Колумбия АҚШ президенти Дональд Трамп мамлакатга қарши санкциялар ва савдо тарифлари жорий этиш билан таҳдид қилганидан сўнг, АҚШдан депортация қилинган ноқонуний муҳожирларни қабул қилишга рози бўлди, деб хабар бермоқда CNN.
«Колумбия ҳукумати президент Трампнинг барча шартларига, шу жумладан, Колумбиядан АҚШга қайтган барча ноқонуний мигрантларни, хусусан, АҚШ ҳарбий самолётларида чекловларсиз ёки кечикишларсиз қабул қилишига рози бўлди», — маълум қилди Трамп маъмурияти.
Якшанба куни эрталаб Колумбия президенти Густаво Петро депортация қилинган Колумбия фуқароларини олиб кетаётган АҚШнинг иккита ҳарбий самолётини қабул қилишдан бош тортганидан сўнг, икки давлат ўртасида савдо уруши бошланишига сал қолди. Унинг сўзларига кўра, АҚШ колумбиялик муҳожирларга «қадр-қиммат ва ҳурмат» билан муносабатда бўлиши керак.
«Мигрант жиноятчи эмас ва инсонга муносиб муносабатда бўлиши керак. Шунинг учун мен Америка ҳарбий самолётларини жойлаштирдим… Мен муҳожирларни улар истамаган давлатда қолишга мажбур қила олмайман; лекин агар бу давлат уларни қайтариб юборадиган бўлса, буни уларга ва мамлакатимизга қадр-қиммат ва ҳурмат билан қилиш керак. Биз ватандошларимизни фуқаролик самолётларида қабул қиламиз», — деб ёзди Петро Х’да.
Бунга жавобан Трамп АҚШ зудлик билан Колумбиядан импорт қилинадиган барча маҳсулотларга 25 фоизлик божлар жорий этишини ва бир ҳафта ичида уларни 50 фоизга оширишини айтди. Шунингдек, у мамлакатга қарши молиявий санкциялар қўллаш ва Колумбия раҳбариятига визалар беришни тақиқлаш билан таҳдид қилган.
Петро бу таҳдидларга ижтимоий тармоқлардаги узун пости билан жавоб берди, унда Трампни колумбияликларга паст ирқ сифатида қараганликда ва очкўзлик туфайли бутун инсониятни йўқ қилишга тайёрликда айблади. Шунингдек, у АҚШ блокадасидан қўрқмаслигини таъкидлади ва Америка импортига ҳам худди шундай божлар жорий этишга ваъда берди.
Бироқ якшанба куни кечқурун Оқ уй икки давлат келишувга эришганини эълон қилди. Трамп маъмурияти божлар ва санкциялар тўғрисидаги фармонлар тайёр эканини ва агар Колумбия келишувга риоя қилишдан бош тортса, имзоланишини айтди. Колумбия фуқаролари ва юк кемаларига нисбатан виза санкциялари ва божхона текширувлари депортация қилинган колумбияликларнинг биринчи самолёти қўнгунга қадар ўз кучида қолади.
«Бугунги воқеалар яққол кўрсатиб турибдики, Америка яна ҳурматга сазовор. Президент Трамп дунёдаги бошқа барча давлатлардан АҚШда ноқонуний бўлиб турган фуқароларини депортация қилишда тўлиқ ҳамкорликни кутмоқда», — дейилади Оқ уй баёнотида.
Колумбия ташқи ишлар вазири Луис Хильберто Мурильо АҚШдан депортация парвозлари қайта бошланганини тасдиқлади. Унинг қўшимча қилишича, муҳожирларни олиб кетиш учун президент самолёти ҳам жўнатилади.
- АҚШ Колумбиянинг энг йирик савдо шериги ҳисобланади. Мамлакат Америка бозорига хом нефть, қаҳва ва узилган гулларни экспорт қилади. 2022 йилда икки давлат ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 53,5 миллиард долларни ташкил этган.
- Колумбия АҚШдаги энг кўп ноқонуний мигрантларга эга давлатлар қаторига кирмайди, у Мексика, Сальвадор, Ҳиндистон, Гватемала ва Гондурасдан сезиларли даражада ортда, дея аниқлик киритади New York Times.
- Трамп маъмурияти Петро «фуқаролик» деб атаган самолётларнинг мунтазам парвозларига қўшимча равишда ҳарбий самолётларни ҳам жўнатмоқда. Ҳарбий парвозлар АҚШдан фақат мезбон давлат рухсат берган тақдирдагина учиши мумкин.

Колумбия согласилась принимать депортируемых из США нелегальных мигрантов после угроз президента Соединённых Штатов Дональда Трампа ввести против страны санкции и торговые пошлины, сообщает CNN.
«Правительство Колумбии согласилось на все условия президента Трампа, включая неограниченный приём всех нелегальных иностранцев из Колумбии, возвращаемых из Соединённых Штатов, в том числе на военных самолётах США, без ограничений и проволочек», — заявила администрация Трампа.
Торговая война между двумя странами чуть не началась после того, как в воскресенье утром президент Колумбии Густаво Петро отказался принять два американских военных самолёта, которые перевозили депортированных колумбийских граждан. Он заявил, что США должны обращаться с колумбийскими мигрантами с «достоинством и уважением».
«Мигрант не преступник и должен получить достойное обращение, которого заслуживает человек. Вот почему я развернул американские военные самолёты… Я не могу заставить мигрантов оставаться в стране, которая их не хочет; но, если эта страна отправляет их обратно, это должно быть сделано с достоинством и уважением к ним и к нашей стране. Мы будем принимать наших сограждан на гражданских самолётах», — написал Петро в X.
В ответ Трамп заявил, что США немедленно введут 25-процентные пошлины на весь импорт из Колумбии и повысят их до 50% через неделю. Он также пригрозил ввести против страны финансовые санкции и запретить выдачу виз колумбийскому руководству.
Петро на эти угрозы ответил длинным постом в соцсетях, в котором обвинил Трампа, что тот относится к колумбийцам как к низшей расе и готов от жадности погубить все человечество. Он также отметил, что его не пугает блокада со стороны США и пообещал ввести такие же пошлины на американский импорт.
К вечеру воскресенья, однако, Белый дом объявил, что две страны достигли соглашения. В администрации Трампа заявили, что указы о пошлинах и санкциях готовы и будут подписаны, если Колумбия откажется выполнять договорённость. Визовые санкции и таможенные проверки граждан Колумбии и грузовых судов останутся в силе, пока не приземлится первый самолёт с депортированными колумбийцами.
«Сегодняшние события ясно показывают, что Америку снова уважают. Президент Трамп рассчитывает, что все остальные страны мира будут в полной мере сотрудничать в деле депортации их граждан, незаконно находящихся в Соединённых Штатах», — говорится в заявлении Белого дома.
Министр иностранных дел Колумбии Луис Хильберто Мурильо подтвердил, что депортационные рейсы из США возобновились. Он добавил, что за мигрантами также будет отправлен президентский самолет.
- США являются крупнейшим торговым партнёром Колумбии. Страна экспортирует на американский рынок сырую нефть, кофе и срезанные цветы. В 2022 году товарооборот между двумя странами составил 53,5 миллиарда долларов.
- Колумбия не входит в число стран с наибольшим количеством нелегальных иммигрантов в США, значительно отставая от Мексики, Сальвадора, Индии, Гватемалы и Гондураса, уточняет New York Times.
- Администрация Трампа отправляет военные самолёты в дополнение к обычным рейсам, которые Петро назвал «гражданскими» самолётами. Военные рейсы могут вылететь из США только в случае, если принимающая страна дала на это разрешение.