Малайзиянинг Five Petroleum компанияси Ўзбекистонда автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини очиши мумкин, деб хабар бермоқда «Ўзбекнефтгаз» матбуот хизмати.
Қайд этилишича, «Ўзбекнефтгаз» АЖ раиси Баҳодир Сидиқов яқинда Five Petroleum бош директори билан учрашди. Томонлар Малайзия компанияси бренди остида ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини яратишни муҳокама қилди.
Йиғилишда маҳсулот ва хизматлар сифатини ошириш учун замонавий технологиялар ва халқаро стандартларни жорий этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Five Petroleum компанияси мамлакат ҳудудларида транспорт-логистика инфратузилмасини қуриш масаласини ҳам кўриб чиқмоқда.
Бундан ташқари, компаниялар ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва Ўзбекистон ёқилғи-энергетика сектори учун стратегик аҳамиятга эга бўлган ташаббусларни ривожлантиришга келишиб олди.
Ўтган йилнинг ёзида Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчиси Five Petroleum Malaysia компанияси асосчиси ва бош директори Кинг Лим Чин Фуи билан учрашганди. Томонлар республикадаги инвестициявий имкониятлар ва Самарқанд вилоятида лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилган.
Малайзиялик тадбиркор компания томонидан ишлаб чиқарилиши режалаштирилаётган алюминий банкаларини етказиб беришда Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган салқин ичимликлар ишлаб чиқариш корхоналари билан ҳамкорлик ўрнатишга тайёрлигини билдирган.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида ва кейинчалик бошқа ҳудудларда ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини яратиш ва уларни замонавий ускуналар билан жиҳозлаш лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувга эришилган.
Five Petroleum бренди 2020 йилда ташкил этилган. Ҳозирда компания Малайзия бўйлаб 110 дан ортиқ ёқилғи қуйиш шохобчаларини бошқаради. Компания, шунингдек, 400 дан ортиқ ёқилғи қуйиш шохобчаларига эга BHPetrol`нинг 60 фоиз акцияларига эга.

Uzbekneftegaz chairperson Bahodir Sidikov recently met with the CEO of Five Petroleum to discuss launching a chain of gas stations under the Malaysian company’s brand.
The meeting also covered the implementation of modern technologies and international standards to improve product and service quality.
Five Petroleum is additionally exploring the development of transport and logistics infrastructure in various regions of Uzbekistan.
Both parties agreed to deepen their partnership and advance initiatives of strategic importance to Uzbekistan’s fuel and energy sector.
Last summer, Uzbekistan’s ambassador to Malaysia met with Five Petroleum Malaysia’s founder and CEO King Lim Chin Fui to discuss investment opportunities in the country and the implementation of projects in Samarkand region.
The Malaysian entrepreneur also expressed interest in collaborating with Uzbekistan’s companies on soft drink production and aluminum can supply.
An agreement was also reached to establish a network of gas stations in Tashkent, equipped with modern facilities, with plans to expand to other regions in the future.
Founded in 2020, the Five Petroleum brand currently operates over 110 gas stations across Malaysia. The company also holds a 60% stake in BHPetrol, which manages more than 400 gas stations.