Ўзбекистонда ҳайдовчиларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, имтиҳонлар ўтказиш ва ҳайдовчилик гувоҳномасини бериш тартибини бузганлик учун жиноий жавобгарлик жорий этилиши режалаштирилмоқда. Бу Олий Мажлис Сенати томонидан 24 январь куни маъқулланган қонунда назарда тутилган. Ҳужжат президентга имзолаш учун юборилган.
Жиноят кодекси 228−2-модда (автомототранспорт воситалари ва шаҳар электр транспорти ҳайдовчиларини, шунингдек, тракторчи-машинистларни тайёрлаш ва қайта тайёрлаш, имтиҳонлар ўтказиш ва гувоҳномалар бериш тартибини бузиш) билан тўлдирилмоқда.
1-қисм:
- Масъул шахс томонидан ўқув журналлари, йўналиш варақалари ёки имтиҳон комиссияси баённомаларига таълим олувчиларнинг ўқув дастуридан ўтгани ёки имтиҳонларни муваффақиятли топширгани тўғрисида ёлғон маълумотлар киритилиши, шунингдек, ушбу ёлғон маълумотлар асосида автомототранспорт воситалари, шаҳар электр транспорти ҳайдовчилари ёки тракторчи-машинистларни ўқитиш якунлангани тўғрисида гувоҳнома берилиши. Базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан 100 бараваригача (18,75 млн сўмдан 37,5 млн сўмгача) миқдорда жарима, 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланади.
2-қисм:
- Ҳайдовчилик гувоҳномасини ёки тракторчи-машинист гувоҳномасини олиш ҳуқуқини берувчи махсус сертификатларни беришда масъул шахс томонидан назарий ва амалий имтиҳонлар натижалари тўғрисидаги ёлғон маълумотларни имтиҳон варақасига ёки имтиҳон натижалари баённомасига киритиш. БҲМнинг 100 бараваридан 300 бараваригача (37,5 млн сўмдан 112,5 млн сўмгача) миқдорда жарима, 5 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёки 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёхуд 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари ёхуд 1 йилдан 2 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
3-қисм. Модданинг 1 ёки 2-қисмида кўрсатилган ҳаракатлар:
- а) такроран;
- б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб;
- в) оғир оқибатларга олиб келган бўлса;
- г) хизмат мавқеидан фойдаланган ҳолда,
- базавий ҳисоблаш миқдорининг 300 бараваридан 600 бараваригача (112,5 млн сўмдан 225 млн сўмгача) миқдорда жарима, 3 йилгача муайян ҳуқуқдан маҳрум қилиш ёки 2 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Бундан ташқари, ЖКда янги 227−1 модда (автомототранспорт воситалари ва уларнинг тиркамалари (ярим тиркамалари)нинг давлат рақами белгиларини ёки идентификацион рақамларини қонунга хилоф равишда тайёрлаш, бериш, улардан фойдаланиш ёки уларни қалбакилаштириш) пайдо бўлади.
- Автомототранспорт воситалари ва уларнинг тиркамалари (ярим тиркамалари)ни қонунга хилоф равишда тайёрлаш, бериш ёки улардан фойдаланиш, шунингдек давлат рўйхатидан ўтказиш белгилари ёки идентификация рақамларини (кузов, шасси (рама), двигатель) қалбакилаштириш: базавий ҳисоблаш миқдорининг 50 бараваридан 100 бараваригача миқдорда жарима, 3 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
- Худди шундай ҳаракатлар мансабдор шахс томонидан содир этилган бўлса, БҲМнинг 100 бараваридан 150 бараваригача миқдорда жарима, 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Модданинг 1 ёки 2-қисмларида назарда тутилган ҳаракатлар, агар улар:
- а) такроран ёки ўта хавфли рецидивист томонидан;
- б) бир гуруҳ шахслар томонидан олдиндан тил бириктириб,
- 3 йилдан 5 йилгача озодликни чеклаш ёки 3 йилдан 5 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади.
Эслатиб ўтамиз, Қонунчилик палатаси ва Сенат мажлисларида ҳужжатни тақдим этиш чоғида ушбу жиноятлар учун жазоларни жорий этиш режалари эълон қилинганди. Лекин депутатлар ва сенаторларнинг ўзлари бу моддаларни муҳокама қилишмади.
Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 125-моддасида давлат рақам белгиси ясама ёки ўзга усулларда ўзгартирилган транспорт воситаларини, худди шунингдек давлат рақам белгиси айни шу транспорт воситасига тегишли бўлмаган транспорт воситасини бошқарганлик учун БҲМнинг 10 баравари миқдорида жарима назарда тутилган.
