20 январь куни Дональд Трамп АҚШнинг 47-президенти лавозимини расман эгаллади. «Газета.uz» унинг инаугурация нутқини баъзи қисқартиришлар билан келтиради.
Оқ уй веб сайтининг янгиланган бош саҳифасида Трампнинг сурати ва «Америка қайтмоқда» ёзуви, шунингдек, баёнот пайдо бўлди: «Мен ҳар куни танамдаги ҳар бир нафас билан сиз учун курашаман. Токи фарзандларимиз ва сиз муносиб бўлган кучли, хавфсиз ва фаровон Америка қурмагунимизча тинчланмайман. Бу ҳақиқатан ҳам Американинг олтин асри бўлади». Янгиликлар бўлимининг ягона саҳифасида президентнинг иккинчи муддатидаги устувор мақсадлари бандма-банд санаб ўтилган.
«Американинг олтин даври»
Американинг олтин асри ҳозирнинг ўзидаёқ бошланади. Шу кундан бошлаб юртимиз яна гуллаб-яшнайди ва бутун дунёда ҳурмат-эътибор қозонади. Биз барча мамлакатлар учун ҳасад (ёхуд ҳавас) манбаи бўлиб қоламиз ва бундан буён биздан фойдаланишларига йўл қўймаймиз. Трамп маъмуриятининг ҳар бир куни давомида мен Американи биринчи ўринга қўяман.
Суверенитетимиз қайтарилади. Хавфсизлигимиз тикланади. Одил судлов тарозиси қайта мувозанатлаштирилади. Адлия вазирлиги ва ҳукуматимиздан бузуқлик, шафқатсизлик ва адолатсизлик билан қурол сифатида фойдаланиш тўхтатилади. Ва бизнинг приоритетдаги вазифамиз — мағрур, фаровон ва озод миллатни барпо этиш бўлади.
Тез орада Америка ҳар қачонгидан ҳам буюк, қудратли ва алоҳида бўлади. Мен президентликка ишонч ва оптимизм билан қайтаман, биз ҳайратланарли, миллий муваффақият даврининг бошида турибмиз, ўзгаришлар тўлқини мамлакатни қамраб олмоқда, қуёш нури бутун дунёга ёғилмоқда ва Американинг бу имкониятдан ҳар қачонгидан ҳам кўпроқ фойдаланиш имконияти бор.
«Ҳукуматга ишонч инқирози»
Ҳукуматимиз ишонч инқирозига дуч келди. Кўп йиллар давомида радикал ва коррупциялашган тузум фуқароларимиздан ҳокимият ва бойликни тортиб олди, шу билан бирга, жамиятимиз устунлари қулатилиб, афтидан, бутунлай таназзулга юз тутди.
Энди эса ҳукуматимиз чет элларда узлуксиз давом этаётган фалокатлар кетма-кетлиги қаршисида қолиб, бир вақтнинг ўзида ўз уйидаги оддий инқирозни ҳам ҳал қила олмаяпти. Ҳукуматимиз улуғвор, қонунга итоаткор Америка фуқароларини ҳимоя қила олгани йўқ, лекин мамлакатимизга бутун дунёдан ноқонуний равишда кириб келган, қамоқхона ва руҳий касалликлар муассасаларига тааллуқли, хавфли жиноятчиларга бошпана ва ҳимоя бермоқда.
Бизда хорижий чегараларни ҳимоя қилиш учун чексиз маблағлар ажратган ҳукумат бор, лекин у Америка чегараларини ёки, энг муҳими, ўз одамларини ҳимоя қилишдан бош тортмоқда. Мамлакатимиз фавқулодда вазиятлар пайтида асосий хизматларни тақдим эта олмаяпти, чунки яқинда Шимолий Каролинадаги ажиб инсонлар билан шундай ёмон муносабатда бўлинди. Кўп ойлар олдин содир бўлган довулдан ҳали ҳам азият чекаётган бошқа штатлар бор.
