Марказий банк олтин-валюта захираларини диверсификация қилиш мақсадида хорижий давлатларнинг давлат облигацияларини сотиб олишни давом эттиришни режалаштирмоқда. Бу ҳақда 23 январь куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида регулятор раиси ўринбосари Аброр Мирзо Олимов маълум қилди, дея хабар бермоқда «Газета.uz» мухбири.
Июнь ойида Марказий банк қиймати 35 млн долларлик хорижий мамлакатлар қимматли қоғозларини сотиб олди, 2024 йил охирида эса уларнинг захирадаги ҳажми 101 млн долларга етди. Регулятор асосан АҚШ ғазначилик облигацияларига сармоя киритган (treasuries).
«Ўтган йили олтин-валюта захираларини диверсификация қилиш мақсадида бошланган АҚШ қимматли қоғозларини сотиб олиш амалиёти жорий йилда ҳам давом эттирилиши режалаштирилган», — деди Марказий банк раҳбари ўринбосари.
Аброр Мирзо Олимов Spot нашрига берган интервьюсида 2025 йилда қимматли қоғозларни харид қилиш ҳажми уларнинг нархи ва АҚШдаги фоиз ставкаларига боғлиқ бўлишини таъкидлади. Бугунги кунда Марказий банк икки турдаги давлат облигацияларига эгалик қилмоқда — аниқ белгиланган ва ўзгарувчан (сузиб юрувчи) ставкали.
Унинг сўзларига кўра, Марказий банкнинг АҚШ ғазначилик облигацияларини сотиб олиш режаларига иқтисодий вазият ва АҚШ Федерал захира тизими (FRS) томонидан белгиланадиган фоиз ставкаси таъсир кўрсатади.
«Бироқ, биз бу йўналишдаги ишларни давом эттирамиз, чунки биз олтин-валюта захираларини диверсификация қилиш, уларнинг барчасини битта активда сақлаш эмас, балки бошқа активлар ўртасида қайта тақсимлашни мақсад қилиб қўйганмиз. Биринчи босқичда таваккалчилик даражаси нолга яқин бўлган АҚШ ғазначилик облигацияларини сотиб олишни режалаштирмоқдамиз», — дея унинг сўзларини келтирган нашр.
Олимов, шунингдек, регулятор ҳали криптовалюталарга сармоя киритишни режалаштирмаётганини айтди.
2024 йил якунига кўра Ўзбекистоннинг халқаро захиралари 6,6 млрд долларга ошиб, 41,2 млрд долларга етди. Олтиннинг физик ҳажми йил давомида қарийб 12,4 тоннага ошди, бироқ валюта захиралари камайди.

Центральный банк планирует продолжить покупать государственные облигации зарубежных стран для диверсификации золотовалютных резервов. Об этом на пресс-конференции 23 января заявил заместитель председателя регулятора Аброр Мирзо Олимов, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
В июне ЦБ приобрёл зарубежные государственные ценные бумаги за 35 млн долларов, а по итогам прошлого года нарастил их объём в резервах до 101 млн долларов. В основном регулятор инвестировал казначейские облигации США (трежерис).
«Практику покупки ценных бумаг США, начатую в прошлом году, планируется продолжить и в этом году для диверсификации золотовалютных резервов», — заявил замглавы Центробанка.
В интервью Spot Аброр Мирзо Олимов уточнил, что объем покупки ценных бумаг в 2025 году будет зависеть от их стоимости и процентных ставок в США. Сегодня ЦБ располагает двумя видами гособлигаций — с фиксированной и плавающей ставками.
По его словам, на планы Центробанка по приобретению казначейских облигаций США влияют экономическая ситуация и процентная ставка, устанавливаемая американской Федеральной резервной системой (ФРС).
«Однако мы продолжим работу в этом направлении, так как мы поставили цель по диверсификации золотовалютных резервов, чтобы хранить все не в одном активе, а перераспределить между другими. На первом этапе мы планируем покупать казначейские облигации США, риск по которым близок к нулю», — цитирует его издание.
Олимов также заявил, что регулятор пока не планирует инвестировать в криптовалюты.
Международные резервы Узбекистана по итогам 2024 года выросла на 6,6 млрд долларов — до 41,2 млрд долларов. Физический объём золота за год вырос примерно на 12,4 тонны, но валютные резервы уменьшились.