Тошкентдаги 700 га яқин автобус бекати минимал инфратузилма талабларига жавоб бермайди. Уларнинг 130 тасида павильон йўқ, 325 таси эса электрлаштирилмаган. Шу сабабли кўплаб автобус бекатларида автобусларда йўл ҳақини тўлаш учун бир марталик QR-чипталарни харид қилиш инфокиоскларини ўрнатиш имкони йўқ. Бу ҳақда Тошкент шаҳар Транспорт ва йўл-транспорт инфратузилмаси бошқармаси бошлиғи Миракбар Икромов маълум қилди.
Меъёрларга кўра, инфокиосклар ҳар бир бекатдан 300 метр радиусда жойлаштирилиши керак. Бу талабга амал қилинмоқда, бироқ Транспорт бошқармаси, «Тошшаҳартрансхизмат» компанияси ва АТТО (йўл ҳақини тўлашнинг автоматлаштирилган тизими оператори) инфокиосклар сони етарли эмаслиги бўйича шикоятлар олмоқда.
Миракбар Икромовнинг таъкидлашича, меъёр барча бекатларга электр кабеллари тортилмагани билан боғлиқ, аммо 300 метр радиусда у албатта мавжуд.
«Ҳозирда биз бекатларга яқинроқ электрлаштирилган жойларни излаяпмиз, чунки инфокиосклар йўловчилардан узоқда жойлашгани ёки уларга етиб бориш ноқулайлиги ҳақида хабарлар оляпмиз. Ушбу маълумотларга асосланиб, яна 675 та инфокиоск ўрнатиш зарурлигини аниқладик. Улардан 210 таси аллақачон ўрнатилган. Биз 500 та бекатга инфокиосклар ўрнатишни мақсад қилганмиз. 1 февралга қадар барча инфокиосклар ишга туширилади», — деди Миракбар Икромов.
Унинг қўшимча қилишича, инфокиосклар фақат тадбиркорларнинг маблағлари ҳисобидан ўрнатилмоқда. Улар буни қўшимча имконият деб билишади, чунки чипталар сотиш ва транспорт карталарини тўлдиришдан ташқари, қурилмалар бир қатор бошқа хизматларни ҳам кўрсатади. Инфокиоск операторлари чипталар сотиш ва транспорт карталарини тўлдиришдан транзакция суммасининг 3 фоизигача даромад олади.
Шаҳардаги барча бекатларнинг асосий балансчиси пойтахт ҳокимлиги бўлгани сабабли маъмурият камчиликларни бартараф этишга ҳаракат қилмоқда, дея қўшимча қилди у.
«Бугун Тошкент ҳокимлиги ушбу бекатларни аукционга қўйди. Тадбиркорлар уларга фақат реклама (дўконлар эмас) жойлаштириши мумкин. Яқинда 50 та бекат сотилди», — деди Миракбар Икромов.
Журналистларнинг автобусларда нақд пул қабул қилишни бекор қилишдан олдин нима учун масъул органлар бу муаммоларнинг барчасини ҳисобга олмагани ҳақидаги саволига Миракбар Икромов ҳар қандай янгиликда барча жиҳатни тўлиқ ҳисобга олиш мураккаб эканини айтди.
«Агар шаҳарда 5000 дан ортиқ инфокиоск бўлса, автобус бекатлари эса атиги 2600 та бўлса, демак, улар етарли бўлиши керак, деб ўйладик. Бир кунда 30−40 та инфокиоск ўрнатилмоқда», — деди Миракбар Икромов.
Бундан ташқари, АТТО инфокиоск операторларидан қайси қурилмалардан энг кўп чипта сотиб олинаётганини текширишни ва навбатларни қисқартириш учун бу жойларда уларнинг сонини кўпайтиришни сўраган, деди компания директори Даврон Шоёқубов.
Эслатиб ўтамиз, Транспорт бошқармаси маълумотларига кўра, январь ойининг дастлабки кунларида йўловчилар йўл ҳақининг 4 фоизини бир марталик QR-чипталар билан тўлаган. 14 январь ҳолатига кўра, бу кўрсаткич 1 фоиздан кам ёки 10 мингта автобус қатновигача қисқарган. Февраль ойида бу кўрсаткич пасайишда давом этиши ва йил давомида 0,1 фоизга етиши кутилмоқда. Бу мақсадли кўрсаткич бўлиб, автобус салонида нақд пул қабул қилинмайдиган бошқа шаҳарлар маълумотларига мос келади.
