Ўзбекистон футбол ассоциацияси президенти Абдусалом Азизов лавозимини тарк этди. «Газета.uz»га манбаси бу маълумотни тасдиқлади.
Осиё футбол конфедерасияси (ОФК) сайтидаги маълумотларга кўра, ЎФА президенти вазифасини вақтинчалик ташкилотнинг биринчи вице-президенти Равшан Ирматов бажариб келмоқда.
ЎФА ўзининг Telegram каналида 22 февраль куни ассоциациянинг навбатдан ташқари сайлов Конгресси бўлиб ўтиши ва унгача ташкилот президенти вазифасини биринчи вице-президент (Равшан Ирматов) бажариб туриши ҳақида хабар берди. ЎФАнинг янги раҳбарини сайлаш жараёни бир ойдан кейин бўлиб ўтади.
Абдусалом Азизов бу лавозимга бош вазирнинг биринчи ўринбосари Очилбай Раматов ўрнига келган ва 2019 йил июль ойидан буён ассоциацияни бошқариб келаётганди. 2021 йил сентябрида Азизов бу лавозимга қайта сайланган.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида Абдусалом Азизов Давлат хавфсизлик хизмати (ДХХ) раиси лавозимидан озод этилганди. Декабрь ойи бошида у президентнинг ёшлар масалалари бўйича маслаҳатчиси ўринбосари бўлди.

Президент Ассоциации футбола Узбекистана Абдусалом Азизов подал в отставку. Информацию «Газете.uz» подтвердил источник.
Согласно информации на сайте Азиатской футбольной конфедерации (АФК), исполняющим обязанности президента АФУ является первый вице-президент Равшан Ирматов.
АФУ в своём Telegram-канале сообщила, что 22 февраля состоится внеочередной конгресс ассоциации, и до тех пор обязанности президента спортивной организации будет выполнять первый вице-президент (Равшан Ирматов). Выборы нового руководителя АФУ состоятся через месяц.
Абдусалом Азизов руководил ассоциацией с июля 2019 года, сменив на этом посту первого заместителя премьер-министра Ачилбая Раматова. Затем Азизов был переизбран на эту должность в сентябре 2021 года.
В ноябре прошлого года Абдусалом Азизов был освобождён от должности председателя Службы государственной безопасности (СГБ). В начале декабря он стал заместителем советника президента по молодёжным вопросам.