғлиқ ваколатлари Қорақалпоғистон Жўқорғи Кенгеси, халқ депутатлари вилоятлар ва Тошкент шаҳар кенгашларига ўтказилади;
- фуқаролар йиғинлари раислари сайловини ташкил этиш ва ўтказишга кўмаклашувчи республика комиссиясининг сайловни ўтказиш билан боғлиқ ваколатлари ҳудудий комиссияларига ўтказилади;
- фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича кенгашларининг номи Қорақалпоғистон, вилоятлар, Тошкент шаҳар, туманлар ва шаҳарлар маҳаллани қўллаб-қувватлаш кенгашлари сифатида ўзгартирилади.
Депутат Абдулла Асланов фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органларининг сайлов механизмлари нуқтаи назаридан Япония, Ҳиндистон, Туркия, Хитой, Исроил, Арманистон, Тожикистон, Қирғизистон каби давлатларнинг хорижий тажрибаси ўрганилганини таъкидлади.
Депутатлардан бири маҳалла қўмиталари раислари сайлови қайси манбалардан молиялаштирилишини сўради. Абдулла Асланов маҳалла раисларининг навбатдаги сайлови 2025 йилнинг май ойида ўтказилиши белгиланиб, ушбу сайловни ташкил этиш билан боғлиқ харажатлар давлат бюджети сметасига киритилганини айтди.
Қонун лойиҳасини биринчи ўқишда қабул қилиш учун 134 нафар депутат уни қўллаб-қувватлади, 1 нафари бетараф қолди, қарши овозлар бўлмади.
Қонунчилик палатаси спикери Нуриддин Исмоиловнинг айтишича, қонунда асосан техник ўзгартиришлар мавжуд ва уни истисно тариқасида бирданига уч ўқишда қабул қилиш таклиф қилинган.
«Очиқ айтишимиз керакки, ҳозирда бизда олдинда 40 дан ортиқ қонунимиз бор. Иложи борича тезроқ қабул қилсак, қонунларимиз камайиб борарди», — деди у.
Депутатлар биринчи ўқишдаги каби овоз берди ва қабул қилинган қонун Сенатга кўриб чиқиш учун юборилди.

Законодательная палата Олий Мажлиса на заседании 14 января приняла закон о продлении срока полномочий председателей махаллей, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Депутат Абдулла Асланов сообщил, что законопроект был разработан в рамках инициативы группы депутатов на основе постановления президента от 21 декабря 2023 года, а также письма Администрации президента от 31 декабря 2024 года.
Согласно поправкам:
• срок полномочий председателей сходов граждан увеличится с трёх до пяти лет;
• определяется порядок избрания председателей махалли сроком на 5 лет вместо выбывших при истечении сроков их полномочий;
• полномочия кенгаша Сената по проведению выборов председателей махаллей передаются кенгашу Жокаргы Кенеса Каракалпакстана, кенгашам народных депутатов областей и Ташкента;
• полномочия республиканской комиссии по содействию организации и проведению выборов председателей махаллей по проведению выборов передаются территориальным комиссиям;
• изменение названия советов по координации деятельности органов самоуправления граждан Каракалпакстана, областей и Ташкента на советы по поддержке махаллей.
Депутат Абдулла Асланов заявил, что изучен зарубежный опыт таких стран, как Япония, Индия, Турция, Китай, Израиль, Армения, Таджикистан и Кыргызстан в части избирательных механизмов органов самоуправления граждан.
Один из депутатов спросил, за счёт каких источников финансируются выборы глав махаллинских комитетов. Абдулла Асланов сообщил, что следующие выборы председателей махаллей назначены на май 2025 года, а расходы, связанные с организацией этих выборов, учтены в смете государственного бюджета, сказал он.
134 парламентария проголосовали «за» принятие законопроекта в первом чтении, 1 воздержался, голосовавших против не было.
Спикер Законодательной палаты Нуриддин Исмоилов заявил, что закон в основном содержит технические изменения и предложил в виде исключения принять его сразу в трёх чтениях.
«Нужно открыто сказать, что у нас в остатках есть свыше 40 законов. Если законы принимать быстрее по мере возможности, то их станет меньше», — сказал он.
Депутаты проголосовали так же, как и в первом чтении, и направили принятый закон на рассмотрение в Сенат.