Бўстонлиқ туман кенгашининг собиқ депутати, блогер Қобул Дусов озодликни чеклаш шартларини бузгани учун колонияга жўнатилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов хабар берди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида 40 ёшли Дусов мактабгача ва мактаб таълими вазири ўринбосари Фарҳод Боқиевни ҳақорат қилгани учун унинг озодлиги 1 йилга чекланган эди. Сутканинг муайян вақти, яъни кеч соат 21:00 дан эрталабки соат 07:00 га қадар яшаш жойидан чиқиши, интернетдан фойдаланиши, оммавий ва бошқа тадбирлар ўтказишда иштирок этиши тақиқланган. Шунингдек, ҳар ойда бир маротаба яшаш жойи бўйича ИИО ФМБ пробация бўлимидан рўйхатдан ўтиб туриши шарт эди.
24 январ куни жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳар Яшнобод туман суди туман ички ишлар бўлими пробация бўлимининг озодликни чеклаш жазосини озодликдан маҳрум қилиш билан алмаштириш ҳақидаги тақдимномасини кўриб чиқди. Ҳужжатда айтилишича, Дусов аҳлоқан тузалиш йўлига ўтмаган, чеклов ва тақиқларга риоя этмасдан жазо ўташдан қасддан бўйин товлаб келган, бир неча маротаба у билан олиб борилган профилактик суҳбатлардан ўзига ижобий хулоса чиқармган, уни жамиятдан ажратмаган ҳолда тарбиялаш имконияти йўқ ҳамда суд ҳукми ижросиз қолмоқда.
Иш материалларида айтилишича, 4 январдан 11 январгача блогер ўзининг Kobul Dusov/RASMIY KANAL Telegram каналида ҳар хил мазмундаги материалларни жойлаштирган. 11 январь куни у пробация бўлимига чақирилиб, огоҳлантириш тарзидаги интизомий жазоси қўлланган.
24 январь куни ИИВ Тезкор қидирув департаментининг Киберхавфсизлик маркази Дусовга огоҳлантириш интизомий жазоси эълон қилинган вақтида хам, ундан кейинги кунларда ҳам интернетдан фаол фойдаланиб келганини аниқлаган.
Суд тақдимномани муҳокама қилиб ҳамда иш ҳужжатларини текшириб, тақдимномани қаноатлантиришни лозим топди.
Шу тариқа жиноят ишлари бўйича Яшнобод туман судининг 24 январдаги ажримига мувофиқ, маҳкум Қобил Дусовга нисбатан тайинланган ва ўталмай қолган 11 ой 2 кун озодликни чеклаш жазоси шу муддатга озодликдан маҳрум қилиш жазосига алмаштирилди. Жазони манзил-колонияларда ўташ белгиланди.

Бывший депутат кенгаша Бостанлыкского района и блогер Кабул Дусов отправлен в колонию-поселение за нарушение условий ограничения свободы. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда Узбекистана Азиз Абидов.
В ноябре прошлого года 40-летний Дусов был приговорён к 1 году ограничения свободы за оскорбление замминистра дошкольного и школьного образования Фархода Бокиева. В течение этого времени ему было запрещено покидать место жительства с 21:00 до 7:00, использовать интернет, участвовать в массовых и иных мероприятиях, менять место жительства без разрешения уполномоченных органов. Он также был обязан ежемесячно отмечаться в отделе пробации по месту жительства.
24 января Яшнабадский районный суд по уголовным делам Ташкента рассмотрел представление отдела пробации УКД ОВД района о замене наказания в виде ограничения свободы на лишение свободы. В документе говорится, что Дусов не встал на путь исправления, сознательно нарушал установленные ограничения и запреты, не сделал положительных выводов из проведённых с ним несколько раз профилактических бесед, а также отсутствии возможности его воспитания без отделения от общества, что не позволяет обеспечить исполнение приговора суда.
В материалах дела говорится, что блогер с 4 по 11 января размещал материалы разного содержания в своём Telegram-канале «Kobul Dusov/RASMIY KANAL». 11 января он был вызван в отдел пробации и предупреждён.
24 января Центр кибербезопасности Оперативно-розыскного департамента МВД установил, что Дусов, несмотря на предупреждение, продолжал активно пользоваться интернетом. Последние посты датируются 23 января.
По результатам рассмотрения суд в соответствии с частью 6 статьи 48−1 Уголовного кодекса вынес определение о замене неотбытого срока ограничения свободы в 11 месяцев и 2 дня на лишение свободы в колонии-поселении.
Кабул Дусов — автор ряда скандальных публикаций в интернете. В одной из них он писал, что если в политике будут господствовать женщины и дети, «страна скоро развалится». После критики он заявил, что «искренне радуется» увеличению числа социально активных женщин, но «против того, чтобы женщина работала на износ, в ущерб своему здоровью и своей семье». Основная тема, которую он поднимает, — образование.