«Газета.uz» аввалроқ ёзганидек, сенаторлар томонидан маъқулланган худди шу қонун доирасида йўл ҳаракати қоидаларини бузганлик учун ҳайдовчиларга жарима балларини ҳисоблаш тизимини йўлга қўйиш, маст ҳолда такроран ҳамда ҳайдовчилик ҳуқуқидан маҳрум қилингандан кейин машинани бошқарганлик учун жиноий жавобгарлик, «йўл безорилиги» учун маъмурий жавобгарлик, шунингдек, обрўсизлантириш мақсадида ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг фотосурати ва видеосини эълон қилганлик учун жарималарни жорий этиш назарда тутилган.

В Узбекистане планируется ввести уголовную ответственность за нарушение порядка подготовки и переподготовки водителей, проведения экзаменов и выдачи водительских удостоверений. Это предусмотрено законом, одобренным Сенатом Олий Мажлиса на заседании 24 января. Документ направлен на подписание президенту.
Уголовный кодекс дополняется статьёй 228−2 (нарушение порядка подготовки и переподготовки водителей автомототранспортных средств и городского электротранспорта, а также трактористов-машинистов, проведения экзаменов и выдачи удостоверений).
Часть 1 статьи:
- Внесение ответственным лицом в учебные журналы, маршрутные листы или протоколы экзаменационной комиссии ложных сведений о прохождении учебной программы или успешной сдаче экзаменов обучающимся, а также выдача удостоверения на основании этих ложных сведений о завершении обучения водителей автомототранспортных средств, городского электротранспорта или трактористов-машинистов. Наказывается штрафом в размере от 50 до 100 базовых расчётных величин (от 18,75 млн до 37,5 млн сумов), лишением определённых прав на срок до 3 лет, либо обязательными общественными работами до 360 часов, либо исправительными работами на срок до 3 лет.
Часть 2 статьи:
- Внесение ответственным лицом ложных данных о результатах теоретических и практических экзаменов в экзаменационный лист или протокол результатов экзаменов при выдаче специальных сертификатов, дающих право на получение водительского удостоверения, либо тракториста-машиниста. Наказывается штрафом в размере от 100 до 300 БРВ (от 37,5 млн до 112,5 млн сумов), лишением определённых прав на срок до 5 лет, либо обязательными общественными работами до 360 часов, либо исправительными работами на срок до 3 лет, либо ограничением свободы на срок от 1 года до 2 лет, либо лишением свободы на срок до 3 лет.
Часть 3 статьи. Действия, указанные в части 1 или 2 статьи, совершённые:
- а) повторно;
- б) группой лиц по предварительному сговору;
- в) повлёкшие тяжкие последствия;
- г) с использованием служебного положения,
- наказываются штрафом в размере от 300 до 600 БРВ (от 112,5 млн до 225 млн сумов), лишением определённых прав на срок до 3 лет, либо ограничением свободы на срок от 2 до 5 лет, либо лишением свободы на срок до 5 лет.
Кроме того, в УК появится новая статья 227−1 (незаконное изготовление, передача, использование или подделка государственных номерных знаков или идентификационных номеров автомототранспортных средств и их прицепов (полуприцепов)).
- Незаконное изготовление, передача или использование, а также подделка государственных регистрационных знаков или идентификационных номеров (кузова, шасси (рамы), двигателя) автомототранспортных средств и их прицепов (полуприцепов): наказываются штрафом в размере от 50 до 100 базовых расчётных величин, ограничением свободы на срок до 3 лет, либо лишением свободы на срок до 3 лет.
- Те же действия, совершённые должностным лицом, наказываются штрафом в размере от 100 до 150 БРВ, ограничением свободы на срок до 5 лет, либо лишением свободы на срок до 5 лет.
Действия, предусмотренные частями 1 или 2 статьи, если они совершены:
- а) повторно или особо опасным рецидивистом;
- б) группой лиц по предварительному сговору,
- наказываются ограничением свободы на срок от 3 до 5 лет, либо лишением свободы на срок от 3 до 5 лет.
Отметим, что на заседаниях и Законодательной палаты, и Сената во время представления документа озвучивались планы по введению наказаний за эти преступления. Однако сами депутаты и сенаторы не обсуждали эти статьи.
Напомним, статья 125 Кодекса об административной ответственности предусматривает штраф в 10 БРВ за управление транспортными средствами с поддельными или изменёнными иным способом государственными номерными знаками, а равно с государственными номерными знаками, не принадлежащими этому транспортному средству.
Как уже писала «Газета.uz», в рамках этого же закона, одобренного сенаторами, также предусматривается запуск системы начисления штрафных баллов водителям за нарушения ПДД, введение уголовной ответственности за повторное нетрезвое вождение и вождение после лишения прав, введение административной ответственности за «дорожное хулиганство», а также штрафов за публикацию фото и видео правоохранителей с целью дискредитации.