Ўзбекистон Давлат солиқ қўмитаси 2024 йилда давлат ва хусусий сектор бўйича мамлакатдаги энг кўп солиқ тўлаган топ-10 корхонани эълон қилди.
Йил давомида 949 та йирик солиқ тўловчи салкам 123,3 трлн сўм солиқ тўлаган. Шундан 70,25 трлн сўми давлат улуши мавжуд бўлган 10 та йирик солиқ тўловчи ҳиссасига тўғри келган.
Давлат улуши мавжуд бўлган энг йирик топ-10 солиқ тўловчи
Энг кўп солиқ тўлаш бўйича ўнталик етакчиси «Навоий кон-металлургия комбинати» бўлди — 35,5 трлн сўм.
Кейинги ўринларни «Олмалиқ кон-металлургия комбинати» (10,8 трлн сўм), уран ишлаб чиқарувчи ва экспорт қилувчи «Навоийуран» (4,6 трлн сўм), «Ўзбекнефтгаз» нефть-газ компанияси (4,19 трлн сўм), аҳоли ва тадбиркорларни газ билан таъминловчи «Худудгазтаъминот» (4 трлн сўмдан ортиқ), давлатнинг газ импортчиси ва экспортчиси ҳисобланган UzGasTrade (3,87 трлн сўм) эгаллади.
Давлат улуши мавжуд бўлган йирик солиқ тўловчилар орасида еттинчидан ўнинчигача бўлган ўринларни UzAuto Motors (3,37 трлн сўм), «Шўртан газ-кимё мажмуаси» (1,43 трлн сўм), Ўзбекистон Миллий банки (NBU — 1,43 трлн сўм) ва «Ўзбектелеком» телекоммуникация компанияси (11 трлн сўм) эгаллади.
Топ-10 хусусий солиқ тўловчилар
Хусусий сектордаги 10 та йирик солиқ тўловчи томонидан 2024 йилда 8,68 трлн сўм тўланган.
Бу ўнталикдан UZBAT қўшма корхонаси доимий равишда биринчи ўринни эгаллаб келади (2024 йилда корхона 2,94 трлн сўм солиқ тўлаган). У 1994 йилдан буён тамаки маҳсулотлари ва таркибида никотин бўлган маҳсулотлар ишлаб чиқариш билан шуғулланади.
Иккинчи ўринни яна бир тамаки билан боғлиқ корхона — Tashkent Tobacco эгаллади (у бир йилда 1 трлн сўмдан ортиқ солиқ тўлаган.
Кейинги ўринда турли мураккабликдаги саноат ва технологик объектларни қуришга ихтисослашган Enter Engineering компанияси (844,4 млрд сўм) жойлашган. У мамлакатдаги деярли барча йирик лойиҳаларда пудратчи сифатида иштирок этади.
Бешинчи ўринни салқин ичимликлар ишлаб чиқарувчиси ҳисобланган Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan (634,2 млрд сўм), олтинчи ўринни «Капиталбанк» (610,3 млрд сўм) эгаллади.
Еттинчи ўринга Beeline мобил алоқа оператори жойлашди (576,6 млрд сўм).
Кейинги ўринда яна бир банк — Hamkorbank турибди (539,9 млрд сўм).
International Beverages Tashkent (Pepsi ва бошқа ичимликлар ишлаб чиқарувчиси) тўққизинчи ўринни эгаллади (342,8 млрд сўм).
Ўзбекистонда Kia, Chery, Haval ва Hyundai Truck & Bus автомобилларини йиғиш ҳамда ишлаб чиқариш билан шуғулланувчи ADM Jizzakh автоконцерни 336 млрд сўм билан 10-ўринни эгаллади.
2023 йилнинг 11 ойлик маълумотлари билан солиштирганда нефть-сервис компанияси Eriell ва нефть-газ компанияси Sanoat Energetika Guruhi хусусий сектордаги энг йирик 10 та солиқ тўловчилар қаторидан тушиб қолган. Давлат секторидаги корхоналар рўйхатидан эса «Ҳудудий электр тармоқлари» ва «Иссиқлик электр станциялари» тушиб қолган.

Налоговый комитет Узбекистана представил топ-20 государственных и частных налогоплательщиков страны по итогам 2024 года.
949 крупных налогоплательщиков уплатили почти 123,3 трлн сумов налогов. Из этой суммы 70,25 трлн сумов приходится на топ-10 крупных налогоплательщиков с долей государства.
Топ-10 налогоплательщиков с госдолей
Лидером в этой десятке с самым высоким показателем уплаты налогов является Навоийский горно-металлургический комбинат — 35,5 трлн сумов.
Следом идут Алмалыкский горно-металлургический комбинат — 10,8 трлн сумов, производитель и экспортёр урана «Навоийуран» — 4,6 трлн сумов, нефтегазовая компания «Узбекнефтегаз» — 4,19 трлн сумов, поставщик газа населению и бизнесу «Худудгазтаъминот» — свыше 4 трлн сумов, государственный импортёр и экспортёр газа UzGasTrade — 3,87 трлн сумов.
Седьмое-десятое места среди крупных налогоплательщиков с долей государства занимают: UzAuto Motors — 3,37 трлн сумов, Шуртанский газохимический комплекс — 1,43 трлн сумов, Национальный банк Узбекистана (НБУ) — 1,43 трлн сумов и телекоммуникационная компания «Узбектелеком» — 1,1 трлн сумов.
Топ-10 частных налогоплательщиков
Ещё 8,68 трлн сумов уплатили 10 крупных налогоплательщиков в частном секторе.
В этой десятке первое место стабильно занимает совместное предприятие UZBAT, с 1994 года производящее табачные изделия и никотиносодержащую продукцию, — 2,94 трлн сумов.
Второе место занимает ещё одна табачная компания — Tashkent Tobacco, которая за год уплатила свыше 1 трлн сумов.
Следом идёт компания, специализирующаяся на строительстве промышленных и технологических объектов различной сложности, Enter Engineering — 844,4 млрд сумов. Она участвует в качестве подрядчика практически во всех крупных проектах в стране.
Пятое место занимает производитель прохладительных напитков Coca-Cola Ichimligi Uzbekistan — 634,2 млрд сумов, шестое — «Капиталбанк» с уплаченными налогами на 610,3 млрд сумов.
На седьмом месте расположился мобильный оператор Beeline — 576,6 млрд сумов.
Далее идёт ещё один банк Hamkorbank с показателем в 539,9 млрд сумов.
International Beverages Tashkent (производитель Pepsi и других напитков) заняла девятое место — 342,8 млрд сумов.
На 10-м месте оказался автопроизводитель ADM Jizzakh, которая собирает и производит в Узбекистане автомобили Kia, Chery, Haval и Hyundai Truck & Bus, — 336 млрд сумов.
По сравнению с данными за 11 месяцев 2023 года из топ-10 частных налогоплательщиков выпали нефтесервисная компания Eriell и нефтегазовая компания Sanoat Energetika Guruhi, а из топ-10 государственных налогоплательщиков — «Региональные электрические сети» и «Тепловые электрические станции».