Ёки Лос Анжелесни олайлик, бир неча ҳафта давомида фожиали тарзда ёнаётган ёнғинларни кузатиб турибмиз, ҳеч қандай ҳимояга ишоралар йўқ. Ёнғинлар авж олмоқда, ҳатто мамлакатимизнинг баъзи энг бой ва нуфузли кишиларининг уйларига ҳам бу ўз таъсирини кўрсатди, уларнинг баъзилари ҳозир шу ерда ўтирибди. Уларнинг энди уйи йўқ. Бу қизиқ, аммо бундай бўлишига йўл қўя олмаймиз. Ҳеч ким бунга қарши ҳеч нарса қилолмаяпти. Ва бу ҳолат ўзгаради.
Соғлиқни сақлаш тизимимиз табиий офатларга бардош бера олмаяпти, шу билан бирга, унга дунёнинг бошқа мамлакатларига қараганда кўпроқ пул сарфланмоқда. Таълим тизимимиз эса фарзандларимизга ўзларидан уялишни, кўп ҳолларда, биз жон-жаҳдимиз билан уларга беришга ҳаракат қилаётган муҳаббатимизга қарамай, ўз мамлакатидан нафратланишни ўргатяпти. Буларнинг барчаси бугундан бошлаб ва жуда тез ўзгаради.
Менинг сўнгги сайловларим даҳшатли хиёнатни ва кўпдан-кўп хиёнатларни бутунлай ҳамда узил-кесил орқага қайтариш учун мандат берди, бунда одамларнинг эътиқоди, бойлиги, демократияси ва, албатта, озодлиги ўзларига қайтарилади.
«Худо мени Американи яна буюк қилиш учун қутқарди»
Шу пайтдан бошлаб Американинг таназзули тугади. Бизнинг озодлигимиз ва миллатимизнинг шонли тақдири энди инкор этилмайди ва биз Америка ҳукуматининг яхлитлиги, компетентлиги ва содиқлилигини дарҳол тиклаймиз. Сўнгги саккиз йил давомида мен 250 йиллик тарихимиздаги ҳар қандай президентдан кўра кўпроқ синов ва қийинчиликларни бошдан кечирдим ва бу йўлда кўп нарсани ўргандим. Айтишим мумкинки, республикамизга қайтиш йўли осон кечмади.
Ишимизни тўхтатмоқчи бўлганлар менинг озодлигимни, ҳатто ҳаётимни ҳам тортиб олишга уриниб кўрди. Бундан атиги бир неча ой муқаддам Пенсильваниядаги ажойиб майдонда қотил отган ўқ қулоғимни яралади. Аммо мен ўшанда ҳаётим шунчаки қутқариб қолинмаганини ҳис қилардим ва ҳозир бунга янада кўпроқ аминман. Худо Американи яна буюк қилиш учун мени қутқарди. Раҳмат. Сизга катта раҳмат.
Шунинг учун биз ҳар куни америкалик ватанпарварлар маъмуриятимиз билан ҳар бир инқирозни муносиб тарзда, куч ва ғайрат билан қарши олишга ҳаракат қиламиз. Биз ҳар қандай ирқ, дин, ранг ва эътиқоддаги фуқароларга умид, фаровонлик, хавфсизлик ва тинчликни қайтариш учун мақсад ҳамда тезлик билан ҳаракат қиламиз. Америка фуқаролари учун 2025 йил 20 январь — Озодлик куни.
Умид қиламанки, биздаги сўнгги президентлик сайлови мамлакатимиз тарихидаги энг улуғ ва энг муҳим сайлов сифатида эсда қолади.
Умид қиламанки, бизнинг сўнгги Президент сайлови мамлакатимиз тарихидаги энг улуғ ва энг муҳим сайлов сифатида эсда қолади.
