АҚШ Қирғизистоннинг «Керемет Банк»ига қарши Россияга нисбатан савдо чекловларини четлаб ўтишга ёрдам бергани учун санкциялар киритди. Бу ҳақда АҚШ Молия вазирлигининг Хорижий активларни назорат қилиш бошқармаси (OFAC) баёнотида сўз боради. Бу Америка санкциялари остида қолган Марказий Осиёдаги биринчи банкдир.
Вазирликнинг таъкидлашича, 2024 йилнинг ёзидан бери банк ўз ҳаракатларини Россия расмийлари ва АҚШ санкциялари рўйхатига киритилган «Промсвязьбанк» билан мувофиқлаштирган. Санкцияларни четлаб ўтиш схемасини амалга ошириш учун «Керемет Банк» ПСБ номидан трансчегаравий пул ўтказмаларини амалга оширган. АҚШ Молия вазирлиги 2022 йилда Россия мудофаа саноатини молиявий қўллаб-қувватлагани учун ПСБга қарши санкциялар киритганди.
OFAC маълумотларига кўра, 2024 йилда Қирғизистон Молия вазирлиги «Керемет Банк»нинг назорат пакетини «Россия ҳукумати билан алоқадаги россиялик олигарх билан яқин алоқада бўлган» фирмага сотган.
««Керемет Банк»ни сотиб олиш Россия учун импорт тўловларини тўлаш ва экспорт тўловларини олиш учун санкциялардан қочиш ҳабини яратишга қаратилган эди», — дейилади хабарда.
«Керемет Банк» OFAC айбловларини рад этиб, «миллий қонунчилик ва халқаро ҳуқуққа қатъий риоя қилган ҳолда» ишлаётганини билдирди. Банк, шунингдек, OFAC`га қарор устидан шикоят қилиш учун мурожаат қилишини маълум қилди.
Россиянинг Украинага кенг кўламли бостириб кириши бошланганидан бери АҚШ Марказий Осиё компанияларига чекловларни четлаб ўтгани учун бир неча бор санкциялар киритган. Шундай қилиб, 2024 йил октябрь ойида OFAC Россиянинг технологик ва саноат секторидаги фаолияти учун Ўзбекистоннинг иккита компаниясини санкциялар рўйхатига қўшган.

США ввели санкции против кыргызстанского «Керемет Банка» за содействие в обходе торговых ограничений в отношении России. Об этом говорится в заявлении Управления по контролю за иностранными активами (OFAC) Минфина США. Это первый банк из Центральной Азии, который оказался под американскими санкциями.
Как утверждает ведомство, с лета 2024 года «Керемет Банк» координировал свои действия с российскими должностными лицами и Промсвязьбанком, входящим в санкционный список США. Для реализации схемы обхода санкций «Керемет Банк» осуществлял трансграничные переводы от имени ПСБ. Минфин США ввёл санкции против ПСБ в 2022 году за финансовую поддержку оборонной промышленности России.
По данным OFAC, в 2024 году Министерство финансов Кыргызстана продало контрольный пакет акций «Керемет Банка» фирме, «тесно связанной с российским олигархом, имеющим связи с российским правительством».
«Покупка „Керемет Банка“ была направлена на создание хаба уклонения от санкций для России для оплаты импорта и получения платежей за экспорт», — говорится в сообщении.
В «Керемет Банке» отвергли обвинения OFAC, заявив, что работают «в строгом соответствии с национальным законодательством и международным правом». Банк также сообщил, что обратится в OFAC для обжалования решения.
С момента полномасштабного вторжения России в Украину США неоднократно вводили санкции против компаний из Центральной Азии за обход ограничений. Так, в октябре 2024 года OFAC внесла в санкционный список две компании из Узбекистана за деятельность в технологическом и промышленном секторе России.