Президент тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш ва хизмат кўрсатиш сифатини ошириш бўйича таклифлар тақдимоти билан танишди, деб хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати.
Бу мақсадлар учун ҳар йили бюджетдан камида 100 миллиард сўм ажратилаётгани таъкидланди. Бундан ташқари, биргина ўтган йилнинг ўзида юқори технологияли тиббий асбоб-ускуналар харид қилиш учун 200 миллион долларлик хорижий инвестиция ва 94 миллион долларлик грантлар жалб этилди.
Натижада олдин фақат республика муассасаларида бўлган компьютер томографи, магнит резонансли томограф, ангиографлар ҳозир вилоятларда, ўнлаб туманларда ўрнатилди.
Жорий йил ушбу мақсадларга давлат ҳисобидан 200 миллиард сўм ажратилган. Шунингдек, тиббиётга 370 миллион доллар хорижий инвестиция киритилиши мўлжалланган.
Тақдимотда тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш режалари маълум қилинди.
Хусусан, Осиё тараққиёт банкининг 100 миллион доллар маблағи эвазига республикадаги 230 та туғруқ муассасаси учун 45 турдаги 21 мингта тиббий ускуна ва 6 та реанимобил харид қилинади. Германиянинг KfW банкининг 30 миллион евро маблағи ҳисобига Қорақалпоғистон ва Хоразмдаги 19 тадан тиббиёт муассасаси юрак-қон томир касалликларини даволовчи 862 та ускуна билан жиҳозланади.
Бундан ташқари, айни банкнинг 13,5 миллион евро миқдоридаги гранти эвазига Термиз шаҳрида ўқув маркази ва талабалар турар жойи қурилади. Марказ замонавий ўқув-симуляция ускуналари ва ахборот технологиялари билан жиҳозланади.
Давлат раҳбари тиббиёт муассасаларини жиҳозлаш вазифанинг фақат бир қисми экани, ҳозирданоқ янги асбоб-ускуналар устида ишлай оладиган малакали мутахассисларни тайёрлаш зарурлигини таъкидлади. Тегишли муассасаларда шифокор ва ҳамшираларни қўшимча ўқитишни ташкил этиш вазифасини қўйди.
Таъкидланишича, мавжуд технологиялардан унумли фойдаланиш ҳам муҳим аҳамиятга эга. Масалан, ҳудудларда ангиографлар юкламаси ўртача 34 фоизни ташкил қилади, турли ҳудудларда томографларнинг ишлаши ҳам сезиларли даражада фарқ қилади.
Шу боис ҳокимликлар билан бирга давлат шифохоналаридаги юқори технологик ускуналардан самарали фойдаланиш бўйича аутсорсинг ва хусусий шериклик лойиҳалари йўлга қўйилиши белгиланди.

Президент Узбекистана ознакомился с презентацией предложений по оснащению медицинских учреждений и повышению качества услуг, сообщила пресс-служба главы государства.
Отмечалось, что на эти цели ежегодно из бюджета выделяется не менее 100 млрд сумов. Кроме того, только в прошлом году на приобретение высокотехнологичного медицинского оборудования было привлечено 200 млн долларов иностранных инвестиций и 94 млн долларов грантов.
В результате компьютерные томографы, магнитно-резонансные томографы и ангиографы, которые раньше были доступны только в республиканских учреждениях, теперь установлены в областных и десятках районных больниц.
В этом году из государственного бюджета на эти цели выделено 200 млрд сумов. Планируется также привлечь 370 млн долларов иностранных инвестиций в сферу здравоохранения.
На презентации были озвучены планы по оснащению медицинских учреждений.
В частности, за счёт 100 млн долларов Азиатского банка развития для 230 родовспомогательных учреждений по всей стране будут закуплены 21 тысяча единиц медицинского оборудования 45 видов и 6 реанимобилей. За счёт 30 млн евро немецкого банка KfW в 19 медицинских учреждениях Каракалпакстана и Хорезма будут установлены 862 единицы оборудования для лечения сердечно-сосудистых заболеваний.
Кроме того, на грант этого же банка в размере 13,5 млн евро в Термезе будут построены учебный центр и студенческое общежитие. Центр оснастят современным учебно-симуляционным оборудованием и информационными технологиями.
Глава государства подчеркнул, что оснащение медицинских учреждений — лишь часть задачи и уже сейчас необходимо готовить квалифицированных специалистов, способных работать на новом оборудовании. Он поставил задачу организовать дополнительное обучение врачей и медсестёр в соответствующих учреждениях.
Отмечено, что важно также эффективно использовать имеющуюся технику. Так, в областях средняя нагрузка на ангиографы составляет лишь 34%, а показатели по томографам в разных регионах значительно различаются.
В связи с этим вместе с хокимиятами планируется внедрять проекты по аутсорсингу и государственно-частному партнёрству, направленные на эффективную эксплуатацию высокотехнологичного оборудования в государственных медучреждениях.