Ғалабамиз шуни кўрсатдики, бутун мамлакат тезда кун тартибимиз атрофида бирлашмоқда ва жамиятнинг деярли барча қатламлари: ёшлар ва кексалар, эркаклар ва аёллар, афро-америкаликлар, испан тилида сўзлашувчи америкаликлар, осиёлик америкаликлар, шаҳар, шаҳар атрофи ва қишлоқ аҳолиси томонидан қўллаб-қувватлаш кескин ошди ва, энг муҳими, биз барча — тебранувчи еттита штатда ишончли ғалабага эришдик, шунингдек, умумий овоз беришда миллионларча кўпроқ овоз олдик.
Миллий бирлик Америкага қайтмоқда, ишонч ва ғурур ҳар қачонгидан ҳам баланд. Биз қилаётган барча ишларда. Маъмуриятим мукаммалликка бўлган кучли интилиш ва тинимсиз муваффақиятлардан илҳомланади. Биз ватанимизни унутмаймиз. Биз Конституциямизни ҳам, Худони ҳам унутмаймиз. Бундай қилиш мумкин эмас.
«Тарихий фармонлар»
Бугун мен бир қатор тарихий фармонларни имзолайман. Бу ҳаракатлар ёрдамида биз Американинг тўлиқ тикланишини ва соғлом фикр инқилобини бошлаймиз. Ҳаммаси соғлом фикр ўлароқ.
Биринчидан, мен жанубий чегарамизда фавқулодда ҳолат эълон қиламан. Барча ноқонуний киришлар зудлик билан тўхтатилади ва биз миллион-миллион жиноятчи чет элликларни келган жойларига қайтариш жараёнини бошлаймиз.
«Мексикада қолиш» сиёсатимни тиклаймиз. «Тутдик ва қўйиб юбордик» амалиётига чек қўяман. Мен мамлакатимиз томон ҳалокатли бостириб киришни тўхтатиш учун жанубий чегарага қўшин юбораман.
Биз, шунингдек, картелларни хорижий террористик ташкилотлар деб тан оламиз. Ва 1798 йилдаги Хорижий душманлар тўғрисидаги қонунни қўллаб, ҳукуматимизга федерал ва давлат ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларининг бутун ва тўлиқ ҳокимиятидан фойдаланиш, АҚШ ҳудудига, жумладан, шаҳарларимиз ва ички шаҳарларимизда ҳалокатли жиноятчиликни келтириб чиқарувчи барча хорижий тўдалар ва жиноий тармоқларни йўқ қилиш учун буйруқ бераман. Бош қўмондон сифатида менинг мамлакатимизни таҳдид ва тажовузлардан ҳимоя қилишдан юксакроқ масъулиятим йўқ ва мен айнан шуни қилмоқчи эдим. Биз буни ҳеч ким гувоҳ бўлмаган даражада амалга оширамиз.
Мен кабинетимнинг барча аъзоларига рекорд даражадаги инфляцияни енгиш, харажатлар ва нархларни тезда пасайтириш учун ўз ихтиёрларидаги улкан ваколатларни сафарбар қилишни буюраман. Инфляцион инқироз катта ва ортиқча харажатлар ҳамда энергия нархларининг ошиши билан боғлиқ эди, шунинг учун бугун мен энергетика соҳасида фавқулодда ҳолат эълон қиламан.
Америка яна ишлаб чиқарувчи мамлакатга айланади ва бизда бошқа ҳеч бир ишлаб чиқарувчи мамлакатда ҳеч қачон бўлмайдиган нарса бор: Ер юзидаги барча мамлакатлар орасида энг кўп нефть ва газ мавжуд ва биз бундан фойдаланамиз, улар бундан фойдаланмоқда. Биз нархларни пасайтирамиз, стратегик захираларимизни яна энг юқори даражагача тўлдирамиз ва Америка энергиясини бутун дунёга экспорт қиламиз.
Биз яна бой мамлакатга айланамиз ва айнан оёғимиз остидаги суюқ олтин бунга ёрдам беради.
