Ўзбекистон ва Бирлашган Араб Амирликлари президентларининг Абу-Дабидаги музокаралари якунида Стратегик шериклик муносабатларини ўрнатиш тўғрисидаги декларация имзоланди.
Бундан ташқари,
• Молиявий-техник ҳамкорлик тўғрисида ҳукуматлараро битим;
• Стандартлаштириш, метрология ва мувофиқликни баҳолаш соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим;
• инвестициялар, саноат ва илғор технологиялар, адлия, қишлоқ хўжалиги ва озиқ-овқат хавфсизлиги, фойдали қазилмалар соҳаларида ҳамкорлик қилиш тўғрисида идоралараро битимлар;
• Маданият соҳасидаги ҳамкорлик тўғрисида баённома;
• Дипломатик академиялар ўртасидаги ҳамкорлик тўғрисида битим ва бошқалар имзоланди.
Бундан аввал, икки президент 2025−2027 йилларни Ўзбекистон ва БАА ўртасидаги иқтисодий ҳамкорликнинг янги даври деб эълон қилганди. Бунда 2030 йилга қадар ўзаро савдо ҳажмини 10 баробарга кўпайтириш асосий вазифа этиб белгиланди.

По итогам переговоров президентов Узбекистана и Объединённых Арабских Эмиратов в Абу-Даби была подписана Декларация об установлении стратегического партнёрства, сообщила пресс-служба главы государства.
Кроме того, подписаны
• межправительственное соглашение о взаимном поощрении и защите инвестиций;
• межправительственное соглашение о финансово-техническом сотрудничестве;
• Соглашение о сотрудничестве в области стандартизации, метрологии и оценки соответствия;
• межведомственные соглашения об инвестиционном сотрудничестве, взаимодействии в сфере промышленности и передовых технологий, юстиции, сельского хозяйства и продовольственной безопасности, в области полезных ископаемых;
• протокол о сотрудничестве в области культуры;
• соглашение о сотрудничестве между дипломатическими академиями и другие.
Напомним, президенты Узбекистана и ОАЭ договорились объявить 2025−2027 годы новой эпохой экономического партнёрства. Ключевая задача этого периода — увеличить объем торговли в 10 раз и довести инвестиции до $50 млрд к 2030 году.
Определены также ключевые направления сотрудничества: искусственный интеллект и цифровизация, «зелёная» энергетика, градостроительство, туризм и частный бизнес.