Аввалроқ Тошкентда автобусларда нақд пул қабул қилиш бекор бўлганидан сўнг жамоат транспорти йўловчилари транспорт карталари тақчиллигига дуч келгани ҳақида хабар берилганди. АТТО компанияси карталарни чайқовчилар оммавий равишда сотиб олаётганини тушунтирган. Уларга қарши курашиш учун энди бир кишига иккитадан ортиқ карта берилмайди.

Порядка 700 автобусных остановок Ташкента не соответствуют минимальным инфраструктурным требованиям. На 130 из них нет павильона, а 325 не электрифицированы. По этой причине на многих автобусных остановках нет возможности установить инфокиоски для приобретения разовых QR-билетов для оплаты проезда в автобусах. Об этом заявил начальник Управления транспорта и дорожно-транспортной инфраструктуры Ташкента Миракбар Икрамов.
Согласно нормативам, инфокиоски должны быть доступны в радиусе 300 метров от каждой остановки. Это требование соблюдается, однако Управление транспорта, компании «Тошшахартрансхизмат» и АТТО (оператор системы автоматизированной оплаты проезда) получают жалобы о недостаточном числе инфокиосков.
По словам Миракбара Икрамова, норматив обусловлен тем, что не ко всем остановкам подведён электрокабель, однако в радиусе 300 метров он обязательно есть.
«Сейчас мы ищем электрифицированные точки поближе к остановкам, потому что получаем сообщения от пассажиров, что инфокиоски где-то далеко находятся, где-то до них неудобно добираться. На основе этих сообщений мы определили, что нужно установить ещё 675 инфокиосков. Из них установлено уже 210 инфокиосков. Мы намерены установить инфокиоски на 500 остановках. К 1 февраля все инфокиоски будут сданы в эксплуатацию», — сказал Миракбар Икрамов.
Он добавил, что инфокиоски устанавливаются исключительно за счёт средств предпринимателей, которые видят в этом дополнительные возможности, так как, помимо продажи билетов и пополнения транспортных карт, аппараты оказывают ряд других услуг. С продажи билетов и пополнения транспортных карт операторы инфокиосков получают до 3% от суммы транзакции.
Поскольку основным балансодержателем всех остановок города является хокимият столицы, администрация старается устранить недостатки, добавил он.
«Сегодня хокимият Ташкента выставил эти остановки на аукцион. Предприниматели смогут размещать на них только рекламу (не магазины). На днях реализовали 50 остановок», — сказал Миракбар Икрамов.
На вопрос журналистов о том, почему ответственные органы не учли все эти проблемы перед отменой приёма наличных в салонах автобусов, Миракбар Икрамов ответил, что при любом нововведении сложно учесть всё.
«Мы думали, если в городе более 5000 инфокиосков, а автобусных остановок всего 2600, значит, их должно быть достаточно. В день уже устанавливаются 30−40 инфокиосков», — сказал Миракбар Икрамов.
Кроме того, АТТО попросила операторов инфокиосков проверить, с каких аппаратов покупается больше всего билетов, и увеличить их количество в этих локациях, чтобы сократить очереди, отметил директор компании Даврон Шаёкубов.
Напомним, по данным Управления транспорта, в первые дни января пассажиры оплачивали проезд разовыми QR-билетами 4% от всех поездок на автобусе. По состоянию на 14 января показатель сократился до менее 1%, или 10 тысяч поездок на автобусе. Ожидается, что в феврале цифра продолжит снижаться, а в течение года достигнет 0,1%, что является целевым показателем и соответствует данным других городов, где наличные не принимаются в салоне автобусов.
Ранее АТТО сообщила, что в Ташкенте насчитывается 8000 пунктов продажи QR-билетов и пополнения транспортных карт. Помимо инфокиосков, воспользоваться услугой можно в офлайн-пунктах Paynet, где граждан обслуживают люди.