Трамп, шунингдек, Байден давридаги Атроф-муҳитни муҳофаза қилиш агентлигининг стандарт ва оғир юкли транспорт воситаларидан чиқинди газларини тартибга солувчи қоидаларига ишора қилган баёнотда «Яшил янги келишувни тугатишини» ва «электр транспорт мандатини бекор қилишини» айтди, автомобилсозлик саноатини сақлаб қолиш ва буюк америкалик автомобилсозларга берган муқаддас ваъдасини бажаришини таъкидлади.
Бошқача айтганда, сиз ўз танловингиз бўйича автомобиль сотиб олишингиз мумкин. Биз яна Америкада автомобиллар ишлаб чиқаришни бир неча йил олдин ҳеч ким орзу қилолмаган суръатлар билан давом эттирамиз.
Мен америкалик ишчилар ва оилаларни ҳимоя қилиш учун савдо тизимимизни дарҳол қайта қуришни бошлайман. Бошқа мамлакатларни бойитиш учун фуқароларимизга солиқ солиш ўрнига, фуқароларимизни бойитиш учун хорижий давлатларга солиқ ва божлар соламиз.
Шу мақсадда биз барча тарифлар, божлар ва даромадларни йиғиш учун Ташқи даромадлар хизматини ташкил этамиз. Бу хорижий манбалардан ғазначилигимизга тушадиган жуда катта маблағлар бўлади. Америка орзуси тезда қайтади ва илгари ҳеч қачон бўлмаган даражада ўсади.
Федерал ҳукуматимизнинг ишончи ва самарадорлигини тиклаш учун менинг маъмуриятим мутлақо янги Ҳукумат самарадорлиги департаментини ташкил этади.
«Қонун ва сўз эркинлигининг қайтиши»
Сўз эркинлигини чеклаш бўйича кўп йиллик ноқонуний ва конституцияга хилоф федерал саъй-ҳаракатлардан сўнг мен ҳукуматнинг барча цензураларини зудлик билан тўхтатиш ва сўз эркинлигини Америкага қайтариш тўғрисидаги фармонни ҳам имзолайман. Давлатнинг улкан ҳокимияти энди ҳеч қачон сиёсий мухолифларни таъқиб қилиш учун қурол бўлмайди. Мен бу ҳақда кўп нарса биламан. Биз бундай бўлишига йўл қўймаймиз. Бу энди такрорланмайди.
Менинг раҳбарлигимда конституциявий ҳуқуқ устуворлигига мувофиқ адолатли, тенг ҳуқуқли ва холис одил судловни ҳамда шаҳарларимизда қонун ва тартибни тиклаймиз.
Шу ҳафта мен ҳукуматнинг ирқ ва жинсни жамият ва шахсий ҳаётнинг барча жабҳаларига ижтимоий сингдиришга уриниш сиёсатини ҳам тугатаман. Биз тери рангига эътибор бермайдиган ва хизмат натижаларига асосланган жамиятни барпо этамиз. Бугундан бошлаб Қўшма Штатлар ҳукуматининг расмий сиёсати фақат икки жинс мавжудлигига таянади: эркак ва аёл.
Ушбу ҳафтада мен COVID`га қарши мажбурий эмлашга қарши эътироз билдиргани учун Қуролли кучларимиздан ноҳақ бўшатилган барча ҳарбий хизматчиларни тўлиқ маош билан лавозимларига тиклайман. Ва мен аскарларимиз хизмат вазифаларини бажариш чоғида радикал сиёсий назариялар ва ижтимоий тажрибаларга дучор қилинмасликлари тўғрисидаги фармонни имзолайман. Қуролли кучларимиз ўз диққатини ягона вазифасига — Америка душманларини тор-мор этишга қаратиши мумкин.
2017 йилдаги каби, биз яна дунё кўрган энг кучли армияни қурамиз. Биз ўз муваффақиятимизни нафақат жанглардаги ғалабаларимиз билан, балки тугаллаган урушларимиз ва, эҳтимол, энг муҳими, ҳеч қачон қатнашмайдиган урушларимиз билан ҳам ўлчаймиз.
