Малайзиянинг Five Petroleum компанияси Ўзбекистонда автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини очиши мумкин, деб хабар бермоқда «Ўзбекнефтгаз» матбуот хизмати.
Қайд этилишича, «Ўзбекнефтгаз» АЖ раиси Баҳодир Сидиқов яқинда Five Petroleum бош директори билан учрашди. Томонлар Малайзия компанияси бренди остида ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини яратишни муҳокама қилди.
Йиғилишда маҳсулот ва хизматлар сифатини ошириш учун замонавий технологиялар ва халқаро стандартларни жорий этиш масалалари ҳам муҳокама қилинди. Five Petroleum компанияси мамлакат ҳудудларида транспорт-логистика инфратузилмасини қуриш масаласини ҳам кўриб чиқмоқда.
Бундан ташқари, компаниялар ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва Ўзбекистон ёқилғи-энергетика сектори учун стратегик аҳамиятга эга бўлган ташаббусларни ривожлантиришга келишиб олди.
Ўтган йилнинг ёзида Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчиси Five Petroleum Malaysia компанияси асосчиси ва бош директори Кинг Лим Чин Фуи билан учрашганди. Томонлар республикадаги инвестициявий имкониятлар ва Самарқанд вилоятида лойиҳаларни амалга ошириш масалаларини муҳокама қилган.
Малайзиялик тадбиркор компания томонидан ишлаб чиқарилиши режалаштирилаётган алюминий банкаларини етказиб беришда Ўзбекистонда фаолият кўрсатаётган салқин ичимликлар ишлаб чиқариш корхоналари билан ҳамкорлик ўрнатишга тайёрлигини билдирган.
Шунингдек, Тошкент шаҳрида ва кейинчалик бошқа ҳудудларда ёқилғи қуйиш шохобчалари тармоғини яратиш ва уларни замонавий ускуналар билан жиҳозлаш лойиҳасини амалга ошириш бўйича келишувга эришилган.
Five Petroleum бренди 2020 йилда ташкил этилган. Ҳозирда компания Малайзия бўйлаб 110 дан ортиқ ёқилғи қуйиш шохобчаларини бошқаради. Компания, шунингдек, 400 дан ортиқ ёқилғи қуйиш шохобчаларига эга BHPetrol`нинг 60 фоиз акцияларига эга.

Малайзийская Five Petroleum может создать автозаправочную сеть в Узбекистане, сообщила пресс-служба «Узбекнефтегаза».
Председатель «Узбекнефтегаза» Баходир Сидиков на днях встретился с гендиректором Five Petroleum. Стороны обсудили создание сети АЗС под брендом малайзийской компании.
На встрече также обсуждалось внедрение современных технологий и международных стандартов для повышения качества продукции и услуг.
Five Petroleum также рассматривает строительство транспортно-логистической инфраструктуры в регионах страны.
Кроме того, компании договорились углублять партнёрство и развивать инициативы, имеющие стратегическое значение для топливно-энергетического сектора Узбекистана.
Прошлым летом посол Узбекистана в Малайзии встретился с основателем и гендиректором компании Five Petroleum Malaysia Кингом Лим Чин Фуи. Стороны обсудили инвестиционные возможности республики и вопросы реализация проектов Самаркандской области.
Малайзийский предприниматель выразил готовность наладить сотрудничество с предприятиями Узбекистана по производству безалкогольных напитков и поставке алюминиевой тары для них.
Была также достигнута договорённость о реализации проекта по созданию сети автозаправок и оснащению их современным оборудованием в Ташкенте, а в будущем — в других регионах.
Бренд Five Petroleum был основан в 2020 году. В настоящее время компания управляет более чем 110 автозаправочными станциями по всей Малайзии. Компания также владеет 60% компании BHPetrol, у которой насчитывается более 400 заправочных станций.