Тошкент метрополитени ва почта бўлимларида АТТО транспорт карталарининг йўқлиги чайқовчилик билан боғлиқ. Бу ҳақда «Газета.uz»га АТТО директори Даврон Шоёқубов маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, 2024 йилда фуқаролар жами 200 минг, декабрь ва январь ойининг биринчи 9 кунида эса 110 минг карта харид қилган.
«Йўловчилар қўнғироқ қилиб, карталар нархини оширганимизни айтишди. Кассаларда карталар йўқ, лекин метрога кираверишда уларни 30−40−50 мингга сотишяпти, дейишди. Маълум бўлишича, чайқовчилар карталарни харид қилиб, уларни қайта сотаётган экан», — деди Даврон Шоёқубов.
АТТО метро ва UzPost`га бир кишига иккитадан ортиқ карта сотмаслик бўйича хат юборди
Компания маълумотларига кўра, 10 январь куни савдога 50 мингта карта чиқарилган, лекин партия тез тугаган. 18 январь куни яна 50 мингта карта келиши, январь ойи охиригача эса яна 200 мингта карта савдога чиқарилиши кутилмоқда.
Шу билан бирга, кўп сонли карталар фаоллаштирилмаган ҳолда сақланмоқда. Ҳозирда аҳолининг қўлида 1,7 млн карта мавжуд. Ҳар куни йўловчилар автобусларда 500 марта, метродаги саёҳатларда эса 140 марта тўлов амалга оширади.
«Жами бу 640 минг қатнов ва тахминан 300 мингга яқин йўловчини ташкил этади. Бу дегани 1,7 млн картадан фақат 300 мингтаси ишлатилади. Қолган 1,4 млн карталар қаерда? Агар назарий жиҳатдан 400 минг карта бузилган ёки йўқолган деб оладиган бўлсак, яна 1 млн карта қолади. Улар жавонларда ёки сотувчилар ва чайқовчилар қўлида ётибди», — дея хулоса қилди АТТО.
Компания транспорт карталарида амал қилиш муддати кўрсатилган бўлишига қарамай, уларнинг амал қилиш муддати йўқлигини эслатиб ўтди. Автобусларда нақд пул қабул қилишни тўхтатиш олдидан, янги транспорт карталарига бўлган эҳтиёжни камайтириш мақсадида, АТТО барча транспорт карталари учун амал қилиш муддатини бекор қилди.

Отсутствие транспортных карт АТТО в кассах Ташкентского метрополитена и почтовых отделениях связано со спекуляцией. Об этом «Газете.uz» сообщил директор АТТО Даврон Шаёкубов.
По его словам, в 2024 году горожане приобрели 200 тысяч карт, а за декабрь и первые 9 дней января — 110 тысяч карт.
«Звонили пассажиры, говорили, что мы подняли стоимость карт. „В кассах карт нет, а у входа в метро их продают по 30−40−50 тысяч“. Оказалось, спекулянты скупали карты и перепродавали их», — рассказал Даврон Шаёкубов.
АТТО направила письма в метро и UzPost с просьбой не продавать более двух карт в одни руки.
По данным компании, 10 января в продажу поступило 50 тысяч карт. Однако партия быстро закончилась. 18 января ожидается поступление ещё 50 тысяч карт, а до конца января — ещё 200 тысяч.
При этом большое количество карт остаются не активированными. Сегодня на руках у населения находится 1,7 миллионов карт. Ежедневно пассажиры оплачивают ими всего 500 тысяч поездок в автобусах и 140 тысяч в метро.
«Суммарно это 640 тысяч поездок и где-то 300 тысяч пассажиров. Из чего следует, что из 1,7 миллиона карт используются всего 300 тысяч. А где же ещё 1,4 миллиона карт? Если в теории 400 тысяч карт испортили или утеряли, остаётся ещё 1 миллион карт. Они лежат на полках или на руках перекупщиков и спекулянтов», — заключили в АТТО.
Компания напомнила, что транспортные карты не имеют срока действия, даже если иное указано на самих картах. В преддверии отмены приёма наличных в салонах автобусах для снижения потенциального спроса на новые транспортные карты АТТО отключила окончание срока действия для всех транспортных карт.