«Мен тинчликпарвар ва бирлаштирувчи бўлишни хоҳлайман»
Мен энг кўп фахрланадиган мерос тинчликпарвар ва бирлаштирувчи меросим бўлади, мен ана шундай бўлишни истайман, тинчликпарвар ва бирлаштирувчи. Шуни мамнуният билан маълум қиламанки, лавозимга киришишимдан бир кун олдин Яқин Шарқдаги гаровга олинганлар ўз оилалари бағрига қайтмоқда.
Америка Ер юзидаги энг буюк, энг қудратли ва энг ҳурматли, бутун дунёда илҳом ва ҳайрат уйғотувчи миллатнинг қонуний ўрнини қайтариб олади.
Тез орада биз Мексика кўрфазининг номини Америка кўрфазига ўзгартирамиз ва буюк президент Уильям Мак-Кинли номини Мак-Кинли тоғига қайтариб берамиз.
Америка кемалари жуда кўп ҳақ тўлайди ва уларга адолатсизлик билан муносабатда бўлишади. Бу АҚШ Ҳарбий-денгиз кучларига ҳам тегишли. Панама каналини Хитой бошқармоқда, биз эса уни Хитойга бермагандик, Панамага бергандик ва энди уни қайтариб оламиз.
Биз биргаликда сурункали касалликлар эпидемиясига чек қўямиз ва фарзандларимизни хавфсиз, соғлом ва касалликлардан холи тарзда сақлаймиз. Қўшма Штатлар яна ўзини бойлигимизни оширадиган, ҳудудларимизни кенгайтирадиган, шаҳарлар қурадиган, умидларимизни оширадиган ва байроғимизни янги ва гўзал уфқларга олиб чиқадиган мамлакат деб билади.
Биз америкалик астронавтларни Марс сайёрасига юлдузли ва йўл-йўл байроқни ўрнатиш учун юбориб, юлдузлар томон йўлни давом эттирамиз.
Агар бирлашсак, қўлимиздан келмайдиган нарсанинг ўзи йўқ, амалга ошмайдиган орзу ҳам йўқ. Кўпчилик мен учун бундай тарихий сиёсий қайтишни ташкил этиш мумкин эмас, деб ўйларди. Лекин бугун кўриб турибсизки, мен шу ердаман, Америка халқи ўз сўзини айтди. Ҳозир сизнинг олдингизда турибман, бу эса бирор нарсани қилиш имконсиз, деб ишонмаслигингиз кераклигининг исботидир.
Сўнгги йилларда мамлакатимиз жуда кўп азият чекди, лекин биз уни яна буюк, ҳар қачонгидан ҳам улуғроқ қиламиз. Биз раҳм-шафқат, жасорат ва ўзига хосликка тўла миллат бўламиз. Бизнинг кучимиз барча урушларни тўхтатади ва ёвуз, шафқатсиз ҳамда олдиндан айтиб бўлмайдиган дунёга янги бирлик руҳини олиб келади…

Дональд Трамп 20 января официально вступил в должность 47-го президента США. «Газета.uz» приводит его инаугурационную речь с некоторыми сокращениями.
На обновлённой главной странице сайта Белого дома появилась фотография Трампа и надпись «Америка возвращается», а также заявление: «Каждый день я буду бороться за вас с каждым вздохом в моём теле. Я не успокоюсь, пока мы не построим сильную, безопасную и процветающую Америку, которую заслуживают наши дети и которую заслуживаете вы. Это будет действительно золотым веком Америки». На единственной странице в разделе новостей перечислены по пунктам главные приоритеты президента на его втором сроке.
«Золотой век Америки»
Золотой век Америки начинается прямо сейчас. С этого дня наша страна снова будет процветать и пользоваться уважением во всем мире. Мы будем предметом зависти для всех стран, и мы больше не позволим, чтобы нами пользовались. В течение каждого дня администрации Трампа я буду просто ставить Америку на первое место.
