Тошкент вилояти ва шаҳрида атмосфера ҳавосига зарар етказаётган 46 та иссиқхонанинг фаолияти тўхтатилди, дея хабар берди Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги ахборот хизмати.
Ифлослантирувчи моддалар чиқиндилари меъёридан ошиб кетишининг сабабларини аниқлашга қаратилган тадқиқотлар Тошкент вилоятининг Зангиота, Қибрай, Тошкент туманларида ҳамда Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек, Яшнобод, Бектемир ва Олмазор туманларида олиб борилди.
Тошкент шаҳри ва вилоятини ажратиб турувчи Тошкент ҳалқа автомобиль йўли бўйлаб Эшонгузар аҳоли яшаш пунктидан Тошкент педиатрия тиббиёт институтигача бўлган 9 та нуқтада кўчма лаборатория ёрдамида ҳавонинг ифлосланиш даражаси таҳлил қилинди. Натижада PM-2,5 ва PM-10 ифлослантирувчи моддалар миқдори 0,05 мг дан 540 мг гача кўтарилгани аниқланди.
Фаолият юритаётган 440 та иссиқхонадан 46 таси мавсумий бўлиб, қозонхонага эга эмас (Зангиота туманида 16, Қибрай туманида 10, Тошкент туманида 4, Юнусобод туманида 11, Мирзо Улуғбек туманида 5 та).
Натижада 37 та иссиқхона эгасига жарима солинди, 46 та иссиқхонанинг фаолияти тўхтатилди. 426 та иссиқхона эгаларига чанг-газ тозалаш ускуналарини ўрнатиш зарурлиги, шунингдек, резина ва бошқа чиқиндилардан ёқилғи сифатида фойдаланиш тақиқлангани ҳақида огоҳлантириш берилди.
Аввалроқ хабар қилинганидек, майда PM-2,5 заррачалари билан ифлосланган ҳаводан узоқ вақт нафас олиш болаларда ҳам, катталарда ҳам астма хавфини оширади. 2019 йилда дунёдаги астма ҳолатларининг деярли учдан бир қисми PM-2,5`нинг узоқ муддатли таъсири билан боғлиқ бўлган.

В Ташкентской области и городе Ташкенте приостановлена деятельность 46 теплиц, наносящих вред атмосферному воздуху, сообщила пресс-служба Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Исследования, направленные на поиск причин превышения нормы выбросов загрязняющих веществ, проводились в Зангиатинском, Кибрайском, Ташкентском районах Ташкентской области, а также в Мирзо-Улугбекском, Яшнабадском, Бектемирском и Алмазарском районах Ташкента.
При помощи передвижной лаборатории в 9 точках вдоль Ташкентской кольцевой автомобильной дороги, разграничивающей Ташкент и Ташкентскую область, от посёлка Эшонгузар до Ташкентского педиатрического медицинского института, был проведён анализ степени загрязнения воздуха. В результате было установлено, что количество загрязняющих веществ PM-2,5 и PM-10 увеличилось с 0,05 мг до 540 мг.
Из функционирующих 440 теплиц 46 оказались сезонными и не имеют котельной (в Зангиатинском районе — 16, Кибрайском районе — 10, Ташкентском районе — 4, Юнусабадском районе — 11, Мирзо-Улугбекском районе — 5).
В результате были оштрафованы 37 владельцев теплиц, приостановлена деятельность 46 теплиц. Владельцев 426 теплиц предупредили о необходимости установить пылегазоочистное оборудование, а также о запрете использования резины и других отходов в качестве топлива.
Как мы писали ранее, длительное вдыхание воздуха, загрязнённого мелкодисперсными частицами PM-2,5, увеличивает риск возникновения астмы как у детей, так и взрослых. Почти треть случаев астмы в мире в 2019 году связана с длительным воздействием PM-2,5.