Ўзбекистонда бўлиб тўлаш («рассрочка») хизматлари тўғрисидаги маълумотларни Марказий банкка тақдим этиш мажбуриятини юклаш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда 22 январь куни медиа-диалог чоғида Кредит ташкилотлари фаолиятини тартибга солиш методологияси департаменти директори ўринбосари Алаутдин Арифханов маълум қилди, деб хабар беради «Газета.uz» мухбири.
Унинг сўзларига кўра, сўнгги йилларда POS молиялаштириш хизматлари ва BNPL (buy now, pay later — «ҳозир сотиб ол, кейинроқ тўла») кенг тарқалмоқда, аммо ушбу хизматлар учун қарзлар ҳақидаги маълумотлар банклар томонидан ҳисобга олинмайди. Бу қарз олувчиларнинг реал қарз юкини баҳолашни қийинлаштиради ва уларнинг ортиқча қарздорлик хавфини оширади.
Истеъмолчилар томонидан жалб қилинган қарз миқдори банк назоратидан ташқарида қолмоқда, шунинг учун улар истеъмол кредити ёки микрокредит беришда мижознинг реал кредит юки ҳақида етарли маълумотга эга бўлмаяпти.
«Ҳозирда BNPL’дан нималар юрисдикциямизга кириши мумкинлиги масаласи ўрганилмоқда. Жаҳон амалиётида бўлиб тўлаш бир йилдан ортиқ муддатга тақдим этилса ва бўлиб тўлаш миқдори ва якуний тўлов ўртасида фарқ бўлса, бу тартибга солинади», — деди мутахассис.
Шу муносабат билан, Алаутдин Арифхановнинг хабар беришича, «Кредит ахбороти алмашинуви тўғрисида»ги қонунга тўловларни бўлиб тўлаш тўғрисидаги маълумотларни мажбурий кўрсатишни назарда тутувчи ўзгартириш киритиш режалаштирилмоқда.
«Айни пайтда «Кредит маълумотлари алмашинуви тўғрисида»ги қонунга лизинг, суғурта компаниялари ва бўлиб тўлаш асосида товарларни тақдим этувчи ташкилотларнинг кредит бюроларига маълумотларни тақдим этиш юзасидан ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда. Бу бизга қарз олувчининг қарз юки тўғрисида тўлиқроқ тасаввур ҳосил қилиш ва кредит ташкилотларига ўз мижозларининг барча мажбуриятлари бўйича долзарб маълумотлардан фойдаланиш имконини беради», — деди Алаутдин Арифханов.
KPMG Caucasus and Central Asia 2024 йил апрелида ўтказган тадқиқотда айтилишича, POS-молиялаш ва бўлиб тўлаш бозори айланма бўйича 2023 йилда 450−500 миллион доллар оралиғида бўлгани прогноз қилинмоқда. Бозорнинг учдан икки қисмини Uzum Nasiya ва Alif Nasiya эгаллаган.
2027 йилга келиб, бозор 1,5−2 миллиард долларгача ўсиши кутилмоқда.
KPMG’нинг таъкидлашича, POS-молиялаш харидорлар томонидан тўланган товарларга устама қўйишни ўз ичига олади, 3−12 ойлик тўловлар учун 0% дан 68% гача. Баъзи бозор иштирокчилари «классик» BNPL бўйича 3−4 ойга фойдасиз бўлиб тўлашни тақдим этмоқда, бунда комиссияни сотувчилар тўлайди.

В Узбекистане планируется обязать организации, предоставляющие кредиты на приобретение потребительских товаров, передавать информацию об услугах рассрочки в кредитные бюро (оплата частями). Об этом во время медиа-диалога 22 января сообщил заместитель директора Департамента методологии регулирования деятельности кредитных организаций Алаутдин Арифханов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Стоит отметить, что популярность POS-финансирования и BNPL-сервисов («покупай сейчас, плати потом») растёт, но информация о задолженности по этим услугам не учитывается банками. Это осложняет оценку реальной долговой нагрузки заёмщиков и повышает риски их закредитованности.
Объём задолженности, привлечённой потребителями, остаётся вне банковского регулирования, из-за чего они не имеют достаточную информацию о реальной кредитной нагрузке клиента при выдаче ему потребительского кредита или микрозайма.
«Пока изучается вопрос, что из BNPL может подпадать под нашу юрисдикцию. В мировой практике если рассрочка предоставляет на срок более одного года и если есть разница между суммой рассрочки и итогового платежа, то это подпадает под регуляцию», — заявил специалист.
В связи с этим, как сообщил Алаутдин Арифханов, планируется внести изменения в закон «Об обмене кредитной информацией», чтобы сделать обязательной предоставление кредитной информации в сервисах рассрочки.
«Сейчас вносится изменения и дополнения в Закон „Об обмене кредитной информации“ по предоставлению данные в кредитные бюро лизинговых, страховых компании и организаций, предоставляющие товары в рассрочку. Это позволит формировать более полную картину долговой нагрузки заёмщика и обеспечит кредитным организациям доступ к актуальной информации о всех обязательствах клиентов», — сказал Алауддин Арифханов.
В исследовании KPMG Caucasus and Central Asia в апреле 2024 года говорилось, что рынок POS-финансирования и рассрочки по товарообороту оценивается в диапазоне от 450 млн до 500 млн долларов в 2023 году. Две трети рынка занимали Uzum Nasiya и Alif Nasiya.
К 2027 году прогнозируется рост рынка до 1,5−2 млрд долларов.
KPMG отмечает, что POS-финансирование предполагает наценку на товары, оплачиваемую покупателями, которая варьируется от 0% до 68% для рассрочек на 3−12 месяцев. Некоторые участники рынка предоставляют «классический» BNPL без наценок для рассрочек на 3−4 месяцев, где комиссию платят продавцы.