Наш суверенитет будет возвращён. Наша безопасность будет восстановлена. Весы правосудия будут перебалансированы. Порочное, жестокое и несправедливое использование Министерства юстиции и нашего правительства в качестве оружия прекратится. И нашим главным приоритетом будет создание гордой, процветающей и свободной нации.
Америка скоро станет более великой, сильной и гораздо более исключительной, чем когда-либо. Я возвращаюсь к президентству с уверенностью и оптимизмом в том, что мы находимся в начале захватывающей новой эры национального успеха, волна перемен захлёстывает страну, солнечный свет льётся на весь мир, и у Америки есть шанс воспользоваться этой возможностью, как никогда раньше.
«Кризис доверия в правительстве»
Наше правительство столкнулось с кризисом доверия. В течение многих лет радикальный и коррумпированный истеблишмент извлекал власть и богатство из наших граждан, при этом столпы нашего общества были сломаны и, по-видимому, находились в полном упадке.
Теперь наше правительство не может справиться даже с простым кризисом у себя дома, одновременно спотыкаясь о непрерывный набор катастрофических событий за рубежом. Оно не может защитить наших великолепных, законопослушных американских граждан, но предоставляет убежище и защиту опасным преступникам, многие из тюрем и психиатрических учреждений, которые незаконно проникли в нашу страну со всего мира.
Мы имеем правительство, которое выделило неограниченное финансирование на защиту иностранных границ, но отказывается защищать американские границы или, что ещё важнее, собственных людей. Наша страна больше не может предоставлять базовые услуги во время чрезвычайных ситуаций, как недавно произошло с замечательными людьми Северной Каролины, с которыми так плохо обращались. И другие штаты, которые всё ещё страдают от урагана, который прошёл много месяцев назад.
Или недавно в Лос-Анджелесе, где мы наблюдаем пожары, которые трагически полыхают неделями без какого-либо намёка на защиту. Они бушуют в домах и общинах, затрагивая даже дома некоторых из самых богатых и влиятельных людей в нашей стране, некоторые из которых сидят здесь сейчас. У них больше нет дома. Это интересно, но мы не можем позволить этому случиться. Никто не может ничего с этим поделать. И это изменится.
Наша система общественного здравоохранения не справляется во времена бедствий, при этом на неё тратится больше денег, чем в любой стране мира. А наша система образования учит наших детей стыдиться себя, во многих случаях ненавидеть свою страну, несмотря на любовь, которую мы так отчаянно пытаемся им дать. Всё это изменится, начиная с сегодняшнего дня, и изменится очень быстро.
Мои последние выборы дали мандат на то, чтобы полностью и бесповоротно обратить вспять ужасное предательство и все эти многочисленные предательства, которые имели место, и вернуть людям их веру, их богатство, их демократию и, конечно же, их свободу.
«Бог спас меня, чтобы снова сделать Америку великой»
С этого момента упадок Америки закончился. Наши свободы и славная судьба нашей нации больше не будут отрицаться, и мы немедленно восстановим целостность, компетентность и лояльность правительства Америки. За последние восемь лет я пережил испытания и вызовы больше, чем любой другой президент за всю нашу 250-летнюю историю, и я многому научился на этом пути. Путешествие по возвращению нашей республики было нелёгким, могу вам сказать.
Те, кто хочет остановить наше дело, пытались отнять у меня свободу и даже жизнь. Всего несколько месяцев назад на прекрасном поле в Пенсильвании пуля убийцы пронзила мне ухо. Но я чувствовал тогда и верю ещё больше сейчас, что моя жизнь была спасена не просто так. Бог спас меня, чтобы снова сделать Америку великой. Спасибо. Большое вам спасибо.
