16 январь куни Хотин-қизларнинг жамиятдаги ролини ошириш, гендер тенглиги ва оила масалалари бўйича республика комиссияси «Гендер тенглиги фаоли-2024» ҳар йиллик танлови якунларини эълон қилди. Танловнинг мақсади барча ташкилотларда гендер тенглигини таъминлаш, шунингдек, аёллар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган сиёсатни шакллантиришдан иборат.
Сенат матбуот хизмати хабар беришича, танловда 7 та асосий ва 3 та қўшимча номинациялар бўйича 934 та ташкилот ва муассаса иштирок этган.
Ўзбекистон Миллий гвардияси гендер тенглигини таъминлашда республика даражасидаги энг фаол давлат органи сифатида эътироф этилди. Тизимда 1632 нафар аёл ходим ва ҳарбий хизматчи меҳнат қиладиа. 2024 йилда Миллий гвардияда хотин-қизлар учун ходимлар ва уларнинг оила аъзолари билан ишлаш бўйича 41 та офицер лавозимлари очилган.
Қорақалпоғистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги гендер тенглигини таъминлашда энг фаол ҳудудий давлат органи деб топилди. Вазирлик тизимида 200 нафардан ортиқ хотин-қиз меҳнат қилади, улардан 3 нафари раҳбарлик лавозимларида ишлайди.
Ammofos-Maxam корхонаси энг фаол ҳудудий давлат ташкилоти деб топилди. Компания ходимларининг деярли 40 фоизини аёллар ташкил этади.
Хоразм вилояти ҳокимлиги энг фаол вилоят ҳокимлигига айланди. Вилоятда хотин-қизларнинг раҳбарликдаги улуши 31 фоизни ташкил этади, сиёсий партияларга аъзоликда — 43,5 фоиз, тадбиркорлик фаолиятида — 32 фоиз. 620 нафарга яқин хотин-қиз давлат ва жамоат ташкилотларида раҳбарлик лавозимларида фаолият юритмоқда.
Жиззах вилояти Шараф Рашидов тумани ҳокимлиги энг фаол туман ҳокимлиги деб топилди. Ҳокимликдаги ходимларнинг 40 фоизини, туман кенгаши депутатларининг 35 фоизини аёллар ташкил этади. Раҳбар лавозимларда 1100 нафар хотин-қиз ишлайди.
Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси ва «Заковат» интеллектуал клуби гендер тенглигини таъминлашда энг фаол ННТлар бўлди. Уюшмаларда «Аёллар медиа клуби» фаолият юритади.
«Акбаржон Баракат» корхонаси энг фаол тадбиркорлик субъекти сифатида тан олинди, унда ишчи-хизматчиларнинг 32 фоизини аёллар ташкил этади. Корхона МДҲ давлатларига экспорт қилинадиган ун маҳсулотларини ишлаб чиқариш билан шуғулланади.
«Адолат» миллий ҳуқуқий ахборот марказининг «Ҳуқуқий клиника» дастури гендер тенглигини тарғиб қилиш бўйича энг яхши телекўрсатув бўлди.
Oyina.uz сайти гендер тенглигини тарғиб қилувчи энг яхши сайт, «Янги Сирдарё» газетаси эса энг яхши нашр деб топилди.
Эслатиб ўтамиз, Жаҳон банкининг ўтган йилнинг баҳорида эълон қилинган «Аёллар, бизнес ва қонун» индексида Ўзбекистон бешта илғор ўзгаришлар қилган давлатлар қаторидан жой олган. Мамлакатда хотин-қизларнинг мавқеини яхшилайдиган тўртта ҳуқуқий ислоҳот амалга оширилди: оиладаги зўравонликни жиноийлаштириш, тенг иш ҳақи тўлаш қоидаси ва айрим соҳаларда аёлларнинг ишлашига қўйилган чекловларни олиб ташлаш.

Республиканская комиссия по вопросам повышения роли женщин в обществе, гендерного равенства и семьи 16 января объявила итоги ежегодного конкурса «Активист гендерного равенства-2024». Цель конкурса — формирование во всех организациях политики, направленной на обеспечение гендерного равенства, а также защита прав и интересов женщин.
Как сообщила пресс-служба Сената, в конкурсе по 7 основным и 3 дополнительным номинациям участвовали 934 организации и учреждения.
Самым активным государственным органом республиканского уровня в обеспечении гендерного равенства признана Национальная гвардия Узбекистана. В системе работают 1632 женщины — сотрудницы и военнослужащие. В 2024 году в Нацгвардии по направлению работы с сотрудниками и членами их семей была открыта 41 офицерская штатная единица для женщин.
Министерство внутренних дел Республики Каракалпакстан признано самым активным территориальным госорганом в обеспечении гендерного равенства. В системе министерства работают более 200 женщин, из которых 3 занимают руководящие должности.
гендерное равенство, нацгвардия
Самой активной районной государственной организацией названо предприятие Ammofos-Maxam. Почти 40% сотрудников предприятия — женщины.
Хокимят Хорезмской области стал самым активным региональным хокимиятом. В области доля женщин в управлении составляет 31%, в членстве в политических партий — 43,5%, в предпринимательстве — 32%. Около 620 женщин занимают руководящие должности в государственных и общественных организациях.
Хокимият Шараф-Рашидовского района Джизакской области назван самым активным районным хокимиятом. В хокимияте 40% сотрудников — женщины, как 35% депутатов кенгаша района. На руководящих должностях работают 1100 женщин.
Национальная медиа-ассоциация Узбекистана и интеллектуальный клуб «Заковат» признаны самыми активными ННО в обеспечении гендерного равенства. В ассоциации действует «Женский медиа-клуб».
Самым активным субъектом предпринимательства признано предприятие «Акбаржон Баракат», где 32% сотрудников — женщины. Оно занимается производством мукомольной продукции, экспортируемой в страны СНГ.
Программа «Юридическая клиника» Национального правового информационного центра «Адолат» («Справедливость») стала лучшей телевизионной программой по продвижению гендерного равенства.
Сайт Oyina.uz назван лучшим сайтом, а газета «Янги Сирдарё» — лучшим изданием по продвижению гендерного равенства.
Напомним, в индексе Всемирного банка «Женщины, бизнес и закон», опубликованном прошлой весной, Узбекистан вошёл в пятёрку стран с наибольшими улучшениями. Страна провела четыре правовые реформы, улучшившие положение женщин: криминализация бытового насилия, норма о равной оплате труда, снятие ограничений для женщин на работу в некоторых отраслях.