2025 йил апрель ойида электр энергияси ва газ тарифларининг ошиши умумий инфляцияни 1,8−1,9 фоиз пунктга ошириши кутилмоқда. Бу ҳақда 23 январь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистон Марказий банки раиси Тимур Ишметов маълум қилди, дея хабар берди «Газета.uz» мухбири.
Марказий банк инфляция 2024 йилдаги 9,8 фоиздан 2025 йилда 7−8 фоизгача пасайишини кутмоқда. Регулятор раҳбарининг сўзларига кўра, бу прогнозда апрель ойида яна кўтариладиган энергия нархларининг ошиши ҳисобга олинган. Хусусан, электр энергиясига (ойига 200 кВт/соат доирасида) базавий тариф 33,3 фоизга — 450 сўмдан 600 сўмга, газ учун эса — 650 сўмдан 1000 сўмга (+53,8 фоиз) ошади.
«Инфляция прогнозида энергия ресурслари, коммунал тўловлар, бензин, пропан учун барча тарифлар, яъни давлат томонидан тартибга солинадиган нархлар ҳисобга олинган. Шундан келиб чиқиб, 7−8 фоизлик прогноз қилинган», — деди Тимур Ишметов.
Ўтган йилнинг октябрь ойи охирида Марказий банк оширилган тарифларнинг инфляцияга таъсирини 1,5−1,8 фоиз пункти даражасида баҳолаганди.
23 январь куни Марказий банк ўтган йилги энергия нархлари (газ ва электр энергияси нархи) ошишининг бирламчи таъсири тугаб бориши II чорак якунида умумий инфляцияга сезиларли пасайтирувчи таъсирга эга бўлишини маълум қилди.
2025 йилда нархларнинг навбатдаги ошиши муддати бир ойга фарқланиши ҳисобига апрель ойида умумий инфляция даражасининг вақтинча ошиши кутилмоқда.
Регулятор келгусида юқоридаги ўзгаришларнинг базавий инфляцияга иккиламчи таъсирлари даражаси пул-кредит шароитлари йўналишларини белгиловчи муҳим омил бўлишини қайд этди.
Ўзбекистон ҳукумати ўтган йилги ва бу йил кутилаётган тарифлар ошишига қарамай, газ ва электр энергияси нархларини субсидиялашни давом эттирмоқчи. 2025 йилда давлат бюджетидан газ, электр энергияси ва иссиқлик таъминоти учун 12,3 трлн сўм субсидия ажратилиши режалаштирилган. Бош вазир ўринбосари Жамшид Қўчқоровнинг сўзларига кўра, бу амалиётни фақатгина 2028 йилдан тўхтатиш режалаштирилган.

Повышение тарифов на электроэнергию и газ в апреле 2025 года добавит 1,8−1,9 процентных пункта к общему уровню инфляции. Об этом на пресс-конференции 23 января заявил председатель Центрального банка Узбекистана Тимур Ишметов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
Центробанк ожидает снижение инфляции с 9,8% в 2024 году до 7−8% в 2025 году. По словам главы регулятора, в этом показателе учтён рост цен на энергоресурсы, которые с апреля вновь вырастут. В частности, базовый тариф на электроэнергию (в рамках 200 кВт·ч в месяц) увеличится на 33,3% — с 450 до 600 сумов, а на газ — с 650 до 1000 сумов (+53,8%).
«В прогнозе инфляции учтены все тарифы на энергоресурсы, коммунальные платежи, бензин, пропан, то есть регулируемые государством цены. На основе этого сделан прогноз в 7−8%», — отметил Тимур Ишметов.
В конце октября прошлого года ЦБ оценивал возможный вклад повышенных тарифов в рост инфляции в 1,5−1,8 процентных пункта.
23 января Центробанк сообщил, что исчерпание первичных эффектов прошлогодней либерализации цен энергоресурсов (повышение цен на газ и электроэнергию) приведёт к значительному снижению общего уровня инфляции в конце второго квартала.
Следующий этап повышения тарифов в апреле временно ускорит инфляцию в этом месяце, ожидает ЦБ.
Уровень вторичного (косвенного) влияния этих изменений на базовую инфляцию будет важным фактором, определяющим направление денежно-кредитных условий в будущем. Например, если повышение тарифов приводит к увеличению издержек производителей, это может вызвать общий рост цен на товары и услуги. В этом случае регулятор может повысить основную ставку.
Правительство Узбекистана намерено продолжить субсидирование цен на газ и электроэнергию, несмотря на прошлогоднее и новое повышение тарифов. В 2025 году из госбюджета планируется выделить 12,3 трлн сумов в виде субсидий на газ, электроэнергию и теплоснабжение. По словам вице-премьера Джамшида Кучкарова, прекратить эту практику планируется только с 2028 года.