Вот почему каждый день с нашей администрацией американских патриотов мы будем работать над тем, чтобы встретить каждый кризис с достоинством, мощью и силой. Мы будем двигаться целенаправленно и быстро, чтобы вернуть надежду, процветание, безопасность и мир гражданам всех рас, религий, цветов и вероисповеданий. Для американских граждан 20 января 2025 года — День освобождения.
Я надеюсь, что наши последние президентские выборы запомнятся как самые великие и самые значимые выборы в истории нашей страны.
Как показала наша победа, вся страна быстро объединяется вокруг нашей повестки дня, и поддержка практически всех слоёв общества резко возросла: молодых и пожилых, мужчин и женщин, афроамериканцев, испаноязычных американцев, азиатских американцев, городских, пригородных и сельских жителей, и, что очень важно, мы одержали убедительную победу во всех семи колеблющихся штатах, а также получили на миллионы больше голосов во всеобщем голосовании.
Национальное единство теперь возвращается в Америку, а уверенность и гордость поднимаются как никогда прежде. Во всем, что мы делаем. Моя администрация будет вдохновляться сильным стремлением к совершенству и неослабевающим успехом. Мы не забудем нашу страну. Мы не забудем нашу Конституцию, и мы не забудем нашего Бога. Этого делать нельзя.
«Исторические указы»
Сегодня я подпишу ряд исторических указов. С помощью этих действий мы начнём полное восстановление Америки и революцию здравого смысла. Все дело в здравом смысле.
Во-первых, я объявлю чрезвычайное положение на нашей южной границе. Все незаконные въезды будут немедленно прекращены, и мы начнём процесс возвращения миллионов и миллионов преступных иностранцев обратно в места, откуда они прибыли.
Мы восстановим мою политику «оставаться в Мексике». Я положу конец практике «поймать и отпустить». И я отправлю войска на южную границу, чтобы отразить катастрофическое вторжение в нашу страну.
Мы также признаем картели зарубежными террористическими организациями. И, применив Закон об иностранных врагах 1798 года, я прикажу нашему правительству использовать всю и полную власть федеральных и государственных правоохранительных органов для устранения присутствия всех иностранных банд и преступных сетей, приносящих разрушительную преступность на территорию США, включая наши города и внутренние города. Как у главнокомандующего у меня нет более высокой ответственности, чем защищать нашу страну от угроз и вторжений, и это именно то, что я собираюсь сделать. Мы сделаем это на уровне, которого никто никогда не видел.
Я прикажу всем членам моего кабинета мобилизовать имеющиеся в их распоряжении огромные полномочия, чтобы победить рекордную инфляцию и быстро снизить издержки и цены. Инфляционный кризис был вызван огромными перерасходами и ростом цен на энергоносители, и поэтому сегодня я также объявлю чрезвычайное положение в сфере энергетики. Мы будем бурить, детка, бурить.
Америка снова станет производственной страной, и у нас есть то, чего никогда не будет ни у одной другой производственной страны: самое большое количество нефти и газа среди всех стран на Земле, и мы будем использовать это, и они используют это. Мы снизим цены, снова наполним наши стратегические резервы, до самого верха, и будем экспортировать американскую энергию по всему миру.
Мы снова станем богатой страной, и именно жидкое золото под нашими ногами поможет нам в этом.
Сегодня мы положим конец Зелёному Новому курсу и отменим мандат на электромобили, спасая нашу автомобильную промышленность и выполняя моё священное обещание нашим великим американским автостроителям.
Другими словами, вы сможете купить автомобиль по своему выбору. Мы снова будем производить автомобили в Америке такими темпами, о которых никто не мог и мечтать всего несколько лет назад.
Я немедленно начну перестройку нашей торговой системы, чтобы защитить американских рабочих и семьи. Вместо того, чтобы облагать налогами наших граждан для обогащения других стран, мы будем облагать налогами и пошлинами иностранные государства для обогащения наших граждан.
Для этой цели мы создаём Службу внешних доходов для сбора всех тарифов, пошлин и доходов. Это будут огромные суммы денег, поступающие в нашу казну из иностранных источников. Американская мечта скоро вернётся и будет расти как никогда прежде.
Чтобы восстановить доверие и эффективность нашего федерального правительства, моя администрация создаст совершенно новый Департамент эффективности правительства.
«Возвращение закона и свободы слова»
После многих лет незаконных и неконституционных федеральных усилий по ограничению свободы слова я также подпишу указ о немедленном прекращении всей правительственной цензуры и возвращении свободы слова в Америку. Никогда больше огромная власть государства не будет оружием для преследования политических оппонентов. Я об этом знаю немало. Мы не позволим этому случиться. Это больше не повторится.
Под моим руководством мы восстановим справедливое, равноправное и беспристрастное правосудие в соответствии с конституционным верховенством права и вернём закон и порядок в наши города.
На этой неделе я также положу конец правительственной политике попыток социального внедрения расы и пола во все аспекты общественной и частной жизни. Мы создадим общество, которое будет не обращать внимания на цвет кожи и будет основано на заслугах. С сегодняшнего дня официальной политикой правительства Соединённых Штатов будет то, что существует только два пола: мужской и женский.
На этой неделе я восстановлю в должности всех военнослужащих, несправедливо уволенных из наших вооружённых сил за возражения против обязательной вакцинации от COVID, с полной выплатой жалованья. И я подпишу указ о том, чтобы наши воины не подвергались радикальным политическим теориям и социальным экспериментам во время исполнения служебных обязанностей. Наши вооружённые силы смогут сосредоточиться на своей единственной миссии: разгроме врагов Америки.
Как и в 2017 году, мы снова построим самую сильную армию, которую когда-либо видел мир. Мы будем измерять свой успех не только победами в сражениях, но и войнами, которые мы закончим, и, возможно, самое главное, войнами, в которые мы никогда не вступим.
«Хочу быть миротворцем и объединителем»
Моим самым гордым наследием будет наследие миротворца и объединителя, вот кем я хочу быть, миротворцем и объединителем. Я рад сообщить, что со вчерашнего дня, за день до моего вступления в должность, заложники на Ближнем Востоке возвращаются домой к своим семьям.
Америка вернёт себе законное место величайшей, могущественнейшей и самой уважаемой нации на Земле, вдохновляющей и вызывающей восхищение во всем мире.
Вскоре мы сменим название Мексиканского залива на Американский залив и вернём имя великого президента Уильяма Мак-Кинли горе Мак-Кинли, где оно должно быть и где ему место.
Американские корабли сильно переплачивают, и к ним не относятся справедливо ни в каком отношении. Это касается и ВМС США. И, прежде всего, Панамским каналом управляет Китай, а мы не отдавали его Китаю, мы отдали его Панаме, и мы забираем его обратно.
Вместе мы положим конец эпидемии хронических заболеваний и сохраним наших детей в безопасности, здоровыми и без болезней. Соединённые Штаты снова будут считать себя растущей страной, страной, которая увеличивает наше богатство, расширяет нашу территорию, строит наши города, повышает наши ожидания и несёт наш флаг к новым и прекрасным горизонтам.
И мы последуем за нашим предназначением к звёздам, отправив американских астронавтов установить звёздно-полосатый флаг на планете Марс.
Если мы будем работать вместе, то нет ничего, что мы не могли бы сделать, и нет мечты, которую мы не могли бы осуществить. Многие люди думали, что для меня невозможно организовать такое историческое политическое возвращение. Но как вы видите сегодня, я здесь, американский народ сказал своё слово. Я стою перед вами сейчас, это доказательство того, что вы никогда не должны верить, что что-то невозможно сделать.
В последние годы наша страна сильно страдала, но мы вернём её и сделаем снова великой, более великой, чем когда-либо. Мы будем нацией, полной сострадания, мужества и исключительности. Наша сила остановит все войны и принесёт новый дух единства в мир, который стал злым, жестоким и совершенно непредсказуемым.